Strach przed lataniem

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Fear of flying
Cathhhy

Jest to książka, która stworzyła kobietom możliwość "mówienia własnym głosem, dając im wspaniałą historię o seksie, życiu, radości i przygodzie". Powieść wywołała burzę, jednocześnie stając się bestsellerem tłumaczonym na kilkanaście języków (nawet na chiński). Henry Miller nazwał "Strach przed lataniem" "żeńskim odpowiednikiem "Zwrotnika Raka"". "Pisałam "Strach przed lataniem" z duszą na...

"Pisałam "Strach przed lataniem" z duszą na ramieniu, przerażona swoją szczerością. Miałam wrażenie, że nie piszę powieści, lecz manifest własnego wyzwolenia".

"Szczerość w sprawach seksu, która z wielkim powodzeniem przywołuje tradycję "Buszującego w zbożu" i "Kompleksu Portnoya".

książek: 1989

Czy opłacało mi się czytać tyle czasu powieść, która w latach 70. wywołała tyle emocji? Myślę, że tak, chociaż nie mogę pozbyć się wrażenia, że 'Strach przed lataniem' to przegadana pozycja.
Erica Jong napisała książkę o kobiecie mówiącej 'własnym głosem'. W pewnym sensie kilkadziesiąt lat temu taki sposób opisywania rzeczywistości mógł okazać się bardzo odważny i śmiały - natomiast obecnie posłużyło innym autorkom do naśladowania charakterystycznego stylu pani Jong (np. w powieściach Charlotte Roche). Sama pod kilkoma cytatami byłabym w stanie się podpisać. Jednakże 'Strach przed lataniem' nie jest tylko i wyłącznie o kobiecie i jej seksualności - porządnie dostaje się też mężczyznom, psychoanalitykom, społeczeństwu, konwenansom oraz historii. I to sprawiło, że cała powieść wydawała mi się takim workiem, gdzie wrzucono wszystko, co popadnie (ukłon w stronę Witkacego).
Ostatecznie ten 'worek' ocenię jako dobrą, głównie ze względu na to, jakie były skutki wydania 'Strachu przed...

pat_8910 | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 lutego 2014

Po opisach na odwrocie "Strachu przed lataniem" spodziewałam się powieści błyskotliwej, ciekawej, z wciągającą fabułą jednak z żadną z tych cech się nie spotkałam. Nie dziwi mnie to, że autorka czuła strach przed jej wydaniem, porusza tam wiele kontrowersyjnych kwestii: odważny sąd o małżeństwie, seksie, zdradzie. Może ma wiele racji, z niektórymi twierdzeniami się zgadzam. Gdyby tylko fabuła osadzona została w innych warunkach - nie wśród psychoterapeutów, gdyby oszczędzono mi opisów zaburzeń psychicznych, wtedy moja ocena byłaby wyższa. Autorka niewątpliwie ma poczucie humoru - sam motyw pierwszego męża Isadory, który myślał, że jest Chrystusem. Były momenty kiedy naprawdę dobrze się bawiłam. Kiedy główna bohaterka opuściła męża, żeby pojechać z Adrianem straciłam wiarę w nią, byłam na nią wściekła, rozważałam nawet czy nie zakończyć lektury na tym etapie, ciekawość jednak wygrała.
Musze jeszcze napomknąć o tym, że byłam zaabsorbowana opisem życia w Stanach w latach...

allison | 2011-10-21
Przeczytana: 21 października 2011

Gdybym urodziła się 20 lat wcześniej i przeczytała tę książkę wtedy, gdy została wydana pierwszy raz, może i bym się zachwyciła oraz przeżyła wstrząs kulturowy.

Dziś pisanie o seksie, nawet w tak bezpośredni i naturalistyczny sposób, nie robi większego wrażenia. Co więcej - mnie wulgarne i dosadne opisy nie tylko nie poruszają, nie szokują, ale najzwyczajniej w świecie zniesmaczają. I to wcale nie dlatego, że jestem pruderyjna. Po prostu wolę inne klimaty literackie i mogę powiedzieć, że styl E. Jong jest "nie z mojej bajki".

Nie można jednak odmówić książce demaskatorskiego charakteru. Autorka bowiem nie zostawia suchej nitki na tak modnej wciąż w USA psychoanalizie oraz zakłamaniu społeczeństwa, które z jednej strony mieni się nowoczesnym, z drugiej - prezentuje w praktyce amerykańską dulszczyznę drugiej połowy XX wieku.

Pisarka łamie tabu, jakim w latach 60. i 70. było mówienie o seksie i seksualności kobiety. Pokazuje, że kobieta to nie tylko ozdoba mężczyzny i jego domu,...

Dama_Karo | 2013-05-10
Przeczytana: 10 maja 2013

Tej książce mówię stanowcze i zdecydowane raczej nie. Przemęczyłam pomijając po drodze mnóstwo akapitów. Główna bohaterka, to zagubiona we własnym świecie poetka... Po pierwszym mężu, który okazał się świrem mającym się za Jezusa przychodzi brudny i pryszczaty dyrygent, aż w końcu pojawia się jej obecny mąż. Mąż ów jest cichym acz porządnym psychoanalitykiem (będącym lekarstwem na szalonego męża pierwszego). Dba o żonę, choć jest mało rozmowny i poważny - rzadko się uśmiecha i nigdy nie całuje. Znudzona życiem i siedzeniem przed maszyną, mająca dość własnej rodziny (gdzie posiadanie dziecka jest wyjątkowym atutem) wyjeżdża z mężem do (znienawidzonych aczkolwiek dobrze sobie znanych) Niemiec. Tam zakochuje się bez pamięci w przystojnym, uroczym i wesołym blondynie. Lata za nim i próbuje uwieść (na oczach męża) co jej się w końcu udaje. Romans się ciągnie, mąż się wścieka... W dalszej części książki dowiadujemy się więcej o jej kolejnych mężczyznach i łóżkowych fascynacjach. W końcu...

