Krótka historia świata

2017-09-26
2017-09-26
1936-01-01
Barbara Ostrowska

Mocno wybiórcza, chaotyczna i germanocentryczna.
Bardziej luźne pogadanki niż solidna historia.
Pewnie dlatego polecana była dla dzieci.
Ja raczej nie polecam.

Mocno wybiórcza, chaotyczna i germanocentryczna.
Bardziej luźne pogadanki niż solidna historia.
Pewnie dlatego polecana była dla dzieci.
Ja raczej nie polecam.

Chciałabym dostać tą książkę jako dziecko

Chciałabym dostać tą książkę jako dziecko

Wspaniała pozycja zarówno dla historycznych wyjadaczy, jak i kompletnych laików. Historia ludzkości przedstawiona w bardzo przystępny, przyjazny sposób, przejrzystym językiem (co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, że początkowo książka miała być skierowana stricte dla dzieci). Zdecydowanie polecam, albo jako powtórzenie, albo jako okazję do poznania nowych faktów.

Ciekawie poczytać historię Europy gdzie Polska jest marginalnie wspomniana tylko kilkukrotnie, w przeciwieństwie do tego co nas uczyli w szkole... Gdzie odsiecz wiedeńska to tylko zysk dla Sobieskiego ... Inny punkt widzenia

Świetna książka, idealna, a nawet możnaby powiedzieć obowiązkowa, dla najmłodszych czytelników, ale nie tylko. Jako osobie dorosłej również dobrze mi się czytało, momentami mnie nawet wciągało. Nie tyle, co w historię (z którą już jestem zapoznana),a bardziej w sposób jej przedstawienia.

Tematyka sięga samych początków ludzkości do końca I wojny światowej, chociaż w nowym wydaniu jest dodatkowy rozdział „Kawałek historii, który przeżyłem sam – spojrzenie wstecz”. Treść praktycznie okrojona, wspominająca o najważniejszych wydarzeniach, osobach, pojęciach, anegdotkach. Do tego, rewelacyjny spis treści!

Jednak to nie tematyka, a styl autora wyróżnia tę książkę spośród tak wielu innych. Czytając, czułam się jak mała dziewczynka, ciekawa świata, słuchająca opowiadającego dziadka i było to przemiłe uczucie. Ktoś poświęcił tyle czasu, by mi to jak najlepiej wytłumaczyć. Ze zdań Gombricha czuć dobroduszność, nieograniczoną ciekawość i wiedzę, talent do jej przekazywania. Musiał to być przecudowny człowiek, jak i profesor.

Ostatni rozdział czytałam dwa dni po obejrzeniu w kinie filmu „Oppenheimer” i wszystko to razem, obudziło we mnie niepokój, a także nostalgię. Zdaje się, że zakończenie książki jest słodko-gorzkie.

Najlepsza książka o historii jaką kiedykolwiek miałam w rękach. Polecam

Najlepsza książka o historii jaką kiedykolwiek miałam w rękach. Polecam

Napisana przystępnym językiem, historia świata. Ten subiektywny przegląd wydarzeń może uczyć i bawić najmłodsze pokolenie. Jest też pierwszym nieodzownym krokiem do zarażenia się bakcylem historii raz na zawsze. Ciekawe ilustracje i niezliczone ciekawostki dopełniają pozytywny odbiór tej pozycji.

Książka rzeczywiście kierowana jest raczej do dzieci, oraz młodzieży (świetny wybór szczególnie dla osób w wieku szkolnym, które za historią nie przepadają-myślę że to dobry sposób na zachętę). Ja osobiście żałuję, że nie wpadła w moje ręce nieco wcześniej, bo myślę że mogłaby zmienić moje nastawienie do powyższych przedmiotów. Mimo wszystko, uważam, że warto ją przeczytać w każdym wieku, bo zależnie od poziomu wiedzy można zwrócić uwagę na jej inne zalety: prostota przekazu, płynne wprowadzanie około-historycznych pojęć, zastosowanie przeszłości w teraźniejszości.

ę książkę czytałam kilka lat temu, ale z przyjemnością zrobiłam to ponownie. Podoba mi się zamysł, koncepcja, realizacja, styl, klasa, wszystko. E Gombrich musiał być wyjątkowym człowiekiem. Napisał też świetną książkę O Sztuce. Zdążyłam przeczytać połowę, musiałam oddać. Kiedyś sobie kupię i będę miała swoją. Czekam.

Trochę szkoda, że w tym wydaniu zniknął podtytuł "dla młodszych i starszych", bo dobrze on definiował grupę docelową czytelników. Nie żeby dorośli mieli omijać szerokim łukiem, ale książka jest napisana jednak zasadniczo dla dzieci i młodzieży.

• Historyczne
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Krótka historia świata