O sztuce

1997-01-01
praca zbiorowa
sztuka

O sztuce (europejskiej)

Większość ludzi chyba nie rozumie sztuki. Sam do nich należałem, ale później sięgnąłem po tę książkę. Dużo mi wyjaśniła i myślę, że każdy - nawet ignorant! - zyska dużo z jej lektury!

Pięknie wydana i dobrze napisana książka, którą dawkowałam sobie powoli przez kilka miesięcy. Nie mogę się jednak pogodzić z brakiem wzmianki o twórczości Klimta czy Muchy.

Nic nie napiszę, bo to tak, jakby pisać recenzję Elementarza albo Biblii albo Fausta. Trzeba znać, a poznawanie daje przyjemność.
[Choć jednocześnie skłania do penetrowania perspektyw bardziej awangardowych]

[Choć jednocześnie skłania do penetrowania perspektyw bardziej awangardowych]

O sztuce przystępnie. Bez zbytnich ogólników, ale też bez przedstawiania jej w sposób naukowy. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą się dokształcić w tym kierunku.

Idealna książka dla mnie, czyli człowieka, który jeśli idzie o sztukę jest półanalfabetą. Wszystko prosto, przejrzyście, może nawet wreszcie przestanę omijać w muzeach szerokim łukiem sekcje przedimpresjonistyczne.

No i wspaniale wydane.

No i wspaniale wydane.

Klasyka jeśli chodzi o historie sztuki.

Klasyka jeśli chodzi o historie sztuki.

Biblia dla historyków sztuki. Jedno z największych dzieł o tej tematyce. Jednocześnie niesamowicie przystępne nawet dla laika. Chronologiczny przegląd epok i największych artystów. Przepiękne reprodukcje dzieł oraz tablice ułatwiające rozeznanie się w czasie i miejscach. Serdecznie polecam nie tylko miłośnikom sztuki.

Krok po kroku opisane, reprodukcje wszystkich omawianych dzieł. A czyta się jak powieść. Żałuję, że nie było tłumaczenia tej książki w PRL-u. No, ale wtedy pewnie by była beznadziejnie wydana. Polecam!

"0 sztuce" to wyjątkowo zajmująca książka, w której autor snuje opowieść o historii sztuki od czasów prehistorycznych po współczesność. E. H. Gombrich przystępnie i pięknie opowiada o sztuce materialnej takich jak malarstwo, rzeźba czy architektura. Książka jest ładnie wydana, opatrzona dobrej jakości ilustracjami opisywanych dzieł. Bardzo polecam!

Jest napisana w ciekawy sposób, by czytelnik nie znudził się tematem. Ma dużo ilustracji, jest dobre by załapać podstawy.

• Sztuka
  • Historia sztuki
  • sztuka
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki O sztuce