Mefisto i ja

2003-11-24
83-7132-643-2
Barbara Korzon
Faust Mefisto romans

Niby bestseller, a według mnie to takie sobie czytadełko, w sam raz do przeczytania w deszczowe popołudnie. Zapowiadało się fajniej, zwłaszcza, że pomysł jest niezły - nieatrakcyjna 50-latka z nadwagą dostaje od losu drugą szansę. A dokładniej podpisuje pakt z diabłem, by przehandlować duszę za młodość, urodę, sławę i pieniądze. Jak przystało na układ z diabłem, nie może być zbyt pięknie ani łatwo. Śliczna twarz i idealna figura wiążą się z zupełnie innymi nieprzyjemnościami, niż bycie brzydką, otyłą kobietą w średnim wieku, ale też mogą przynosić nieszczęście. Tak samo sława i pieniądze. Cóż, trawa zawsze jest bardziej zielona po drugiej stronie płotu. Czy było warto iść na taki układ?

Niby fajnie się czytało, niby szybko przelatywały kolejne strony, niby bohaterka miała fajne poczucie humoru, ale autorka co jakiś czas przypominała sobie, że to (chyba) komedia i pchała Harriet/Cindy w takie durne sytuacje, że aż włos mi się jeżył z żenady. Ja wiem, że to czysto rozrywkowa literatura, więc często przedstawia świat w sposób przerysowany, ale czy to znaczy, że musi być głupiutka? Myślę, że ta "uwspółcześniona wersja "Fausta"" byłaby świetną książką pisaną "na poważnie", jako fantasy. No nic, przeczytane, skończone, pewnie niedługo będzie zapomniane. Z braku laku można sięgnąć.

Nie wierzę że to przeczytałem ;)

Nie wierzę że to przeczytałem ;)

Książka przyjemna w czytaniu, idealnie odzwierciedla zepsutą ludzkość.Kobiet, które nie potrafią pogodzić się z ubiegającym czasem, mężczyzn, którzy myślą tylko o tym jak zaspokoić swoje wszelakie żądze. Na szczęście główna bohaterka idzie po rozum do głowy i na końcu potrafi pogodzić się z faktem, że nie jest pierwszej młodość, a przede wszystkim z tym, że nie można mieć wszystkiego.

Poczatek moze niezbyt zachecajacy ale cala historia jak dla mnie super, z zaskakujacym zakonczeniem. Książkę połknelam w jeden wieczór. Polecam :)

Pomysł wg mnie świetny, jednak z wykonaniem gorzej. Książka z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych mimo, że główna bohaterka kpi z czytelników romansideł i kryminałów. Spodziewałam się trochę głębszego potraktowania tego zaprzedania duszy, a on był nieco na dostawkę. Piekło i sam diabeł zostali przedstawieni bardzo niepoważnie, jako nierozgarnięta zgraja. Sam Mefisto też nie wykazywał się poza początkowymi dialogami jakąś większą przenikliwością.
Dodatkowo pewne działania wydają mi się zupełnie bezsensowne - jak trwanie w twierdzy miałoby powiększać pulę zła, a cudzołóstwo nie liczyć się, bo to było z osobą którą ona kocha... Także wątek duchowy zupełnie jak dla mnie zaprzepaszczony.
Było jednak coś pięknego w tej książce, taka pociecha dla osób które nie są już tak młode jakby chciały, lub tak piękne jak by tego oczekiwały. Myślę że to bardzo dobry element tej książki :)

Młodość i uroda w zamian za duszę. Przyjemna historyjka o tym, że należy doceniać to co się ma, cieszyć się własnym życiem a nie zmieniać go na siłę.

przezabawna książka polecam na kiepski humor;d

przezabawna książka polecam na kiepski humor;d

Fajna, lekka, zabawna lekturka na popołudnie.

Fajna, lekka, zabawna lekturka na popołudnie.

Ciekawa fabuła, chociaż pod koniec lekko 'przerysowana'. Dobre nawiązanie i odniesienie do Fausta. Książka godna polecenia miłośnikom tego gatunku, innym może nie przypaść do gustu.

Gdy ta ksiązka wpadła mi w ręce, w starej, zakurzonej bibliotece, stwierdziłam, że to jakieś tanie romansidło z diabłem w tle. Ale to właśnie może ten tytułowy Mefisto pokusił mnie do tego bym ta książkę przeczytała..
Pierwsze 20 stron sprawiło że stanęła mi gula w gardle. Czytałam o sobie samej. Harriet ma co prawda 50 lat, ja połowę mniej, ale niczym się nie różnimy! Ona, brzydka i gruba, niedoceniania, niezrozumiana, samotna, a jej najlepszymi przyjaciółmi są ksiązki. W pracy spychana na bok przez piękna współpracownice. A ja? Nienachalny, radiowy wręcz typ urody przytwierdzony do wielorybiego ciała.. Niedoceniania, niezrozumiana, samotna, a jej najlepszymi przyjaciółmi są ksiązki. W pracy – daleko w tyle za Ociekającą Seksem koleżanka.. I nagle, czytając swoją biografie pojawia się w niej Diabeł i oferuję urodę, młodość i piękno…
Bardzo mocno spersonifikowałam się z główna bohaterką. Ale nawet gdyby nie to po prostu przez ta książkę przeleciałam. Inteligentne dialogi, opisy i łatwa psychologia bohaterki sprawia że lekturę się połyka w przeciągu paru godzin!
Szybka akcja, przewroty fabuły, i śmieszne monologi bohaterki porwały mnie w podróż którą śledziłam z zapartym tchem.
Ksiązka niesie też wiele morałów, na tematy urody, piękna i tego czy naprawdę aby być szczęśliwym trzeba mieć wymiary 90-60-90 i twarz Barbie. I czy tak naprawdę warto być sobą.
Lektura nie nauczyła mnie akceptacji siebie, pozbycia się kompleksów czy uwierzenie w banalne historie miłosne. Pomogła za to patrzeć na świat z dystansem i lekką dozą humoru. Naprawdę fajny kąsek na letnie popołudnie.

• Czekają w kolejce
  • De la bibliothèque
  • 2010
  • Przeczytanie przez obie
  • Lynda Chater
  • Samodzielne - przeczytane

Dodaj cytat z książki Mefisto i ja