Myślenie architekturą

Tłumaczenie: Artur Kożuch
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Architektura". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Karakter
Architektur Denken
architektura, sztuka
sztuka
Snoopy

Zbiór esejów jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureata nagrody Pritzkera w 2009 roku. Czym jest piękno w architekturze? Jak kształcić architektów? Co to znaczy, że budynek ma duszę? Jakie są zadania współczesnej architektury? Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani...

Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu – pisze autor.

W tekstach Petera Zumthora odzwierciedla się wrażliwość, z jaką traktuje swoją pracę. Skupienie, namysł, dogłębna znajomość architektonicznego rzemiosła i sztuki w ogóle sprawiają, że dla szwajcarskiego mistrza projektowanie to – prócz tworzenia budynków – zarazem kształtowanie rzeczywistości: wzbogacanie systemu odniesień pomiędzy rozmaitymi dziedzinami – architekturą, muzyką, literaturą. Czytelnicy mają wyjątkową okazję, by zajrzeć mistrzowi przez ramię podczas pracy. Jego przemyślenia będą stanowić inspirację nie tylko dla architektów, ale również dla projektantów z innych dziedzin, a także osób z projektowaniem niezwiązanych. Książkę ilustrują kolorowe zdjęcia z pracowni i domu autora w szwajcarskim Haldenstein.

źródło opisu: Karakter, 2010

źródło okładki: karakter.pl

skiatos | 2016-04-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Peter Zumthor filozoficznie o architekturze, czerpiąc inspiracje zewsząd, nawet z "Dukli" Andrzeja Stasiuka.

| 2012-09-23
Przeczytana: 23 września 2012

Niby nic, niewiele, godzinka może półtorej lektury a nagle odmienił się mój ogląd świata. Chociaż rzeczywistość wokół ta sama co zwykle, przestrzeń wypełniona tymi samymi budynkami, drzewami i innymi przedmiotami, moje postrzeganie zupełnie się zmieniło i na wszystko patrzę inaczej. To dzięki tej niewielkiej czerwonej książeczce zawierającej magiczne eseje o architekturze na nowo odczytuję swoje miasto. Ze zwielokrotnioną intensywnością zaczynam dostrzegać drobiazgi – kolory, fakturę przedmiotów, półcienie, kształty, elementy dekoracyjne - szczegóły, które umykały memu wzrokowi przez wiele lat by nagle objawić się z całą siłą wyrazu.
W czym tkwi moc tej książki? Myślę, że przede wszystkim w emocjach i uczuciach przekazanych przez autora, który w krótkich tekstach poświęconych architekturze, pełnych odniesień do literatury i muzyki, potwierdza fakt, iż niezależnie od rodzaju wykonywanej sztuki, prawdziwego, wielkiego twórcę powinny charakteryzować nie tylko umiejętności techniczne,...

Doskonały esej o architekturze. Ale czy tylko? O życiu właściwie Tak się chyba dzieje gdy dla kogoś zawód jest "trafem w dziesiątkę".
Chce się od razu jeździć po świecie i oglądać realizacje takiego Architekta (tak, dużą literą) - to marzenie minimum, chciało by się mieszkać w tak przemyślanie zaprojektowanym i zbudowanym domu - to już marzenie trochę na wyrost.
I do tego, co nie mniej ważne przyjemność z trzymania w rękach tak doskonale wydanej książki, przyjemność tak zmysłowa jak zmysłowe wydają się zamieszczone tu zdjęcia. Nieliczne, ale jakie!

pocahontas_88 | 2016-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Nieprawdopodobnie piękne spojrzenie na tak bliską mi dziedzinę - architektura i natura. Książkę chłonie się strona po stronie. A kiedy już skończy się czytanie pozostaje miłe uczucie po prostu ta książka jest "jakaś" w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

loobeensky | 2013-05-05

Budynki Zumthora to fabryki doświadczeń mistycznych; eseje są równie znakomite, polecam.

Alicja | 2016-04-24
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Myślenie architekturą" jest zbiorem wykładów i esejów napisanych przez Zumthora w latach 1988-2009, a więc w okresie, w którym powstały największe, najbardziej znane dzieła architekta, a on sam może już uważać się za twórcę jeśli nie spełnionego, to na pewno dojrzałego i doświadczonego. Książka jest próbą przekazania filozofii Zumthora, jego spojrzenia na proces projektowy, role architekta i architekturę samą w sobie. Całość utrzymana jest w poetyckim i, w mojej ocenie, odrobinę grafomańskim stylu, czytelnie jednak oddaje poglądy i doświadczenia autora, jego fascynację architekturą i zasady, którymi kieruje się podczas projektowania.
Teksty umieszczone w książce można podzielić na trzy główne typy: poetyckie, zabarwione wręcz metafizyką eseje na tematy trudne i abstrakcyjne, jak definicja piękna (Czy piękno posiada formę?, Magia realności); drugi rodzaj można określić jako zespół rad, czy może raczej próba określenia, na co powinno się zwracać uwagę podczas projektowania...

Iza | 2016-11-21
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam

Książka do powolnego delektowania się. Niesamowite eseje o prawdziwie zmysłowym doświadczaniu architektury, o obcowaniu z architekturą, o przesuwaniu dłonią po gładkiej fakturze kamienia. Głębokie przemyślenia prawdziwego poety wśród architektów - zilustrowane fotografiami z jego domu.

Warto znać osobę autora i jego wyjątkowe projekty m.in. term i kaplicy - całość składa się idealnie w piękną całość.

kipog | 2011-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2011

Za droga i za krótka. Eseje pisane prostym językiem, ale odkrywcze. Zarówno dla tych co znają się na architekturze jak i dla laików.
Dużo myśli, które można by "wyciąc" i cytować jako 'złote myśli".

Swietny esej magia realności, albo "spojrzenie na rzeczy".

Bateczek | 2016-11-06

Wiele myśli wyjętych z mojej głowy

Szymon | 2016-10-27
Przeczytana: sierpień 2016