Nauki Don Juana

Rebis
2010-01-01
2010-01-01
Carlos Castaneda Castaneda Nauki Don Juana pejotl bieluń

Fascynująca, wciągająca podróż w głąb światów niezwykłych, przefiltrowana przez percepcję Carlosa Castanedy. Niezwykłe, zaskakujące i metafizyczne przeżycia autora wprowadzają w świat magii roślin , szamanizmu indiańskiego, jego tradycji i zasad. Autor poddaje się praktyce zdobywania wiedzy tajemnej , staje się WYBRAŃCEM-uczniem tytułowego Don Juana "brujo" - indiańskiego czarownika.... niezwykle ciekawa, pełna emocji i poszerzająca horyzonty postrzegania świata :)
Polecam bardzo.

Książka może być o tyle interesująca dla europejskiego czytelnika, że jest napisana przez białego człowieka, który wszedł w świat indiańskiej magii i zadaje nauczycielowi-szamanowi mnóstwo pytań, które każdy wychowany w naszym kręgu kulturowym pewnie też miałby ochotę zadać i miałby takie same rozterki, co pierwszoosobowy narrator tej książki ;)

Jest to praca antropologiczna dlatego zawiera drugą część, na którą lecą tu w większości negatywne opinie, a która jest prawdopodobnie obowiązkową częścią pracy doktorskiej (Castaneda dzięki trzem pierwszym książkom z tej serii otrzymał doktorat z antropologii) i jest to próba naukowego wyjaśnienia, zaszufladkowania, zracjonalizowania doświadczeń opisanych w pierwszej części książki.

Ogólnie, zainteresowała mnie na tyle, że kupiłam drugą książkę, która jest kontynuacją tej serii, także polecam :)

Jest to praca...

Świetna!

Świetna!

Dobra książka. Jeśli, można powiedzieć, szukasz pewnej głębi... - to może być strzał w dziesiątkę.

Jednak są to "dość wysokie loty" i do wielu osób może nie trafić. Jeśli szamaństwo, metafizyka i inne - hmm - "...bardziej duchowe sprawy" Cię nie kręcą, to może nie być dla Ciebie.

Trochę za duży poziom abstrakcji jak dla mnie ;) Tzn. zanim zacząłem czytać książkę, to trochę czegoś innego się spodziewałem... jak już zacząłem i wiedziałem czego się mniej-więcej spodziewać, to myślałem, że będzie gorzej, a w sumie mimo, że to nie jest forma takich książek, którą bym lubił, czytało/słuchało się całkiem dobrze i nie nudziła. Tyle że ja osobiście niewiele chyba z niej wyciągnę, bo jak wyżej - to nie forma dla mnie.
Ale jeden cytat sobie zapamiętałem:
"- Nie gniewam się nigdy na nikogo! Żadna istota ludzka nie jest w stanie uczynić nic na tyle ważnego, żeby wywołać mój gniew. Na ludzi można się gniewać jedynie wówczas, gdy uważa się, że ich czyny mają istotne znaczenie. Ja tak już nie uważam."
(słuchana: 28-30.06.2021)
4-/5

Hiszpańskie klimaty, świat duchowy wpleciony w świat fizyczny i głębokie wywody na tematy "filozoficzne". Świetna lektura, jeśli chcemy zgłębić nasze wnętrze. Mnie osobiście bardzo się podobała. Mimo to, że nieraz trochę się dłużą rozciągnięte opisy, bardzo polecam.

Ciekawa, widać, że autor zmagał się z formą, naukowiec próbujący pisać powieść, hmm. To zwykle wychodzi sztucznie i tutaj też tak jest. Ale kilka ciekawych spostrzeżeń. Przeze mnie czytana niejako z obowiązku, ale w sumie przyjemnego. Jeśli ktoś lubi i praktykuje spacery psychodeliczne, polecam. Znajdzie umocnienie swych wrażeń we wierzeniach meksykańskich Indian. No dobre, dobre. Polecam.

Przyjemna w czytaniu, przystępnie napisana, niepotrzebne moim zdaniem dodatki na końcu, są skrótem całej książki, opisane jednak w zbyt zawiły sposób, choć autor miał coś innego na celu. Do opinii czytelnika należy czy owa historia wydarzyła się na prawdę, czy też nie. Ogólnie polecam jako rozrywkę, fajna przygodówka, czy też czasami komedia (autor wydaje się czasem niezbyt ogarnięty zadając ciągle te same pytania i powtarzając swoje widzi mi się) choć dla dojrzałego czytelnika, ze względu na tematykę.

Trochę się dłuży i czasami męczy, ale też daje do myślenia.

Trochę się dłuży i czasami męczy, ale też daje do myślenia.

Nie tylko dla Szamanów

Nie tylko dla Szamanów