W Patagonii

2007-01-01
2007-01-01
Robert Ginalski
Patagonia podróż

Ach, te blurby! Z tyłu czytam: "Arcydzieło podróży, historii i przygody" zdaniem "The New York Times". A w rzeczywistości?

To dziennik z tułaczki, który o tytułowej Patagonii kojarzonej jako cud natury opowiada niewiele i ma problem z podjęciem decyzji, jaką oś narracji obrać. Historia miesza się ze współczesnością, a poszczególni bohaterowie pojawiają się tu tylko na chwilę.

Jest tu dużo wszystkiego, a koniec końców i tak pozostałam literacko głodna. Szkoda!

"W Patagonii" to efekt sześciomiesięcznego pobytu na krańcach Ameryki Południowej. Autor opisuje swoje wędrówki na południe od Buenos Aires w stylu najznakomitszych relacji dawnych odkrywców. Oczywiście nie odkrył on może niczego szczególnego dla przyszłych pokoleń ale to jak opisał odkrywanie Patagonii dla samego siebie dało mu miejsce w panteonie wielkich twórców literatury podróżniczej. Na kartach książki utrwalił on dziesiątki z pozoru zwyczajnych historii spotkań z ludźmi, których losy rzuciły na skraj znanego świata. Jest w nich niesamowity, wręcz poetycki urok.

O ludziach na emigracji, tej wewnętrznej i zewnętrznej. Również o miejscach, czasem zapomnianych. O krainie gdzieś hen daleko.

Chaos. I karuzela: ludzi, zdarzeń, myśli, słów. Poplątanych z pomieszaniem i rozczarowaniem

-/+?

-/+?

zaczyna się kawałkiem brontozaura.
potem okazuje się że to jakiś przerośnięty leniwiec.
generalnie z fragmentu wielkości dłoni trudno wywróżyć resztę zwierzęcia.
W Patagonii daje kilka dobrze obejrzanych skrawków i na wstępie zapowiada że tak właśnie będzie.
Wykopaliska archeologiczne i podróże to babranie się w kurzu i ślizganie po powierzchni. i o tym jest ta książka. między innymi.

zaczyna się kawałkiem brontozaura.
potem okazuje się że to jakiś przerośnięty leniwiec.
generalnie z fragmentu wielkości dłoni trudno wywróżyć resztę zwierzęcia.

W głowie mi się zakręciło z nadmiaru miejsc, postaci, ich imion i nazwisk. Jedno jest niewątpliwe. Ta opowieść o podróży w poszukiwaniu skrawka skóry dawnego zwierza okraszona sporą ilością nawiązań literackich i historycznych, wciąga i pochłania.

Naprawdę warto, to taki rodzaj literatury, który odczytuje się inaczej w zależności od czasu lektury. Czytając "w Patagonii" w trakcie kryzysu imigracyjnego i uchodźczego najbardziej uderzyło mnie co się dzieje z ludźmi (lub ich potomkami),którzy opuszczają swój kraj w poszukiwaniu lepszego życia.
Tymczasem im dalej, tym gorzej - tęsknota za coraz bardziej idealizowaną ojczyzną w nieco groteskowych dekoracjach.

Tymczasem im dalej, tym gorzej - tęsknota za coraz bardziej idealizowaną...

