Kobiety i Władza

feminizm, kobieta, władza, socjologia
lajt

Książki | 2015-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

bardzo merytoryczna, dużo ciekawych i trafnych spostrzeżeń co do manipulacji kobietami uprawianej namiętnie przez mężczyzn od zarania dziejów i teraz też, obiektywnie opisana niesprawiedliwość społeczna dotykająca kobiety. Daje tej książce 9 za to że jest szczera i przyjemnie się czyta oraz za odwagę pisania o tym co niewygodne, aczkolwiek 1 gwiazdki muszę pożałować gdyż postulaty o zmianę sytuacji kobiet w Pl uważam za utopijne. Nie rozumiem skąd w feministkach ta naiwna wiara w państwo opiekuńcze... To nie sprzyja matkom i dzieciom tylko męskim leserom którzy dzięki zasiłkom przestają pracować i płacić alimenty.

lajt | 2010-12-16

Wszystko co powinnyśmy wiedzieć o feminizmie, a czego nie wiedzą faceci i niestety niektóre panie, nad czym autorka bardzo ubolewa. Książka napisana z ogromnym poczuciem humoru, aczkolwiek to humor przez łzy pani Magdy, bo tak wiele jest jeszcze do zrobienia. Język cudownie giętki, prosty - nie mylić z prostackim, bardzo komunikatywny i dobitnie szczery, czasem trochę przesadzony, ale chyba dla wypuklenia problemu.
Wybuchałam salwami śmiechu, za co zostałam ukarana zgaszeniem światła, przykryciem kołdrą i zamknięciem ust.

halszka31 | 2011-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2011

Świetnie się czyta o czymś, co ma się w sobie.Pozostaje tylko uszeregować, wybrać swoje priorytety, zapamiętać argumenty, co jest łatwe zważywszy na logiczny i przejrzysty tok wypowiedzi. Uczestniczymy w określonej rzeczywistości kontaktując się ,choćby medialnie z postawami ludzi, których akceptujemy lub nie.Od M.Środy można się nauczyć jak z klasą obnażyć miałkość i poziom niektórych...
"Władza kobiet" to świadectwo socjologiczne,etyczne,polityczne, prawne,religijne i obyczajowe naszych czasów.Końcowy rys historyczny ruchu kobiet i wnioski są także dużą wartością książki.
Polecam

zuleyka | 2011-03-28

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, zwłaszcza kobiet, którym wydaje się, że feminizm jest zbędny w dzisiejszej Polsce.

Bardzo ciekawie napisana, postulaty są dobrze uargumentowane; wydaje mi się, że żaden racjonalnie myślący człowiek nie może po przeczytaniu tej książki potępiać feminizmu jako takiego, nawet, jeśli nie zgodzi się z poszczególnymi tezami.

Magdalena Środa walczy ze stereotypami, zwraca uwagę na problemy, o których prawie nie mówi się publicznie, a które dotykają ogromne rzesze społeczeństwa. Autorka nie ukrywa przy tym swoich poglądów politycznych, ale dzięki temu nie możemy oskarżać jej o manipulację i próbę przemycenia polityki tylnymi drzwiami.<br />
Nie jest to książka wysuwająca wywrotowe postulaty, choć w naszym kraju krytyka patriarchalnego porządku i rządów kościoła może niestety być tak oceniana.

Gorąco polecam wszystkim, zwłaszcza krytykom feminizmu - jeśli dyskusja ma być prowadzona na jakimkolwiek poziomie merytorycznym, należy przecież poznać...

Maria | 2011-01-31

Książka bardzo pouczająca i kompletna. Z feministycznej perspektywy analizuje i ocenia sytuacje dziejące się tu i teraz. Ze względu na mnogość poruszonych wątków mogła by służyć za podręcznik feministyczny dla wszystkim niedouczonych dyskutantów. Jednak osoby które "są w temacie" nie znajda tu zgłębionej myśli feministycznej. Niemniej jednak POLECAM!

Katarzyna Kunowska | 2015-01-31

Mądrze o naszych prawach.
Książka, którą powinny przeczytać wszystkie kobiety.
Zbiór tekstów o wszystkim tym co dla nas ważne. Można ją czytać na wyrywki i raz na jakiś czas do niej wracać.
Bo feminizm jest ważny.

Między innymi dzięki tej książce udało mi się obronić pracę magisterską. Fachowa i rzetelna. Polecam!

vixen39 | 2016-01-30
Przeczytana: 04 lipca 2015

Jestem wielbicielka poglądów pani profesor, podziwiam ją za odwagę, wiedzę i zaangażowanie, z wielką chęcią przeczytałam więc jej książkę. Ciężko mi ocenić jak ta książka może być odebrana przez kogoś o odmiennych poglądach mi czytało się świetnie, czułam, ze ktoś wyraża dokładnie to co ja czuję i myślę. Fajne i z poczuciem humoru , no i z ogromnym dystansem do siebie. Miło się czyta coś co pisze ktoś mądry o ogromnej wiedzy i erudyta. No i można przy okazji czegoś się nauczyć, spojrzeć na nasz " światek polityczny" od środka.

Klaudia Tolman | 2012-03-07
Przeczytana: 01 stycznia 2010

to chyba jedna z pierwszych pozycji o tej tematyce, jaką przecyztałam. Obowiązkowa lektura!

Joanna | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Świetna książka, która zbiera w jednym miejscu wiele wątków około-feministycznych dyskusji. Jest dobrym przewodnikiem po klasycznej literaturze feministycznej, a jednocześnie omawia współczesne, polskie problemy związane z seksizmem, dyskryminacją, kwestią religii i jej znaczenia w przestrzeni publicznej. O ile nie przepadam za wypowiedziami prof. Środy w telewizji, o tyle w formie pisanej jest świetna: merytoryczna, celna, kompleksowa. Polecam!