Dzieje sześciu pojęć

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Estetyka, filozofia
filozofia i etyka

Książka jest kompendium dotyczącym podstawowych pojęć estetyki: sztuki, piękna, formy, twórczości, odtwórczości i przeżycia estetycznego. Ukazuje historyczną zmienność pojęć, zagadnień i teorii estetycznych, bez zrozumienia których niemożliwa jest refleksja nad zjawiskami artystycznymi.

źródło opisu: http://alejka.pl/dzieje-szesciu-pojec-4.html

Przemek | 2014-03-02
Przeczytana: 17 marca 2014

Jest to książka trudna w czytaniu - Tatarkiewicz jak to filozof ma tendencję do wodolejstwa, dzielenia włosa na czworo i rzeczy ważne toną w potoku słów mniej ważnych. Potrzebne jest duże skupienie w czytaniu. O tym, że sztuka dla Greków miała znaczenie rzemiosła przeczytałem na pierwszych 100 stronach chyba kilkadziesiąt razy, a za każdym razem podnoszone to było jak myśl, której dotąd autor nie omawiał:)
Pewien problem sprawiają też cytaty... w językach źródłowych, bez tłumaczenia--dla omnibusów, znających nie tylko angielski czy niemiecki, ale również francuski i łacinę.
Niektóre rozdziały są strasznie mętne. Można powiedzieć--typowo filozoficznie. Np. str. 276-282, formy typu D i E. "Konia z rzędem" temu, kto po lekturze tych rozdziałów namaluje obraz (wydaje się, że te formy mają zastosowanie w malarstwie?) i zaznaczy na nim o jaką formę chodzi:) Mamy tu takie tłumaczenie jednego pojęcia innymi, niestety również niezdefiniowanymi.
Inna moja refleksja: czy o sztuce i pięknie...

książek: 2056

Przeokrutnie się wymęczyłem. Bardzo dużo powtórzeń i mnóstwo bzdurnych sądów na temat sztuki, ale o to drugie oczywiście chodziło w tej pozycji. Nie mniej organizacja tekstu tragiczna, spokojnie można by zmniejszyć objętość. I jeszcze drażniące było umieszczanie często i gęsto (ale nie zawsze. Jakby nie było jakiejś określonej zasady. GG WP, Włodek) cytatów z różnych języków bez podania ich tłumaczenia. Trochę człowiekowi ciśnienie skacze, jak czyta kilka zdań, by dowiedzieć się, że przeczytał je na daremno, bo nie dowie się o co chodziło.
No ale dokształcić się co nie co można.

Ania | 2015-10-10

Jest to ciekawa choć bardo trudna pozycja. Jestem jednak uparta a ponad to filozofia jest jedną z dziedzin które zdobyły sobie moje serce i rozdzieliły je między siebie bez walki.

Zyrg | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

1. Pozycja jest może i klasyczna, ale aktualnie bardzo stara i nie uwzględniająca tego co się stało tak naprawdę w estetyce po II W.Ś.
2. Wiem, że jest to dyskurs filozoficzny, ale czyta się to tak, jakby człowiek wydalał pędy jeżyn.
3. Autor nie jest w stanie zająć czytelnika choćby pisaniem ze jako taką swadą, jeśli już temat jest może nie najciekawszy.
4. Autor jest erudtytą, z tzw. klasycznym wykształceniem. Stąd nikt nie poczuł się do tego, że zazwyczaj człowiek współczesny aż takim erudytą nie jest i można by mu przełożyć pojawiające się co i rusz makaronizmy i inne wtręty w obcych językach.
4. I, "last, but not least", ta pozycja to jedno wielkie powtórzenie, powtórzenie powtórzenia, powtórzenie powtórzenia powtórzenia - ad infinitum. Spokojnie przebrnięcie przez wstęp gwarantuje nam pełen obraz koncepcji, idei i ich zmian etc, Można potem przejrzeć na wyrywki zawartość spis treści i zakończyć lekturę. Dalej jest międolenie w koło Wojtek tego samego i na okrągło - aż do...

Tatarkiewicz, znawca kultury, jak zwykle łatwym językiem wyczerpał dany temat. Mój ulubiony naukowy pisarz.

Justyna | 2014-05-10
Przeczytana: 16 maja 2014