Falbanki

Cykl: Opowieści rodzinne (tom 1)
Wydawnictwo: Akapit Press
róża, falbanki
tinka_27

Dom Róży jest pojemny, otwarty dla ludzi, przyciągający wydarzenia, ale i przychylny codzienności. Tak dużo dzieje się w jasnym, przestronnym pokoju na dole, tym, o którym Róża mówi zawsze mówiła bawialnia, i w kolorowych, gościnnych sypialenkach na górze. Zaproszono nas tutaj, więc chodźmy, bo z pewnością Róża już stoi przed domem i czeka. Zaraz zacznie snuć swoją barwną powieść o rodzinnych...

Zaproszono nas tutaj, więc chodźmy, bo z pewnością Róża już stoi przed domem i czeka. Zaraz zacznie snuć swoją barwną powieść o rodzinnych falbankach. Posłuchajcie jej, my już wiemy że warto.

Powieść opowiada o dziewczynie, która przyjeżdża do babci-poetki na ferie zimowe. Bardzo kocha babcię i ma wiele miłych wspomnień z jej domu. To przypomina mi, jak cztero- pięcioletnia dziewczynka spędzałam u babci wakacje... Ach, aż się łezka w oku zakręciła ;-).

Babcia Róża jest przez całą swoją rodzinę bardzo doceniana, jest dla niej oparciem i dlatego nawet najstarsi wnukowie zwierzają się tylko jej. Mela również opowiada babci o swoich troskach. Teraz myśli głównie o rozstaniu swoich rodziców. Babcia jak zawsze próbuje pomóc wnuczce, udziela jej wielu porad, z których dziewczyna na pewno chętnie skorzysta.
Książka jest niby o niczym, ale jednak o wszystkim ;-). Do domu babci przyjeżdża cała rodzina! Oczywiście, nie wszyscy od razu... W dodatku odwiedza ich kolega Petego, kuzyna Meli. Dziewczyna się w nim nieszczęśliwie zakochuje, on woli inną... A jest nią ciocia Meli, Tamara... Ta z kolei uczuciem darzy... Przeczytajcie sami ;-).
Powieść wzbogacono również o wiele mniej...

Veronica | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Bardzo krótka aczkolwiek ciekawa książka :) Po przeczytaniu pozostaje lekki niedosyt, ponieważ liczyłam, że w na tych trzech stronach po napisie "koniec" zostanie wyjaśnione co z rodzicami Meli czy ich związek przetrwał ten rok czy się rozstali? I co z Tamarą zakochaną w Jaśku? Czy Jeremiasz wprowadził się do Petego i jego rodziców? Niestety nie ma nic... tylko ten fragment " Wolałam jednak jechać autobusem, niż czekać na tatę, który mógł mnie przywieźć dopiero pojutrze (...)" czy to znaczy, że Adriana już z nimi nie mieszka? Strasznie mnie to intryguje i mam nadzieję, że w trzeciej opowieści pt. "Wachlarze" wszystko się wyjaśni :) Po mimo tych niejasności warto przeczytać. Polecam :)

madziusia | 2012-07-10
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Krystyna Siesicka to autorka, której twórczość nierozerwalnie związana jest z moim okresem dojrzewania. Przy okazji wakacji postanowiłam przypomnieć sobie co nieco z całej masy książek napisanych przez Panią Siesicką.

"Falbanki" to pierwsza część z serii Opowieści Rodzinnych. W książce tej poznajemy dom poetki, Róży Firlej. Jest ona kochającą matką, teściową, a przede wszystkim najukochańszą babcią dla wnuków. Dla niejednego z nas Róża Firlej to ideał babci. Ciepła, serdeczna, wyrozumiała, ale też trochę szalona i nieobliczalna. Taka właśnie jest Róża. Do jej domu chętnie przybywają dorosłe dzieci ze swoimi rodzinami, a każdego z członków rodziny łączy z nią niepowtarzalna relacja. Każdy czytając książkę odczuje ciepło tego domu i atmosferę wzajemnej miłości i oddania.

Ciekawą postacią jest niewątpliwie córka Róży, Tamara, której to postać pojawia się również w pozostałych książkach serii. Tamara to piękna, zmysłowa kobieta, której nie potrafi oprzeć się żaden mężczyzna. Jej...

Elena | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Falbanki to pierwsza trzech opowieści rodzinnych. Moim zdaniem zdecydowanie najlepsza. Jest to ciepła opowieść o Meli, która przyjechała na ferie do swojej babci. Choć historia jest krótka bardzo wciąga.

isabelle142 | 2012-07-08
Przeczytana: 28 lipca 2013

Nie mogąc znieść kolejnego z rzędu rozczarowania, zabrałam się za coś sprawdzonego :) A konkretnie za moją ulubioną książkę Krystyny Siesickiej pt. 'Falbanki'. Czytałam ją już kilka lat temu, więc jej treść niemal zupełnie zatarła się w mojej pamięci. Był więc pretekst, żeby ją sobie odswieżyć :)
Cechą wyróżniającą tę niegrubą powieść, bo licząca raptem około 130 stron, jest niesamowita atmosfera, pełna rodzinnego ciepła i sekretów. Ponadto cechuje ją wspaniałe poczucie humoru, które całkowicie trafia w mój gust. Już dawno nie czytałam tak zabawnej książki :) Opisy są niezwykle plastyczne - pani Krystyna ma do nich prawdziwy talent. Zupełnie nie ma tu do czego się przyczepić - jej jedyną wadą jest to, że jak wolno czytelnik nie delektowałby się lekturą to i tak kończy się za szybko ;)

Anna | 2015-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Powróciłam do świata utworzonego przez Krystynę Siesicką po wielu latach. I odnalazłam przemiłą historię o podlotku, który musi zmierzyć się z rodzinnym problemem i pierwszym zauroczeniem. Po raz pierwszy czytałam tą historię jako nastolatka, teraz odnalazłam w niej ciepło rodzinnego domu, melancholię starszej pani, dorosłe trudne decyzje. Ciepła książka warta przeczytania.
Podkreślam, że jest to część pierwsza cyku - Falbanki, Woalki, Wachlarze.

Olusia | 2016-05-20
Przeczytana: maj 2000

"Falbanki" to opowieść o dziewczynie, która przyjeżdża do babci-poetki na zimowe ferie. Pełna miłych wspomnień z babcią, która jest poetką. Babcia to opoka rodziny, każdy się jej zwierza i u niej szuka rad i pocieszenia. Babcia każdego wysłuchuje i udziela wskazówek.
Mieć taką Babcię to skarb! :D

Bernadetta Kowalczyk | 2014-03-16

Przeczytałam tą książkę kilkanście razy - z resza jak każdą Pani Krystyny Siesickiej. Świetne książki dla młodych dziewczyn - a nie jakieś głupkowate seriale o wampirach i nadprzyrodzonych stworach.

Natalia | 2011-03-20

Chyba moja ukochana książka Siesickiej. Cudownie potrafi zarysować ciepło rodzinnego ogniska targanego zmiannością losu. Postać Babci z tej książki jest dla mnie wzorem do naśladowania.

kaikim | 2011-05-18
Przeczytana: 16 maja 2011

Książka dobra jak na lekturę, nawet wciągająca. Jednak niczym mnie nie zaskoczyła, a jedynie poczułam mały zawód..