W Patagonii

Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
In Patagonia
Patagonia, podróż

Słynna książka podróżnicza, debiut wielkiego pisarza. Połączenie powieści przygodowej, historycznej i eseistyki, niezwykły melanż faktów i fikcji, oryginalny styl, niebanalne refleksje. Patagonię, krainę z marzeń dzieciństwa autor przemierza pociągiem, autostopem, konno i pieszo. Poznaje jej mieszkańców, tubylców i emigrantów z różnych części świata, podąża śladem słynnych bandytów z początków XX wi

Monika | 2012-11-08

Wyruszył.
Lecz zanim to zrobił, postanowił zerwać ze swym dotychczasowym życiem (przynajmniej tym zawodowym). Napisał więc pożegnalny list do pracodawcy Sunday Times Magazine (lub jak podają inne źródła do domu aukcyjnego Sotheby’s) treści następującej „Wyjechałem do Patagonii na 6 miesięcy”. Pewnie spakował placek, pożegnał się z rodziną i znajomymi. Załatwił formalności z biletem na statek/samolot. Bez żalu (chyba) porzucił deszczową Anglię i wyruszył. Co skłoniło cenionego i dobrze opłacanego znawcę dzieł impresjonistów do tak radykalnej decyzji? Kawałek brontozaura, który potem okazał się jednak kawałkiem mylodonta (dalekiego kuzyna dzisiejszego leniwca) znajdującego się w rodzinnych zbiorach. Tenże fragment zwierzęcia, rozpalił wyobraźnie chłopca na tyle, iż postanowił, że gdy już będzie dojrzałym mężczyzną, udać się w miejsce, gdzie przodek Chatwinów odnalazł „włochaty skarb”. Jak postanowił, tak uczynił. Podobno w decyzji utwierdził go jeszcze pewien mit dzieciństwa, które...

Pafnucy | 2011-01-07

Kiedy jako mały chłopiec zapragnąłem pojechać do Patagonii, do Ziemi Ognistej Darwina, nie wiedziałem, że ową podróż-pielgrzymkę odbył już za mnie Chatwin. Tak bardzo brytyjski, a jednocześnie wyzbyty poczucia wyższości charakterystycznej dla większości Anglików. Prostota opisu, a jednocześnie umiejętność trafiania w sedno - powodują, że Bruce Ch. należy odtąd do moich ulubionych pisarzy-podróżników. W tej zróżnicowanej książce jest wszystko - ale przede wszystkim zwycięża literatura. POLECAM !!!

| 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

Nie wiem sam. Albo ja jestem jakiś nieczuły na walory tej książki, albo mój gust jest daleko od tego co Chatwin napisał. Wymusiłem na sobie jej przeczytanie, bo skoro już kupiłem, skoro przebrnąłem przez połowę, to wypada dokończyć. Nie potrafiłem się skupić czytając, wszystko to było jakoś tak chaotycznie napisane. Nie wiem sam.

demko | 2016-10-05
wilkojad | 2016-02-02
książek: 1949
Penelopa | 2015-12-03
W drogę z plecakiem

Dla tych, którzy planują wędrówkę z plecakiem i sami nie wiedzą, dokąd zaprowadzi ich droga i dla tych, którzy od zawsze marzą o takiej wyprawie, ale jeszcze się nie zdecydowali jej urzeczywistnić – zestawienie książek o backpackerach. O tych, którzy rzucili wszystko i pojechali gdzieś za cały dobytek mając swój wypchany plecak.

Dobrze wyjść z pisarzem: Bruce Chatwin

Napisał m.in. takie zdania: W konfrontacji z aligatorem moralizowanie mija się z celem. Trzeba go zabić! Ale jest również autorem takich słów: Przedmioty są jak lustra, w których obserwujemy proces naszego przemijania. Dziś o pisarzu, o którym aż do znudzenia powtarzam, że jest niesamowity, a dla mnie osobiście stanowi niewypalającą się od lat inspirację.