W gąszczach mroku

Tłumaczenie: Lidia Rafa
Cykl: Den of Shadows (tom 1)
Wydawnictwo: Ex Libris
In the forests of the nights
wampiry, mrok, strach
Justyna

Za dnia Risika śpi w zaciemnionym pokoju w małym Concord w stanie Massachusetts. W nocy poluje na ulicach Nowego Jorku. Przyzwyczaiła się do życia w samotności. Ale nagle poczuła, że ktoś zaczął ją śledzić. Ktoś podrzucił jej czarną różę, identyczną jak ta, która odmieniła jej los trzysta lat temu...

źródło opisu: http://merlin.pl/W-Gaszczach-mroku_Amelia-Atwater-...(?)

źródło okładki: http://merlin.pl/W-Gaszczach-mroku_Amelia-Atwater-...»

Juliette | 2012-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2011

Zadziwiające jest to, z jaką prędkością zmieniają się zasady rządzące światem. Jeszcze kilka stuleci temu kobieta, która napisała jakąkolwiek książkę była uważana za czarownicę lub wiedźmę. Natomiast kilka dekad temu taki czyn popełniony przez dziecko był nie do pomyślenia. Niedawno to się zmieniło. Pod koniec dwudziestego wieku na książkowym rynku zaistniała pewna czternastoletnia autorka – Amelia Atwater – Rhodes. Jest to Amerykanka, która swoją młodość spędziła w Concord, w stanie Massachusetts. W 1999 roku została wydana jej pierwsza książka „W Gąszczach Mroku”, która okazała się wielkim sukcesem. „Teen People” zaliczył ją do 20 nastolatków, którzy zmienili świat, a jej pierwsze dzieła określono jako „dojrzałe i wyrafinowane”.

Chyba każdy z nas czytał w życiu choć jedną nowelę. Sienkiewicza, Prusa czy Konopnickiej, Każda z nich posiadała niedużo stron: pięćdziesiąt czy nawet mniej. Dopóki nie spotkałam się z „W Gąszczach Mroku" nie wiedziałam, że istnieją nowele fantastyczne –...

Chassefierre | 2011-08-05
Przeczytana: sierpień 2005

Pod względem wieku autorki książka zaskakuje spójnością fabuły i ujęciem tematu (nie czarujmy się, Stephanie Meyer jest przynajmniej dwa razy starsza, a napisała, co napisała - potwornego gniota).

''W gąszczach mroku'' czytelnik znajdzie wszystko i miłość, i samotność, i cierpienie, i walkę. Psychologia postaci jest rozpisana dość wnikliwie (acz niezbyt głęboko), ostatecznie jednak lektura trzyma w napięciu przez dłuższy czas i zapada w pamięć.

(Można również potraktować ją jako antidotum na wszystkie współczesne i przesłodzone wampiry - sprawdza się w tej roli doskonale)

Jeśli to jest horror, od dziś mówcie do mnie "Nabuchodonozorze". Dno, porażka, kpina i żałość, zebrane w niecałych 100 stronach... czegoś. Postacie? Płaskie. Fabuła? Żadna. Pomysł? Był, ale został w łóżku i śpi w najlepsze. Jakość - żadna.
Ogólnie, nie. Absolutnie, nie rozumiem zachwytów nad tym.. czymś. Nic specjalnego, wręcz obrazującego niski wiek autorki i jej brak dojrzałości w pomyślunku.

PięknoCzytania | 2013-01-01

Bardzo podobała mi się ta książka . Taki pomysł jest oryginalny . Nie spotkałam się jeszcze z podobną książką do tej . To właśnie czyni ją wyjątkową .

Na samym początku należy zaznaczyć, że mam sentyment do tej książki. Należy również wiedzieć, że autorka pisząc W gąszczach mroku miała tylko 14 lat oraz bujną wyobraźnię. Trzeba też dodać fakt, iż książka powstała w 1999 roku, dlatego też odbiega odrobinę od rzeczywistości. Ale czy to źle? Nie, raczej nie. Ponieważ wampiry, o których przeczytać można w książce, to w istocie stworzenia, które nie zadają się ze śmiertelnikami - swoją zwierzyną. Pragną krwi, pilnują swego terytorium i toczą walki, ale przede wszystkim nie są już ludźmi i obce są im ludzkie wrażliwości.

Akcja książki podzielona jest na dwa czasy: teraźniejszość, czyli rok około 1999, w którym powstała książka oraz rok 1701. Główną bohaterką jest Risika, wampirzyca, która wspomina swoje ludzkie życie, dlatego też akcja miejscami przenosi nas ponad 300 lat wstecz. Nosiła wtedy imię Rachel, mieszkała z bratem bliźniakiem, przyrodnią siostrą oraz ojcem w małym miasteczku. Pewnego dnia otrzymała czarną różę od mężczyzny,...

Jenny | 2010-09-05
Przeczytana: 03 września 2010

W kategorii: książki o wampirach dla młodych odbiorców bardzo dobra książka. Powieść pokazuje życie wampirzycy, a nie wampirzycy, która udaje, że jest człowiekiem i mimo swoich kilkuset lat chodzi do szkoły, żeby wtopić się w tłum zwykłych ludzi. Polecam wszystkim znudzonym powszechnie występującym w tego typu książkach romansem wampir-człowiek.

sav | 2010-06-14

Nic specjalnego, chociaż na fali mody na wampiry spragnieni krwi czytelnicy mogą się pokusić. Da się odczuć, że książka pisana jest przez nastolatkę, niektóre rozwiązania rażą banalnością, a bohaterowie nie mają w sobie nic co kazałoby pamiętać tę pozycję dłużej niż inne albo do niej wracać.

Ervisha | 2011-01-01
Przeczytana: 2002 rok

"W gąszczach mroku" jest prostą ale dobrą opowieścią i tyle. Na pewno nie jest czymś, co wgryzie się w pamięć na kilka miesięcy, lat czy coś zmieni. Po przeczytaniu odłożymy na półkę, usatysfakcjonowani mniej lub bardziej a po jakimś czasie zapomnimy.

freeqa | 2011-07-12
Przeczytana: 07 lipca 2011

Historia - nijaka (praktycznie o niczym). Postacie - nijakie. Charaktery postaci - nijakie. Język - nijaki. Ogólne wrażenie - nie polecam zbyt gorąco. Takie to wszystko nijakie było.

Polaris | 2010-08-08

Książka w miarę ciekawa, jednak można było rozwinąć tę historię. Dopisać początek. Napisać coś pełniejszego, a nie tylko urywek historii. Mimo to, książka nie jest zła.