Tecumseh

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
8322206321
Ameryka Pn.; Indianie,
megiddovl

Powieść dla młodzieży. Opowiada dzieje wodza Indian Tecumseha. Walka o zachowanie wolności i tradycji przodków. Szlachetna opowieść o przyjaźni, wolności i wartościach.

sola255 | 2015-03-14
Na półkach: Przeczytane, Dramat

Też wspomnienia . Nasz rodzimy odpowiednik Winnetou.Bardziej realistyczny za to z przyjacielem Polakiem ( brak dowodów na autentyczność postaci Kosa).Wódz
Tecumseh to jednak postać historyczna -
Tecumseh (Tecumthe, Tikamthe, Tecumtha - j.shawnee Puma gotowa do skoku, Skacząca Puma), ur. 1768, zm. 5 października 1813. Wódz północnoamerykańskiego plemienia indiańskiego Szaunisów (Szawanezów), przywódca wojskowy, mówca, polityk, generał brytyjski. Na początku XIX w. był zwolennikiem utworzenia szerokiej konfederacji plemion indiańskich na południe od Wielkich Jezior, której celem byłoby powstrzymanie inwazji białych... 5 października 1813 doszło do konfrontacji nad kanadyjską rzeką Thames (bitwa pod Moraviantown). W jej trakcie Brytyjczycy wycofali się z pola bitwy. Osamotnieni Indianie ponieśli klęskę, a Tecumseh zginął w walce. (Wikipedia)Smutne , biali znowu zawiedli. Książka bardzo ciekawa ,świetnie opisana .Polecam!

Jedno z najwspanialszych wspomnień czytelniczych z dzieciństwa! Lata 80-te, "szary" PRL, a tu taka niesamowita "perełka"!

Yrr | 2016-06-08

Kolejna pozycja z mojego dzieciństwa.

Historia wciąga, szczególnie młodego człowieka głodnego egzotycznych przygód i niezłomnych bohaterów. Do tego Polak u boku sławnego wodza mile podłechtał chłopięcą wyobraźnię. Jest to jedyna książka o Indianach, którą przeczytałem więcej niż raz. Historia prawdziwa, więc kończy się tragicznie, ale to chyba dzięki tej książce zacząłem w literaturze szukać więcej niż tylko wartkiej akcji, niesamowitych wyczynów i zagadek. Tragiczne zakończenie i trudne decyzje bohaterów mocno zapadły mi w pamięć.

Polecam wszystkim miłośnikom przygody i historii Indian. Indianie Okonia, są nadal trochę wyidealizowani, ale za to spotykają się z prawdziwymi dylematami i jak to w życiu bywa, nie znajdują dobrych rozwiązań na niektóre z nich. Giną, tracą nadzieję, ale jeśli nie zginęli próbują zrozumieć, walczyć, wikłają się w intrygi których nie rozumieją, lub w których nie mogą być znaczącą stroną. Szkoda trochę, że język, którym to wszystko jest opisane jest...

Prawdziwa powieść o Indianach i białych. Łączy wątki historyczne z przygodową fabułą.

Kuba | 2011-01-31

Pamiętam tą książkę z dzieciństwa. Nie mogłem się oderwać od tej serii, w tej tematyce "Winnetou" wysiada:)

Muhikons | 2011-08-02
Na półkach: Przeczytane, A. Posiadam

Świetna powieść, jedna z pierwszych książek o Indianach, jaką przeczytałam. Ma niesamowity klimat.

jusola | 2010-05-10
Na półkach: Przeczytane, W domu

jedna z moich ulubionych książek dzieciństwa

zielony02 | 2015-04-02

Przeczytana wielokrotnie.Winnetou nie ma szans przy Tecumsehu.

usagi | 2017-05-29

Dopóki nie dostałem tej książki w swoj ręce myślałem, że temat Stanów Zjednoczonych musi być nudny. Nie tym razem. Książka przede wszystkim jest rozwinięciem kampanii Napoleońskiej i pośrednio nawiązuje do losów nowoprzybyłych na ziemie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Pomiędzy tragedią wyniszczania plemion indiańskich wplątane są losy Ryszarda Kosa- fikcyjnego bohatera ale i innych - tym razem już prawdziwych zdobywców tamtych ziem. Dodatkowo mamy tu znane postacie z przeróżnych krajów walczących ówcześnie o dominację w Ameryce (dokładniejszy opis na końcu książki)
Po przeczytaniu tej książki chyba każdy ma ochotę sięgnąć po następny tom, na szczęście jest jeszcze kilka bibliotek, gdzie można ją dostać. Na zakończenie dodam, że książka ta była kiedyś bodajże lekturą szkolną.
Naprawdę, nasz polski pisarz, z jego bardzo solidnym podejściem do faktów oraz odtworzeniem kilku ważnych potyczek powinien być zaliczany do klasyki historyczno-przygodowej.

Tasarien | 2013-06-28

Zacna, typowa indiańska powieść z mocnym polskim, patriotycznym akcentem.