Tajfun i inne opowiadania

Malaj

Inne wydania

Tajfun (Typhoon)
Amy Foster (Amy Foster)
Falk. Wspomnienie (Falk. A Reminiscence)
Jutro (To-morrow)

źródło opisu: Świat Książki, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Michał | 2014-09-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 września 2014

Niniejszy tom zawiera cztery opowiadania Josepha Conrada.

TAJFUN
Dowódca załogi parowca na Morzu Południowochińskim kapitan McWhirr sprawia wrażenie osoby kompletnie nijakiej. Wydaje się być pozbawiony charakteru a momentami denerwuje swoją nadmierną rzeczowością. Zresztą nie tylko czytelnika ale także członków swojej załogi. Jednak kiedy nadejdzie huragan pokaże on ile jest wart. W tym opowiadaniu Conrad jak zwykle stawia ludzi w sytuacji ekstremalnej. Pokazuje, że prawdziwe męstwo nie musi głośno dawać znać o swoim istnieniu. Może być ciche, rzeczowe i pozbawione jakiejkolwiek charyzmy. Jednak przez to pozostaje niezauważone i w efekcie niedocenione.

AMY FOSTER
Dla mieszkańców angielskiej wioski wyrzucony na brzeg młody rozbitek jest niczym więcej jak tylko intruzem. Wywołuje strach, momentami wręcz panikę a co za tym idzie wrogość. Zostaje w końcu udzielona mu pomoc, pochodzący ze środkowej Europy chłopak zamieszkuje w obcej społeczności jednak różnice kulturowe nie przestają...

Specynka | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Mała wielka literatura

„Było to coś tak przerażającego i gwałtownego, jak nagłe roztrzaskanie butli z gniewem”*

Tajfun był.

Taki malutki, domowy tajfun w filiżance kawy, w głowie, sercu, popędzanym kofeiną, żeby nie stracić czasu na drzemkę, w bebechach, po całości. Tajfun zaciszny i kameralny. Jeśli akurat o gniew chodzi – to chyba tylko na samą siebie, za przegapienie, za spóźnienie przy lekturze recenzowanej pozycji. Za głupią i nieuzasadnioną nieufność do niej kiedyś żywioną. Czasem tak jest, że kiedy się o czym mówi z zadęciem, z namaszczeniem – przekora w ten sposób rekomendowaną rzecz odrzuca. Wówczas, mimo czucia pisma nosem (Conrad, klasyka, uznanie, lata temu, rozgłos, znaczy – musi być dobre), brak często cierpliwości i przytomności umysłu na książki, które są właśnie tak dobre, że nie da się ich wciągnąć nosem, jak zdrową dawkę lekturowych prochów, a potem z czystym sumieniem iść spać. One wymagają swojego czasu, swojego tempa, pokory dla siebie i dojrzałości...

Saszen | 2017-01-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Ten zbiór zawiera tylko cztery opowiadania, z których dwa (Tajfun i Falk) są tak długie, że dzisiaj nazwano by je raczej minipowieściami. Książka ukazała się w 1903 roku, już po „Lordzie Jimie” i tak sławnym „Jądrze ciemności”, ale Conrad nie był wtedy szczególnie znany i znajdował się w stałych finansowych tarapatach, z których wydobył się dopiero po opublikowaniu „Gier losu”. Na pewno „Tajfun…” nie był pisany pod gust publiczności.

Bohaterów tego zbioru łączy samotność – i jest to samotność szczególnie bolesna, bo w tłumie. Zwykle łączy się ona z ponadprzeciętną inteligencją, a przynajmniej ze zdolnością do wnikliwej obserwacji. Jest więc w conradowskich bohaterach coś, co przypomina romantycznych (anty)herosów – ich wyjątkowość skazuje ich na bycie niezrozumianymi. Takimi ludźmi są często narratorzy (młody kapitan z Falka, doktor i jego przyjaciel w Amy Foster) i postaci, których oczu Conrad używa, gdy opowiadania pisane są w trzeciej osobie (pierwszy oficer Jukes w...

Zosia | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Zbiory opowiadań bardzo trudno ocenić. Jednak daję ocenę 7, bo pomimo wielu negatywnych uwag o jego książkach, ja jestem mile zaskoczona.
To prawda, grozę budzą rozbudowane opisy, przy których nie raz się zamyśliłam i nawet nie wiedziałam, co czytam,ale przeczytawszy wszystkie opowiadania, zaczęłam dostrzegać ich urok.
Niesamowite wykreowanie bohaterów. Każdy z nich ma ciekawą osobowość i fizjonomię. Autor każdego obdarza tchnieniem istnienia, wydają się realnymi ludźmi.
Ze wszystkich opowiadań najbardziej wzruszające wydają się być: Amy Foster i Jutro. Pierwsze z nich, opowiada historię Janko z Polski, pełnego szału i rozpaczy, wynikającego z niezrozumienia. Drugie, mówi o niezaspokojonym uczuciu tęsknoty przez obłąkanego ojca.

| 2015-10-28

Ten zbiór opowiadań bardzo mi się spodobał. "Amy Foster" i "Jutro" są raczej przygnębiające, choć czyta się je jednym tchem. "Tajfun" zaczął się trochę nudno, ale to szybko mija po rozkręceniu się akcji. Poza tym ciekawią losy czterech marynarzy z których każdy ma inną rolę na statku, ma inne życie prywatne i inaczej reaguje na wejście w tajfun. Falk spodobał mi się głównie dzięki klimatowi, przypominajacemu mi miejscami "Lorda Jima" i ciekawości co do tytułowego bohatera. Polecam jeśli ktoś lubi powieści marynistyczne i twórczość Conrada.

dervorin | 2014-08-14

Dla wszystkich wilków morskich. Dla szczurów lądowych zresztą też. Ciekawe, mądre opowiadania.

Sowaldez | 2017-11-17
Korynna | 2017-07-26