Człowiek i jego znaki

Wydawnictwo: d2d.pl
Der Mench und seine Zeichen
popularnonaukowa
nunachopin

Kompendium wiedzy na temat formy i znaczenia znaku graficznego, symbolu oraz pisma w kontekście historycznym, kulturowym oraz psychologicznym. Historia podstawowych form graficznych, które tworzyli ludzie różnych kultur - od epoki kamienia do współczesności. Uporządkowana i usystematyzowana wiedza o twórczym powstawaniu piktogramów, znaków-symboli, znaków-sygnałów oraz pisma. Omówienie znaków literowych, refleksja nad czytelnością i siłą oddziaływania znaków, nad komunikacją wizualną oraz zagadnienia tworzenia odmian krojów pisma. A wszystko to w połączeniu z tłem historycznym, studium kulturowym oraz psychologicznym oddziaływaniem znaków na człowieka i ich mocą wizualną daje nową jakość spojrzenia na omawiane zagadnienia. Teoria jest doskonale ilustrowana rysunkami, książka napisana zwięźle i oszczędnie, z przejrzystym układem treści. To pierwsza tego typu pozycja w Polsce przedstawiająca powyższy krąg tematyczny. W Europie doczekała się wydań w języku niemieckim, francuskim, angielskim oraz hiszpańskim.

źródło okładki: http://d2d.pl/index.php

Artur Kiela | 2012-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Jeśli chodzi o status książki, to jest to takie "50 twarzy Greya" ale dla młodzieży w wayfarerach. Co nie znaczy, że to zła książka - właściwie jest okrutnie dobra. Szczególnie porządkujący początek, gdzie Frutiger zupełnie na luzie daje nam do ręki szereg narzędzi do odbioru sztuki. I o tym jest to dzieło - przestaliśmy rozumieć dlaczego rozumiemy obrazy i trzeba nam to przypomnieć.

J_orchid | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Rzadko zdarza się, żeby książka dokładnie oddaje to o czym można przeczytać w opisie (takim jak powyżej). Pozycja opisuje historię powstawania i porozumiewania się za pomocą znaków od początków ludzkości do czasów obecnych.

+ Struktura i spójność książki i zawartych w niej tematów
+ Wysoki poziom merytoryczny, bez zbędnego wodolejstwa
+ Obowiązkowa lektura dla osób interesujących się grafiką (chociaż nie zgłębia ona tematu na poziomie akademickim)
+ Ciekawa lektura dla laików chcących poszerzyć horyzonty w temacie znajomości symboli
+ Absolutnie rewelacyjne wydanie (ułożenie tekstu + grafiki sprawiają, że książkę trzeba mieć)

hellbike | 2014-07-10

Książka, w której prawda miesza się z fantazją w sposób niezwykle płynny;
typowy dla książek autorów będących autorytetami w pewnej dziedzinie, przez co którym zaczeło wydawać się, że wiedzą już wszystko o życiu.

Starałem się czytać jak najdłużej przed wystawieniem oceny, niestety dotrwałem jedynie do strony 40.

Gdyby wyrzucic wszystkie brednie - to znaczy, mniej wiecej co drugie zdanie (i wcale tu nie przesadzam) - moze wtedy książka faktycznie zasługiwałaby na ocene, która posiada na portalu.

DSG | 2015-04-10

Adrian Frutiger - wybitny szwajcarski twórca i wielka postać światowej typografii. W książce krakowskiego wydawnictwa 2d2.pl znajdziecie bardzo przydatne informacje z zakresu typografii, która, zdaniem autora, jest nierozerwalnie związana z takimi dziedzinami jak psychologia, socjotechnika, historia, etnografia.

Frutiger to mistrz znaku. Semiografia, jako dziedzina zajmująca się kształtem oraz znaczeniem znaku graficznego, wiele zawdzięcza Frutogerowi, który zresztą zaprojektował wiele znajdujących się do dzisiaj w użyciu znaków firmowych czy informacyjnych. Wśród koneserów sztuki - o czym wielu zapomina - znane są zbiory jego symbolicznych grafik "Genesis".

To jest obowiązkowa pozycje w bibliotece każdego typografa, grafika, redaktora.
Część pierwsza książki - Rozpoznawanie znaków. Tworzenie znaków
- elementy znaku
- znaki podstawowe
- związki znaków
- znak w ornamencie
- powierzchnia
- złudzenie objętości
- różnorodność zjawisk
Część druga książki - Znaki utrwalające...

Gosia | 2014-03-29
Przeczytana: 28 marca 2014

Absolutne "must have" dla każdego kto zajmuje się grafiką, projektowaniem graficznym itp. Albo dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę nt. komunikacji i znaków które używamy, żeby się porozumiewać. Wiele nowych informacji, przydatnych na wielu płaszczyznach.

Ankełek | 2016-08-17
Ispirazione | 2016-04-12
Na półkach: Przeczytane, Sztuka
Przeczytana: 10 października 2016
kubajakub | 2016-04-04
Berceuse7 | 2016-04-02
kamilalobuz | 2016-02-28
Divine detail*

„Typografia” to kompletny podręcznik traktujący o składzie tekstu – pod tym względem przywodzi na myśl opus magnum Bringhursta, lecz została napisana w zupełnie odmienny sposób; sami autorzy określają ją jako „spis twierdzeń”.