Miecz Liktora

Tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik
Cykl: Księga Nowego Słońca (tom 3) | Seria: "Książnica" Kieszonkowa
Wydawnictwo: Książnica
Sword of the Lictor
miecz, księga, słońce, literatura, fantasy

Inne wydania

Severian, wygnany z konfraterni katów za złamanie zasad, dotarł do Thraxu. Obejmuje stanowisko liktora i sumiennie wypełnia obowiązki strzegąc więźniów i ścinając skazańców. Mimo poszukiwań nie zdołał zwrócić Pazura Łagodziciela – klejnot o uzdrawiającej mocy zaczyna mu ciążyć, odbierając spokój i sen. Severian wyczuwa coraz bardziej mrok gromadzący się nad światem, zaczyna wątpić w swoje powołanie, aż wreszcie wbrew rozkazowi archonta daruje życie kobiecie skazanej na uduszenie. Musi uciekać z Thraxu i udaje się na północ, w góry zamieszkane przez istoty, które odrzuciły człowieczeństwo. Rozpoczyna niebezpieczną podróż, która wyjaśni wiele kłębiących się wokół niego tajemnic.

źródło opisu: nota wydawcy

Frosteł | 2014-06-08
Przeczytana: luty 2014

Niewątpliwe słowa z końca "Cienia Kata" oraz "Pazura Łagodziciela" idealnie pasują do opisania całej "Księgo Nowego Słońca".

"Tutaj przerywam. Jeżeli nie zechcesz pójść ze mną dalej, czytelniku, nie będę miał ci tego za złe, gdyż niełatwa to droga."

Tak, zdecydowanie "niełatwa to droga". Tym bardziej, że początek książki znów wprowadza chaos w nasze głowy i tak naprawdę nie mamy pojęcia o co znów chodzi.

Severian dotarł w końcu do celu swej podróży, Thraxu, jednak nie jest to kres całej drogi, a jedynie chwilowa przystań. Zaraz po przybyciu otrzymał tytuł Liktora i od razu wziął się do pracy. Władze w mieście nie miały pojęcia o egzekucjach, więc wszyscy byli stłoczeni w lochach Wieży Matachina, które stricte lochami nie były. Ot opadający korytarz z łańcuchem przybitym do obu ścian, do którego przykuci byli więźniowie.

Po małym incydencie na przyjęciu u archonta, Severian postanawia uciec i tak jego wędrówka rozpoczyna się na nowo. Wciąż poszukuje swego miejsca w świecie i...

addam23 | 2013-01-19
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Jak do tej pory (o dziwo?) to właśnie 3 tom cyklu "Księga Nowego Słońca" podobał mi się najbardziej (i to zdecydowanie).
Nie lubię tych wszystkich sercowych perypetii i rozterek Severiana. Nie lubię jego żalów nad Theclą. Nie lubię opisów młodzieńczych lat i dorastania książkowych bohaterów. Nie podobało mi się pieczeń sprawiająca, że w głowie Severiana zamieszkała jego luba.
Czasem również Severian przynudza w swoich co dłuższych przemyśleniach...
To wszystko sprawiło, że pierwsze dwa tomy, choć przyciągały mnie, intrygowały, ciekawiły - suma sumarum - podobały się dość średnio.
W 'Mieczu liktora' jednak miłosnych perypetii głównego bohatera jest zdecydowanie mniej, a jego podróż nabiera tempa.
Momentami książka autentycznie mnie zachwycała i pochłaniała bez reszty (w poprzednich tomach również się to zdarzało). Szczególnie upodobałem sobie spotkanie z alzabo... (mimo Agii, relacji między którą, a Severianem wprost nie znoszę!).
Nie mogę doczekać się kolejnego tomu!

Marta | 2016-10-21
Przeczytana: 11 listopada 2016

Masakra, powieść jest tak skomplikowana i niezrozumiała, że naprawdę jest mi z tomu na tom coraz ciężej.. zastanawia mnie czy ja jestem jednak za głupia na ten cykl czy jednak książka jest źle napisana a jednocześnie sposób pisania jest prosty i przejrzysty, język zrozumiały a składnia elegancka...wiec powieść nie jest skomplikowana heh masakra! I bądź tu człowieku mądry! Odnoszę wrażenie momentami jakby co kilka stron brakowało mi jakiejś kartki przez co nie umiem się ogarnąć z treścią. Wydaje mi się, że już dosyć dobrze weszłam w styl pisania autora ale jednak co jakiś czas, znów się czuje zagubiona. Cholernie brakuje mi słowniczek, który pomaga zrozumieć czasy realia i osobniki zamieszkujące Urth. Domyślam się, że jest tak specjalnie żebym była zaskoczona zakończeniem jednak naprawdę mi to przeszkadza.. w pierwszym tomie nie miałam żadnego słowniczka terminów w sumie, trzecim coś tam było ale niewystarczająco a nawet powiem, że ubogo i nie na tematy interesujące mnie....

Mateusz Turski | 2014-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Książkę przeczytałem i podobała mi się naprawdę bardzo, aż do momentu wędrówki po górach. Jakoś od tego momentu zaczęło mi się czytać coraz trudniej. Przez pewien czas miałem wrażenie, że autor nie wie jak wypełnić książkę, co w niej dać a jak już coś wprowadził to szybko to usunął. Tak chodzi mi o dziecko zabite pierunem.

Miroslaw Kowalski | 2015-02-26
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 lutego 2015

Gene Wolfe po raz kolejny zabiera nas jako towarzyszy kata Severiana w podróży po pięknym i tajemniczym Urth. W niezmiennie pięknym stylu opisuje kolejne etapy wędrówki, uchylając przy okazji rąbka kilku tajemnic. Jest to niesamowite fantasy co do którego coraz wyraźniej widać, że w rzeczywistości jest fragmentem szerszego obrazu SF. Nie pozostaje nic innego jak tylko sięgnąć do po kolejny tom.

EmilyStrange | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

Wyjątkowo długo czytało mi się ten tom. Za dużo przemyśleń Severiana, za mało akcji... wszystko bardzo się dłużyło. Mam jednak nadzieję, że było to przejściowe, bo zakończenie sugeruje wiele nowych przygód w tomie czwartym.

kapplakk | 2014-05-06
Przeczytana: 15 czerwca 2014