A House in the Uplands
Caldwell, Południe USA

Bohaterami tego kameralnego dramatu, którego akacja toczy się na głębokiej prowincji Południa, są przedstawiciele podupadłego rodu Dunbarów. Jego świetność, związana z niewolnictwem, zbudowana rękami czarnych, należy już do przeszłości. W rozsypującym się domu na wzgórzu 'króluje" ostatni z rodu, utracjusz i kanalia. W tym domu nie ma miejsca dla uczuć, gdyż niszczą je brutalna siła i agresja, w tym świecie uczciwość musi ustąpić przed nikczemnością, a dobroć i delikatność- przed ciemną namiętnością.

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1973

Gosia | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Kilka lat temu czytałam już jedną powieść Erskine Caldewll'a "Ziemia tragiczna" i byłam ciekawa innej jego powieści.
Pisarz żył na amerykańskim Południu i znał stosunki tam panujące z autopsji. To dodaje wiarygodności jego książkom.
Wydaje się, że jest to pisarz niedoceniany, jednak książką "Dom na wzgórzu" raczej nie podwyższył swych notowań.
W tej książce jedynie godne uwagi jest tło społeczne. Natomiast postacie i sama akcja są dość mierne.
Niewolnictwo zostało niby oficjalne zniesione, lecz siedzi głęboko w świadomości zarówno białych, jak i Murzynów. Są oni formalnie wolnymi ludźmi, ale na Południu nadal traktowani są jak niewolnicy, pracują bez wynagrodzenia i nie mają możliwości dysponowania własną osobą.
Właściciele ziemscy to podupadła warstwa dążąca do samozagłady. Większość z nich nie potrafi zaakceptować zmian i samemu się zmienić, tak jak właściciel domu na wzgórzu, Grady Dunbar.
Mogłaby z tego być świetna powieść przy lepszym dopracowaniu. A tak wyszła trochę...

gwiazdka | 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 11 listopada 2013

Trafiła mi do rąk mała książeczka pt. „Dom na wzgórzu". Czytałam ją dawno temu jeszcze w czasach szkoły podstawowej i pamiętam, że zrobiłam wtedy na mnie wielkie wrażenie. Byłam więc ciekawa wrażeń obecnych. Cóż, książeczka mnie chyba bardziej ubawiła niż wzruszyła. Historia opowiada o małżeństwie właścicieli plantacji, którzy popadają w ruinę. Powieść w większości skupiona jest na młodziutkiej żonie, lekceważonej przez męża, facet zresztą nikogo nie traktuje z szacunkiem. Dawniej użalałam się nad nieszczęsną dziewczyną, bo przecież trafił jej się taki okropny los. Tymczasem teraz ładniutka Lucjana tylko mnie denerwowała. Wyszła za mąż za drania licząc że się zmieni, ciągle narzucała się ze swoja obecnością, gadała kiedy powinna milczeć. Poza tym denerwowały mnie niekonsekwencje w powieści, ten wielki strach przed mężem tak ni stąd ni zowąd, wczoraj wielka miłość do męża, dziś wskakuje do łóżka z obcym facetem. Jedno jednak bardzo mi się w książce podobało i wydaje mi się, że jest...

natanna | 2013-03-23
Przeczytana: 15 lutego 2013

Niewolnictwo zostało zniesione. Murzyni są wolnymi ludźmi, ale na Południu nadal traktowani są jak niewolnicy, i jak niewolnicy pracują u byłych panów bez wynagrodzenia i bez możliwości odejścia, gdyż w razie opuszczenia farmy prawo postępuje z nimi jak ze zbiegami. To oni utrzymują w dalszym ciągu swą ciężką pracą, mające okres swojej świetności już za sobą, podupadłe farmy zdegenerowanych właścicieli, takich jak właściciel domu na wzgórzu, Grady Dunbar.

Bohaterami tej niewielkiej książeczki, opowiadającej o dramacie zubożałego i ulegającego degrengoladzie rodu Dunbarów, nie są jednak pracujący tu Murzyni, lecz jej bohaterką jest Lucjana, żona Gradye'go, który po ślubie okazał się być kanalią i utracjuszem, doprowadzającym odziedziczoną po ojcu posiadłość do ruiny pijaństwem i grą w karty.
Lucjana, kochając męża mimo jego oziębłości i jawnie okazywanej z jego strony niechęci do jakichkolwiek kontaktów z nią, znienawidzona przez teściową, zrozpaczona, żyje w ciągłej...

Turysta | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

To jest już trzecia książka tego autora po która siegnąłem.I tak jak w przypadku dwóch poprzednich tak i teraz nie zawidolem się. A o czym jest?Jest o tym co ludzkie...a więc. Miłość. Niezrozumienie.Zdrada.Ambicją. Egoizm.Zatwardzialosc.A tym samym z takich składników nic dobrego nie mogło wyjść. Rzecz dzieje się na południu USA.Przez co jest jeszcze kwestia niewolnictwa.A sam koniec?Piękny i tragiczny...aż się łezka w oku kręci....

eMPeWu | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 lutego 2015

Akcja w książce trwa niespełna trzy doby. Skupia się na Lucjanie, młodej, nadzwyczaj pięknej żonie właściciela ziemskiego, ściślej mówiąc bankruta, hazardzisty i pijaka, niejakiego Grady'ego. W moim odczuciu Lucjana jest niezrównoważona psychicznie. Jej myśli i ocena sytuacji zmieniają się z każdym podmuchem wiatru. Gotowa wszystko wybaczyć mężowi zdradza go (chyba tak po prostu, bo w całej książce nie ma nic na temat jej uczuć do tego mężczyzny), żeby jeszcze tej samej nocy na oczach tego drugiego rzucić się w ramiona trzeciemu. I tak się kończy historia.
Oprócz zachowań głównej bohaterki irytowały mnie też dialogi, czy raczej kłótnie i tyrady, bo na tym polegają relacje bohaterów. W ciągu jednej rozmowy ta sama postać potrafi powiedzieć przynajmniej trzy razy to samo, tylko nieco inaczej dobierając słowa.

Najciekawsze w książce jest tło historyczne, czyli powoli zachodzące przemiany społeczne po zniesieniu niewolnictwa. Można przeczytać, jeśli ktoś interesuje się właśnie tym...

Magda | 2014-12-10

Książka dobrze napisana, szybko się ją czyta, akcje opisane są bez zbędnych, szczegółowych opisów których osobiście nie lubię. Można przeczytać.

hermengildaaa | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Długo czekałam na tę książkę, ale trochę się rozczarowałam. Historia ciekawa, ale końcówka nie powala na kolana.

| 2015-09-10
Przeczytana: 29 sierpnia 2015