Flora Pudelkova | 2014-03-26
Przeczytana: 07 lutego 2014

Nie wyobrażam sobie czytania tej książki inaczej niż w oryginale - bez filtra obcej (polskiej) mentalności. Trzeba też mieć świadomość czasów, z jakich ta książka wyrosła - dopiero wtedy docenia się jej znaczenie. Odnalazłam w tej książce przyjaciółkę. Poleciłabym ją dziewczynom potrzebującym przewodniczki albo starszej siostry. Nie będzie to jednak Matka Polka, Orzeszkowa czy Krall; nie będzie to też Moravia ze swoją gorzką, smutną i moralizatorską Rzymianką. Ani płaczący i jadowity Żyd "Trudne-Dzieciństwo" Portnoy; raczej ktoś w rodzaju bohaterek Gretkowskiej, taki trochę Hank Chinaski kobiet. Stylistycznie coś pomiędzy pamiętnikiem (jak to było i co z tego wynikło), poradnikiem (list-mapa do siebie-młodszej) i zbiorem felietonów (obserwacje, małe olśnienia, humor, szczypta niewygodnych spostrzeżeń). Sporo śmiechu, sporo (auto)ironii.

Beata Figurna | 2010-10-11

dla takich książek warto żyć.nie spać.palić nocą.kochać!

seniorerror | 2014-08-10

Tak,to wszystko, co piszą osoby krytykujące tę książkę w zasadzie się zgadza. Jak na dzisiejsze czasy nie jest szczególnie przełomowa - fakt. Charakter głównej bohaterki - alter ego autorki jest "nieco" denerwujący - to również fakt. Ale jednak oceniam tę książkę bardzo dobrze. Faktycznie, jest ona manifestem wyzwolenia pani Jong. Myślę, że najlepiej jest ją czytać mając już trochę lat na karku.

Ania Gotowska | 2014-07-10
Przeczytana: czerwiec 2014

Recenzja została opublikowana na portalu CodziennikFeministyczny: http://codziennikfeministyczny.pl/czytajac-klasykow-strach-przed-lataniem-nie-maleje/

Sięganie po książki łamiące tabu, „przełomowe dzieła” minionych epok, budzi we mnie zazwyczaj spore obawy. Z mojego doświadczenia wynika bowiem jasno – istnieje duże ryzyko, że lektura nie przerwała próby czasu. Coś, co kiedyś szokowało – teraz denerwuje nachalnością czy manieryzmem. Obserwacje czy wątki fabularne – kiedyś pionierskie, wyzwalające literaturę od kolejnych przemilczeń, teraz – po latach – tchną banałem.

Z drugiej strony, zupełne odrzucenie tych dzieł również niespecjalnie wchodzi w grę. W końcu to na kartach tych a nie innych powieści padły po raz pierwszy jakieś mity, po raz pierwszy dopuszczono do głosu jakieś emocje, dano prawo istnienia jakimś potrzebom, wyznaczono nowe standardy tego, co akceptowalne.

I chociaż kusi mnie bardzo, żeby książkę Jong wrzucić do tej właśnie kategorii lektur – ważnych acz nieco...

Cosmo | 2016-05-28
Przeczytana: 27 maja 2016

Jedna z najbardziej znanych książek autorstwa Erici Jong przez dekady wywoływała silne emocje, a ich kulminacja przypadła na lata 70 i 80 XX wieku. Wydaje się to być zrozumiałe, gdyż były to czasy, w których kobiety starały się zerwać z wizerunkiem tradycyjnej 'kury domowej', której głównym celem w życiu jest wychowanie dziecka oraz podporządkowanie się mężowi. Erica Jong starała się ukazać inny obraz kobiety - niezależnej, otwarcie wygłaszającej swoje poglądy oraz nie bojącej się manifestować swoją kobiecość oraz wszelkie jej aspekty. Niemniej jednak, główna bohaterka mimo dążenia do wymarzonej kariery oraz wolności ciągle zdana jest na łaskę bądź niełaskę mężczyzn, poczynając od swojego ojca, męża a kończąc na dziesiątkach przypadkowo poznanych mężczyzn. Dlaczego Isadora (główna bohaterka) za wszelką cenę stara się angażować w coraz to nowe związki, często destrukcyjne? Czy nie jest to utwierdzanie kobiety, że jedynym sposobem na potwierdzenie jej wartości jej aprobata ze strony...

Patrycja | 2013-06-26

Właściwie ciężko było mi ją ocenić. długi czas ją niemal męczyłam ale to pewnie przez brak czasu na czytanie. Jednak pod koniec ciągłe zmiany uczuć, strach, brak celu tak bardzo przypominał mi mnie samą, że pochłonęła mnie na 2 godziny, musialam ją skończyć.