Chytrus

Tłumaczenie: Krzysztof Filip Rudolf
Wydawnictwo: Rebis
Pincher Martin
8371202539

William Golding — laureat nagrody Nobla — w tej wydawanej po raz pierwszy w Polsce powieści prowadzi nas z niezwykłym mistrzostwem poprzez zakamarki ludzkiej psychiki. Wybuch torpedy zmiata Christophera Martina z pokładu okrętu. Uczepiony nagiej skały pośrodku oceanu, Martin walczy rozpaczliwie o życie, wspominając swą przeszłość, lata podłości i zdrady. Czyż jest coś bardziej pierwotnego...

Czyż jest coś bardziej pierwotnego niż samotny człowiek stający twarzą w twarz z Bogiem, pasujący się z nim i ze swoją słabością? Golding w „Chytrusie” na nowo odczytuje najważniejsze mity naszej cywilizacji — historię upadku pierwszych ludzi, dramaty Hioba i Prometeusza. Ale na tym nie kończy...

Marquee | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oszukać Boga, los, siebie samego
W obecnych czasach mamy przekonanie, że jesteśmy Panami świata i życia. Coraz to nowe odkrycia w medycynie technice, rozbudzają myśl o byciu kimś więcej niż tylko istotą myślącą, a tym wyższym bytem. Chytrus to przykład tekstu, który pokazuje jak łatwo można nas w tej kwestii oszukać. Fabuła jest dość prosta. Pewien marynarz zostaje wyrzucony przez falę na skałę po zatonięciu jego okrętu. Mimo zmęczenia i wyczerpania widzi szanse dla siebie na przeżycie więc stara się oswoić zastaną przestrzeń. Organizuje ją by ułatwić sobie przetrwanie. Powraca myślami do czasów wcześniejszych gdzie był aktorem, choć dość kiepskim. Powoli zaczyna wierzyć, że udało mu się oszukać przeznaczenie. Jednak autor na to nie pozwala. W finalnej scenie okazuje się że jego zmagania z żywiołem i samym sobą są niczym. Wszystko to co było wkoło niego okazuje się tylko wytworem jego wyobraźni, a tak naprawdę zginął praktycznie od razu podczas katastrofy okrętu. Polecam!

penny_lane | 2013-12-10

Doceniam koncepcję, ale strasznie ciężko mi się czytało. Musiałam się wręcz do niej zmuszać, a to chyba nie o to chodzi.

bibliophile | 2014-10-05
Przeczytana: 05 listopada 1994

Bardzo dobra pozycja. Wciągała mnie ze strony na stronę.Dawno czytałem, ale często myślę o niej.

paniczBartosz | 2014-06-24

swietny pomysl, slabsza realizacja.

Elwira | 2016-08-04
CzytelnikIX | 2016-03-22