Nauki Don Juana

The Teachings of Don Juan: A Yaqui Way of Knowledge
978-83-7510-458-5
Inne
zloty

Wznowienie książki Carlosa Castanedy opisującej jego podróż do najglębszych tajemnic magii Nauki don Juana to wznowienie pierwszej z cyklu książek Carlosa Castanedy opisujących jego podróż ku najgłębszym tajemnicom magii. Castaneda prowadzi nas poprzez ową szczelinę we wszechświecie dzielącą światło dnia od mroku, w świat nie tylko inny od naszego, ale i wyposażony w całkowicie odmienną...

Nauki don Juana to wznowienie pierwszej z cyklu książek Carlosa Castanedy opisujących jego podróż ku najgłębszym tajemnicom magii. Castaneda prowadzi nas poprzez ową szczelinę we wszechświecie dzielącą światło dnia od mroku, w świat nie tylko inny od naszego, ale i wyposażony w całkowicie odmienną strukturę rzeczywistości. Udaje mu się przerzucić most pomiędzy światem czarownika z plemienia Yaqui a naszym, między rzeczywistością zwyczajną a niezwyczajną. Carlos, Castaneda, guru pokolenia "dzieci kwiatów", ukończył antropologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jest autorem wielu książek relacjonujących jego spotkania z czarownikiem plemienia Yaqui, który wprowadzał go w tajniki magii indiańskiej. Wszystkie one ukazują się nakładem Domu Wydawniczego REBIS.

Rzeczywistość don Juana do dziś fascynuje.
"Chicago Tribune"

Anaa | 2013-12-09

Szperając po półkach z książkami mojej mamy natrafiłam na książkę, która sądząc po tytule, i opisie, zdawała mi się zbyt naukowa, i sprawiała wrażenie trudnej lektury, ale po przeczytaniu pierwszych dwóch stron, zmieniłam zdanie. Niekoniecznie dodałabym ją do ulubionych, ale zaciekawiła mnie, byłą pełna dziwnych sytuacji, ale to pewnie dlatego że zażywanie niektórych roślin może mieć dziwne następstwa, co zostało dobrze opisane, czytało ją się dobrze, nie jest pozbawiona humoru. Nauki Don Juana, Carlosa Castanedy to w większości książka dokumentalna, która ma postać powieści.

Książka zaczyna się od wprowadzenia w którym opowiada o tym jak zbierał informacje o roślinach leczniczych, używanych przez Indian zamieszkujących południowy zachód.
W nad granicznym miasteczku poznał, białowłosego starca, który jest ponoć znakomitym znawcą roślin halucynogennych, i poprosił go o udzielanie lekcji w tym zakresie, z czym kilkakrotnie spotkał się z odmową, ale po upływie roku, jak się...

Jednostka-Urojona | 2012-12-28

Kilka najważniejszych cytatów w moim życiu pochodzi z tej książki - ale niestety, druga, tak bardzo antropologiczna i tak bardzo z głowy część, trochę zabija to magiczne coś, które odnalazłam w części pierwszej.
Cóż.
Zobaczymy, co Castaneda pokaże dalej.

Mundek | 2011-12-15

W chuja leci a frajerzy w to wierzą, ale czyta się doskonale, geniusz mistyfikacji!

Epik_Heart | 2015-07-01
Przeczytana: czerwiec 2014

Powinnam znienawidzić te książkę - dostałam ją za nieobecności. Ale okazała się całkiem dobra! Nawet, jeśli kogoś nie interesują Indianie i wyrób naturalnych narkotyków. Ciekawe doświadczenie, polecam!

Krzysio | 2011-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2011

Carlos Castaneda opisuje w tej książce swoje pierwsze spotkanie i pierwsze lata pobierania nauk u Don Juana- indiańskiego szamana. Uczy się używać psychoaktywnych roślin (Bieluń, Pejotl, Grzyby Psilocibe Mexicana) do odkrywania innej rzeczywistości.
Pierwsza część książki jest bardzo ciekawa, miło się ją czyta. Natomiast druga część (analiza strukturalna przeżyć) jest nudna jak nieszczęście. Z wielkim trudem udało mi się przez nią przebrnąć, ponieważ nie wnosi nic nowego a użyty język jest BARDZO fachowy i po prostu odpychający. Polecam poprzestać na pierwszej części.

Dla zainteresowanych kulturą psychodeliczną, zjawiskiem szamanizmu. Odwzorowanie kontrastu pomiędzy sceptycznym (na początku) naukowcem, autorem książki, a światopoglądem i wiarą don Juana - brujo, czarownika, szamana. Napisana żywym językiem hipisowska klasyka.

yellow90 | 2015-10-05
Przeczytana: 24 lipca 2015

Carlos Castaneda to amerykański antropolog badający kulturę Indian. Don Juan to indiański czarownik (brujo) z plemienia Yaqui, który przyjął go do siebie jako ucznia. "Nauki Don Juana" jest relacją białego człowieka zachodu (niezbyt rozgarniętej bladej twarzy), naukowca, z magią indiańskich halucynogennych roślin.

W pierwszej części książki przyglądamy się obyczajom i rytuałom indiańskim związanym ze zbiorem magicznych roślin i przygotowywaniem z nich mikstur służących do magicznych podróży. Poznajemy pejotl (Mescalito), który obdarza mądrością, bieluń obdarzający mocą i "dym", czyli mieszankę halucynogennych grzybów (Psilocibe mexicana) i ziół do palenia. Castaneda opisuje swoje przeżycia po każdym z tych specyfików i próbuje je interpretować.

Natomiast druga część jest całkiem niestrawna. Autor przechodzi tu już w nadinterpretację, te przydługie wywody nad tym, co zostało już powiedziane, są według mnie całkiem niepotrzebne.

Nie wiem na ile można oceniać antropologiczną...

QueenM | 2015-03-06
Przeczytana: 2015 rok

Nie próbowałam nigdy żadnych narkotyków, ani środków odurzających, więc nie wiem jakie ma się zwidy. Można między wierszami wyczytać jakieś głębsze przesłania. Chyba jednak nie dojrzałam do tej lektury, spodziewałam się czegoś innego.

Iza | 2011-05-06
Przeczytana: 2006 rok

Ciekawa podróż do świata Indian, substancji psychoaktywnych... i wgłąb siebie.

Cwirek | 2010-12-17

Czytając tą książkę pamiętam, że interesowały mnie szczególnie opisy odmiennych stanów świadomości po zażyciu przez głównego bohatera silnych roślin (pejotl, bieluń). Minęło około 10 lat od chwili, w której pierwszy (i zarazem jedyny) raz zapoznałem się z Carlosem Castanedą. Mam nadzieję, że powrócę jeszcze do jego książek.