Tecumseh

Okładka książki Tecumseh Longin Jan Okoń
Okładka książki Tecumseh
Longin Jan Okoń Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie Cykl: Tecumseh (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tecumseh (tom 1)
Wydawnictwo Lubelskie
1989-01-01
1986-01-01
8322206321
Ameryka Pn.; Indianie

Kiedy czytałem te powieści, jako bardzo młody człowiek, wydawały mi się ciekawe. No cóż, na pewno były wartościowe. Były dobrze zorientowane na wartości moralne. Wzmagały zainteresowanie tematyką indiańską, a w dalszej perspektywie tematem kolonializmu, historią nowego świata, obcymi ludami i kulturami. Czy seria o Tecumsehu, ukazuje prawdziwy obraz świata o jakim opowiada - NIE. To książki przygodowe dla młodszej młodzieży. O ile w ogóle współczesną młodzież zainteresują.

Nie jest to na pewno May a już na pewno nie Wernic i może zbyt idealistycznie przedstawiony świat dzikiego zachodu ale i tak czyta się dobrze i niejako w kontekście walki indian jest przedstawimy los Polski będącej wtedy pod zaborami. Czas na drugą część.

Całkiem fajna książka dla większych dzieciaków, którzy już płynnie czytają. Przeczytałem z wielką ciekawością, niby smutny koniec, ale ze światełkiem w tunelu...

Bardzo fajne się czyta. Szkoda tylko, że fabuła jest tak słabo rozbudowana, a postacie skrajnie jednowymiarowe. Podsumowując wszystkie trzy części, przyjemnie spędzone kilka wieczorów.

Pierwsza część trylogii. Główny bohater to Ryszard Kos, traper, emigrant z Polski po upadku powstania kościuszkowskiego. Zostaje on wplątany w jeden z największych zrywów wolnościowych rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej pod przywództwem tytułowego Tecumseha. Kos zostaje doradcą wodza Indian.
Łączy ich przypadek i wspólna idea wolności własnego narodu. Stają się niemal braćmi.

Powieść dość schematyczna: źli biali, dobrzy Indianie. Trochę to wszystko przypomina nieudolną niestety próbę skopiowania przygód Winnetou i Old Shaterhanda. Z ciekawości sięgnę po pozostałe części trylogii, ale nie przez zachwyt nad częścią pierwszą.

Dostałam nowiuteńkie wydanie - przepiękna książka! Moja mama czytała mi ją w dzieciństwie... teraz raz jeszcze z przyjemnością po nią sięgnęłam. Nowy kanon lektur "odkurzył" tę pozycję na półkach wielu bibliotek. Fajnie, że dzieci będą miały możliwość poznania Tecumseha i tej niezwykłej historii pięknej przyjaźni wodza Indian z Polakiem. Fabuła książki i przepiękne opisy dzikiej przyrody Ameryki i kultury jej rdzennych mieszkańców sprawia, że Tecumseh może konkurować z książkami Karola Maya.

Przepięknie napisany cykl. Polecam!

Przepięknie napisany cykl. Polecam!

Szkoda że Polski autor napisał tylko kilka powieści przygodowych, są o niebo leprze od książek Karola Maya. Jest to pierwszy tom "Indiańskiej" trylogii której bohaterem oprócz tytułowego wodza Indian jest Polak Ryszard Kos. Przybył on do Stanów Zjednoczonych w roku 1797 po upadku insurekcji kościuszkowskiej, musiał uchodzić z Polski. Żeby przeżyć musiał imać się różnych zajęć, był traperem, pracował dla armii amerykańskiej jako goniec. Był przyzwyczajony do swobody, chętnie wychodził naprzeciw przygodom i niebezpieczeństwom, wypełniał przeróżne misje powierzone mu przez armię aż do czasu gdy przez przypadek poznał wodza Indian Tecumseha. Ryszard Kos zafascynował się tym że Tecumseh postanowił walczyć o swój kraj, zaczął zjednaczać plemiona do wspólnej walki z "białym Człowiekiem" wkraczającym na tereny indiańskie, mordujących czerwonoskórych, postanowił dołączyć do Indian i walczyć tak jak kiedyś walczył o swój dawny kraj. W powieści mamy barwne opisy dzikiej amerykańskiej przygody, obyczaje czerwonoskórych, jest też wątek szpiegostwa, a walka dopiero się zaczyna, ale to w następnym tomie.

Moja pierwsza przeczytana książka, która spowodowała, że zakochałam się w czytaniu. Świat Indian uwielbiałam od zawsze, i wiele książke o nich przeczytałam. Imponuje mi, że wyznawali zasady według któych żyli. tutaj historia niezwykłej przyjaźńi białego człowieka i Indianiana, niezwykle madrego, który z czasem staje się wodzem plemienia. Zafascynowały mnie ich przygody i ich relacja. Przez wiele lat była to moja ukochana historia.

Niech Was nie zwiedzie stara okładka - książka ta jest pełna przygód i historii (której nie trzeba się bać). Same postaci Ryszarda i Tecumseha bardzo mi przypadły do gustu. Tytułowego Wodza Indian bardzo szanuję za postawę, politykę jaką prowadzi.
W sumie to przypomniał mi się stary film Deadman - bardzo przypomina realia z książki.

• Indianie
  • Literatura młodzieżowa