Dzieje sześciu pojęć

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Estetyka, filozofia
filozofia i etyka

Książka jest kompendium dotyczącym podstawowych pojęć estetyki: sztuki, piękna, formy, twórczości, odtwórczości i przeżycia estetycznego. Ukazuje historyczną zmienność pojęć, zagadnień i teorii estetycznych, bez zrozumienia których niemożliwa jest refleksja nad zjawiskami artystycznymi.

źródło opisu: http://alejka.pl/dzieje-szesciu-pojec-4.html

Przemek | 2014-03-02
Przeczytana: 17 marca 2014

Jest to książka trudna w czytaniu - Tatarkiewicz jak to filozof ma tendencję do wodolejstwa, dzielenia włosa na czworo i rzeczy ważne toną w potoku słów mniej ważnych. Potrzebne jest duże skupienie w czytaniu. O tym, że sztuka dla Greków miała znaczenie rzemiosła przeczytałem na pierwszych 100 stronach chyba kilkadziesiąt razy, a za każdym razem podnoszone to było jak myśl, której dotąd autor nie omawiał:)
Pewien problem sprawiają też cytaty... w językach źródłowych, bez tłumaczenia--dla omnibusów, znających nie tylko angielski czy niemiecki, ale również francuski i łacinę.
Niektóre rozdziały są strasznie mętne. Można powiedzieć--typowo filozoficznie. Np. str. 276-282, formy typu D i E. "Konia z rzędem" temu, kto po lekturze tych rozdziałów namaluje obraz (wydaje się, że te formy mają zastosowanie w malarstwie?) i zaznaczy na nim o jaką formę chodzi:) Mamy tu takie tłumaczenie jednego pojęcia innymi, niestety również niezdefiniowanymi.
Inna moja refleksja: czy o sztuce i pięknie...

Ania | 2015-10-10

Jest to ciekawa choć bardo trudna pozycja. Jestem jednak uparta a ponad to filozofia jest jedną z dziedzin które zdobyły sobie moje serce i rozdzieliły je między siebie bez walki.

Ensui-Szyszka | 2014-05-10
Przeczytana: 16 maja 2014

Rozdziały o pięknie.

Tatarkiewicz, znawca kultury, jak zwykle łatwym językiem wyczerpał dany temat. Mój ulubiony naukowy pisarz.

pejot | 2012-11-04
Przeczytana: 04 czerwca 1978