Architektura szczęścia

The Architecture of Happiness
978-83-60318-93-5
szczęście, życie, człowiek
filozofia i etyka

Alain de Botton (1969) - autor znakomicie przyjętej w Polsce Sztuki podróżowania - zdobył światową sławę jako twórca błyskotliwych, odkrywczych i dowcipnych książek eseistycznych określanych jako "filozofia życia codziennego", które zainspirowały powstanie cyklu filmów dokumentalnych i stały się bestsellerami w wielu krajach. W swych rozległych intelektualnych poszukiwaniach autor dotyka najistotniejszych niepokojów współczesnego człowieka - w fascynujący, osobisty sposób pisze o filozofii, sztuce, karierze, o literaturze i miłości. Architektura szczęścia to porywająca opowieść o wzajemnych relacjach człowieka i otaczających go budowli, sprzętów i przedmiotów codziennego użytku. Przyglądając się z zaraźliwym entuzjazmem najróżniejszym obiektom architektonicznym, de Botton zgłębia jednocześnie ukryte pragnienia, lęki i aspiracje ich mieszkańców. Przenikliwie i z humorem pokazuje nam, jak możemy lepiej umeblować swoje życie.

źródło opisu: http://sklep.czulybarbarzynca.pl/architektura-szczescia-p-2202.html

źródło okładki: http://sklep.czulybarbarzynca.pl/architektura-szczescia-p-2202.html

Doskonała rzecz napisana bardzo przystępnie (co nie kojarzy mi się z architektami ;-)o tym jak miejsca w których spędzamy życie wpływają na nas a my na nie. O architekturze ale i o psychologii, o człowieku i jego ukrytych potrzebach przede wszystkim. Świetne spostrzeżenia, przykłady warte głębszych przemyśleń. Mój egzemplarz cały pokryty zaznaczeniami i wykrzyknikami - to lubię!

Inspirujący esej z pogranicza sztuki, architektury, historii i psychologii, okraszony dużą ilością zdjęć. Mnie najbardziej zainteresowały fragmenty dotyczące Le Corbusiera (dysfunkcjonalność domów mieszkalnych jego projektu, jego pozorne oderwanie od rzeczywistości będące w istocie karierowiczostwem) czy też o pogłębieniu percepcji dzieła sztuki wskutek doznanej życiowej traumy.

Pozycja niewątpliwie poszerza horyzonty w sposób hurtowy, i co najważniejsze, nie jest nudna.

Kittin | 2015-09-27
Przeczytana: 21 września 2015

Już dawno przekonałam się, że istnieją książki, o których niemal od razu wiemy, że staną się naszymi ulubionymi. Ale co właściwie sprawia, że po przeczytaniu kilkunastu stron zapytani przez kogoś jak nam się podoba przy niektórych pozycjach odpowiadamy, że to jeszcze zdecydowanie za wcześnie, żeby ocenić, a przy innych z poczuciem pewności możemy powiedzieć, że są wspaniałe lub beznadziejne? Myślę, że chodzi tu przede wszystkim o styl. Zwykle wolimy wgłębić się w lekturę, żeby móc coś o niej powiedzieć, ale są książki napisane są tak świetnie, że podobają nam się od razu i nie znając dalszej treści możemy zachwycić się nimi po samym stylu. Przy takich pozycjach mam ochotę czytać nagłos, powtarzam kilkakrotnie co ciekawsze fragmenty. Taką książką jest dla mnie właśnie „Architektura szczęścia”. Styl pisania de Bottona porównałabym do stylu Pereca.
Początkowo miałam zamiar podkreślać co ciekawsze spostrzeżenia, ale szybko zdałam sobie sprawę, że musiałabym zakreślić wtedy niemal...

Anna | 2016-11-06
Na półkach: Le B, Posiadam, Przeczytane