Zmysł porządku. O psychologii sztuki dekoracyjnej

Tłumaczenie: Dorota Folga-Januszewska
Wydawnictwo: Universitas
The Sense of Order: a Study in the Psychology of Decorative Art
97883-242-0820-3
sztuka, ornament
sztuka
Snoopy

Książka profesora Ernsta H. Gombricha Zmysł porządku. O psychologii sztuki dekoracyjnej jest rzadkim rodzajem naukowego opracowania, które w sposób przystępny, ale zarazem dogłębnie przemyślany, uczy nas nie tylko patrzeć, ale przede wszystkim widzieć i rozumieć. Gombrich dobywa ze swej niezwykłej pamięci przykłady sztuki z całego świata, z różnych kultur i czasów, by zasugerować czytelnikowi, że dziedzina w XX wieku nieco lekceważona, jaką były dzieje sztuk dekoracyjnych, może być polem głębokich i ważnych refleksji, które dotyczą źródeł twórczości i interpretacji odbioru zjawisk wizualnych. Łącząc elementy psychologii widzenia, psychoanalizy, ikonologii oraz podejście zapowiadające uprawianą - po 2000 roku - neuronalną historię sztuki, autor ukazuje, jak na przykład prosty wzór akantu może odsłonić przed badaczem dzieje przemian duchowych i sposobów rozumienia sztuki jako gry.

Dla polskiego czytelnika ten przekład - dokonany 30 lat po pierwszym wydaniu - staje się wstępem do patrzenia na sztukę dawną i współczesną jako jeden stale ulegający przemianom nurt ewolucji widzenia, rozumienia, odczuwania i potrzeby eksperymentu - Dorota Folga-Januszewska

KrystynaL | 2016-11-11

Jednym z podstawowych przejawow naszego poczucia porzadku jest zmysl rownowagi, ktory sluzy naszemu przetrwaniu. Porzadek jest nam potrzebny po to, abysmy mogli odkryc odchylenie/dysharmonie.
W tej klasycznej pracy Gombrich daje historyczny przeglad dekoracyjnych gustow i teorii. Bada zwiazki miedzy nasza potrzeba ladu a otoczeniem korzystajac z przeogromnej ilosci przykladow sztuki ornamentu poczawszy od dekoracji ciala, a na dekoracji kolatek konczac.
Kladzie nacisk na rozroznienie miedzy widzeniem a uwaga w patrzeniu.
Wg teorii zmyslu porzadku Gombricha rozkosz doswiadczenia estetycznego lezy miedzy nuda a chaosem.
Ksiazka wymaga elementarnego oczytania w dziedzinie historii sztuki.
Tekstowi towarzyszy ogromna ilosc ilustracji.

AgnieszkaAgnieszka | 2016-01-13
notabene | 2014-09-22