Gwiezdne wojny. Część III: Zemsta Sithów

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Star Wars - Episode III: Revenge of the Sith
Tomek Kolenda

Wielka bitwa nad Coruscant, krwawa rozprawa z zakonem Jedi, straszliwy pojedynek mistrza i ucznia, oto znaki upadku dobra i triumfu zła, którego uosobieniem są Sithowie dążący do władzy absolutnej nad galaktyką. Wielki Kanclerz Palpatine ogłasza się Imperatorem. Uwodzi samego Wybrańca, Anakina Skywalkera, obiecując mu niewyobrażalną potęgę. Czy młody Jedi w imię wyższej racji wyrzeknie się egoizmu? Czy miłość pokona nienawiść i strach? Czy w ogniu galaktycznego konfliktu narodzi się bohater Republiki, czy nowy Lord Sithów: Darth Vader...

Piotrek | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Pozycja obowiązkowa. Dla tych co interesują tylko sześcioma głównymi książkami jak i dla tych którzy na Sadze zjedli zęby, próbując przeczytać ponad sto tomów tejże historii. Co dostaniemy od Stover'a? Dynamiczną akcję i logikę prowadzonych wątków. Co ważne książka jest bardziej plastyczna i dokładniejsza niż film. Wiele wątków Lucas bezczelnie ominął (czytaj: wywalił). Scena zabójstwa Dooku jest o wiele dłuższa i lepsza a sam proces kuszenia Anakina i jego przejście na Ciemną Stronę trwał o wiele dłużej niż "lucasowskie 10 minut". Część ta jest w pewnym sensie kultowa, zawiera przecież rozwiązanie losów Wybrańca i ustalenie nowego porządku na Rubieżach Galaktyki. Można powiedzieć: "Warto było czekać, warto było czytać". Polecam.

Naamah_Beherit | 2011-02-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Jest to książka plasująca się w górnych strefach stanów średnich światowej literatury, co jak na serię SW jest prawie niemożliwe do osiągnięcia. Znajduje się tu wszystko, czego brakowało w filmie - głębia psychologiczna postaci, polot i uzasadnione wybory, a nie zbitka sklejonych ze sobą obrazków. Sceny batalistyczne nie nudzą, sceny pojedynków są napisane porządnie (nie tak jak w przypadku chociażby R.A. Salvatore'a, który dostał w swoje łapy adaptację Ataku Klonów) i - wreszcie - jest wiarygodnie umotywowane "przejście" Anakina na Ciemną Stronę. W wersji filmowej wygląda to mniej więcej tak:
Palpatine - Chodź na Ciemną Stronę!
Anakin - Nie.
Palpi - No chodź.
Anakin - Nie!
Palpi - Mamy ciasteczka.
Anakin - No dobra.
Palpi - Od teraz jesteś Darthem Vaderem.
Od teraz Darth Vader - Khhh...
W książce scena za to nie trąci śmiesznością, co więcej pozostawia po sobie odczucie "Wow, no teraz rozumiem". No ale po Matthew Woodringu Stoverze nie można się było spodziewać niczego słabszego...

Majar | 2013-07-18
Przeczytana: 10 listopada 2008

Moja druga po Silmarillionie ulubiona powieść nie tylko w ramach fantastyki ale ogólnie,całościowo.
Przede wszystkim - DUŻO,BARDZO DUŻO Anakina - którego bardzo lubię i zaliczam do moich ulubionych bohaterów - w tej chwili już także literackich - Anakin,postawa Anakina,wybory Anakina,uczucia Anakina,fizjonomia Ankina,jego refleksje,lęki,obawy,pragnienia - ja się w tej książce naprawdę odnajduję i z tym bohaterem identyfikuję (wraz z Tolkienowską Valierą Nienną są parą moich ulubionych bohaterów).Gdy czytałam ZEMSTĘ... nie raz myślałam - to też moje odczucie,to moja myśl,też tak uważam,taka jestem...dlatego lubię tę książkę - za jej ogromny ładunek emocjonalny i moralny - za głębię najczystszego studium psychologii osobowości i postawy życiowej która z osobowości wynika o jakiej podręczniki akademickie dają szczątkowe pojęcie...To jedna z najlepszych pozycji w literackich odsłonach cyklu STAR WARS,bardzo kompetentna,twórcza,tak logiczna jak i emocjonalna a więc na wysokim poziomie...

Deviusowaty | 2015-05-09
Przeczytana: 09 maja 2015

Chyba jedna z lepszych pozycji okresu Starej Republiki, mimo, że jest to nowelizacja filmu. O dziwo nie czyta się tego jak zwykły scenariusz filmu, czytając wynajdziemy sporo wątków, których George Lucas w filmie nie ukazał, przede wszystkim liczą się uczucia w tej książce - w końcu mamy porządne podejście do przejścia Anakina na Ciemną Stronę Mocy, cały ten proces z perspektywy Anakina przyprawiał mnie momentami o ciarki na plecach. Polecam każdemu.

Michał | 2014-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Tak, to jeden z tych przypadków, gdzie znasz fabułę książki zanim ją przeczytasz. Ja nawet się łudziłem (głupek :))), że jednak skończy się inaczej. Naprawdę zazdroszczę tym, jeżeli jeszcze gdzieś jesteście :D,
którzy nie czytali / nie oglądali / nie znają całej sagi. Książka bardzo dobra, jedna z moich ulubionych.

Wspaniałe uzupełnienie filmu. Wprost genialne i niezwykle głębokie dzieło. Można wręcz rzecz - książka jest LEPSZA od III epizodu Gwiezdnych Wojen!
Opis przemiany wewnętrznej Anakina jest niesamowicie przekonywujący i praktycznie przez miesiąc chodziłem w depresji mając w głowie niektóre sceny z tego arcydzieła!

red | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Ostatnia część prequela oryginalnej trylogii przeczytana. Skomentować można tak jak dwie poprzednie, lepiej się czyta niż ogląda. Dzięki temu że każdą część pisał ktoś inny, dostaje się trzy różne książki z różnym stylem tworzenia. To podnosi jakość wersji pisanej. Mimo wszystko nadal nie jest to literatura z górnej półki, chociaż czy ma to znaczenie... Star Wars to Star Wars. Niestety jak do wielu rzeczy i do nich też trzeba dorosnąć i zrozumieć ich głębsze przesłanie. Bez tego pozostaną tylko bajką dla(podobno)zdziecinniałych ludzi. A czytać warto nawet o odległej galaktyce, która wbrew pozorom jest nie aż tak odległa.

Jarek Kaszuba | 2016-06-19
Przeczytana: 2009 rok

Jak na poziom różnorakich książkowych adaptacji (czy to filmów, czy gier komputerowych), ,,Zemsta Sithów" prezentuje bardzo dobry poziom. Mamy tu wiele wątków rozwijających fabułę filmu, wartką akcję, dobrze napisane sceny walk, ale przede wszystkim głębię postaci. Stopniowe staczanie się Anakina w mrok Ciemnej Strony Mocy jest ukazane fantastycznie - wygląda to o wiele lepiej, niż na srebrnym ekranie. Pozycja obowiązkowa dla fanów Gwiezdnych Wojen.

Tomek | 2010-08-15
Przeczytana: 2006 rok