Wyruszył.
Lecz zanim to zrobił, postanowił zerwać ze swym dotychczasowym życiem (przynajmniej tym zawodowym). Napisał więc pożegnalny list do pracodawcy Sunday Times Magazine (lub jak podają inne źródła do domu aukcyjnego Sotheby’s) treści następującej „Wyjechałem do Patagonii na 6 miesięcy”. Pewnie spakował placek, pożegnał się z rodziną i znajomymi. Załatwił formalności z biletem na statek/samolot. Bez żalu (chyba) porzucił deszczową Anglię i wyruszył. Co skłoniło cenionego i dobrze opłacanego znawcę dzieł impresjonistów do tak radykalnej decyzji? Kawałek brontozaura, który potem okazał się jednak kawałkiem mylodonta (dalekiego kuzyna dzisiejszego leniwca) znajdującego się w rodzinnych zbiorach. Tenże fragment zwierzęcia, rozpalił wyobraźnie chłopca na tyle, iż postanowił, że gdy już będzie dojrzałym mężczyzną, udać się w miejsce, gdzie przodek Chatwinów odnalazł „włochaty skarb”. Jak postanowił, tak uczynił. Podobno w decyzji utwierdził go jeszcze pewien mit dzieciństwa, które naznaczone było cieniem zimnej wojny. Patagonia jako kraj w którym można bezpiecznie schować się przed Stalinem… Stalin jednak umarł i ucieczka nie był już koniecznością a kawałek prehistorycznego stwora zdążył się porządnie zakurzyć. Lecz marzenie…no cóż, marzenie należało spełnić. Więc wyruszył.

„ – Twoja religia jaka? - spytał Ali. – Chrześcijanin?
- Dziś rano moja religia żadna. Moim bogiem jest bóg piechurów. Jeżeli maszerujesz wytrwale, nie potrzeba ci innego boga” (podkreślenie M.D.).

Wiedziałam, że prędzej czy później muszę po tę książkę sięgnąć. „W Patagonii” to bowiem książka legenda. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika literatury podróżniczej. I jeśli przeczytałam Paul Theroux „Stary Ekspres Patagoński. Pociągiem przez Ameryki” to i lektura prozy Chatwina na pewno mnie nie ominie. I choć tych dwóch panów wybrało zupełnie różny środek transportu, tak jak diametralnie różna jest ich proza - Theroux stawia na konkret, prozaiczne tu i teraz. Chatwin jest mniej określony, przez co jego pisarstwo staje się bardziej uniwersalne – to zdecydowanie dwie rzeczy tych panów łączą – preferowana podróżnicza samotność oraz niespieszna wędrówka.

Chatwin jako podróżnik totalny. Sen na gołej ziemi. Zachwyt nad samą drogą i spotkanymi ludźmi. Indianie, niemieccy emigranci spoglądający z utęsknieniem na bawarskie landszafty, ukraińska pani doktor, Butch Cassidy i Sundance Kid, wspomniane już szczątki dinozaurów, trochę Darwina i wiele innych erudycyjnych oraz osobistych szkiców dotyczących historii Patagonii. Mistrzostwo gatunku. Każdemu życzę takiego debiutu literackiego.

Postscriptum
W trakcie lektury książka ta nie wzbudziła mojego entuzjazmu. Gorzej…ta książka zdawała się być wielkim rozczarowaniem. Lecz po kilku nieprzespanych nocach oraz kilku refleksyjnych dniach zweryfikowałam mój pogląd. Ta publikacja, chociaż odbiega od dzisiejszych „standardów” gatunkowych to swoim brakiem skonkretyzowania nabiera wartości ponadczasowej. Chatwin z tej literackiej potyczki zdecydowanie wychodzi zwycięsko.

Cytat za: Bruce Chatwin, W Patagonii, Świat Książki, Warszawa 2007

Wyruszył.

Kiedy jako mały chłopiec zapragnąłem pojechać do Patagonii, do Ziemi Ognistej Darwina, nie wiedziałem, że ową podróż-pielgrzymkę odbył już za mnie Chatwin. Tak bardzo brytyjski, a jednocześnie wyzbyty poczucia wyższości charakterystycznej dla większości Anglików. Prostota opisu, a jednocześnie umiejętność trafiania w sedno - powodują, że Bruce Ch. należy odtąd do moich ulubionych pisarzy-podróżników. W tej zróżnicowanej książce jest wszystko - ale przede wszystkim zwycięża literatura. POLECAM !!!

• Ameryka Południowa
  • Ameryka południowa