Falbanki

Cykl: Opowieści rodzinne (tom 1)
Wydawnictwo: Akapit Press
róża, falbanki
tinka_27

Dom Róży jest pojemny, otwarty dla ludzi, przyciągający wydarzenia, ale i przychylny codzienności. Tak dużo dzieje się w jasnym, przestronnym pokoju na dole, tym, o którym Róża mówi zawsze mówiła bawialnia, i w kolorowych, gościnnych sypialenkach na górze. Zaproszono nas tutaj, więc chodźmy, bo z pewnością Róża już stoi przed domem i czeka. Zaraz zacznie snuć swoją barwną powieść o rodzinnych...

Zaproszono nas tutaj, więc chodźmy, bo z pewnością Róża już stoi przed domem i czeka. Zaraz zacznie snuć swoją barwną powieść o rodzinnych falbankach. Posłuchajcie jej, my już wiemy że warto.

Powieść opowiada o dziewczynie, która przyjeżdża do babci-poetki na ferie zimowe. Bardzo kocha babcię i ma wiele miłych wspomnień z jej domu. To przypomina mi, jak cztero- pięcioletnia dziewczynka spędzałam u babci wakacje... Ach, aż się łezka w oku zakręciła ;-).

Babcia Róża jest przez całą swoją rodzinę bardzo doceniana, jest dla niej oparciem i dlatego nawet najstarsi wnukowie zwierzają się tylko jej. Mela również opowiada babci o swoich troskach. Teraz myśli głównie o rozstaniu swoich rodziców. Babcia jak zawsze próbuje pomóc wnuczce, udziela jej wielu porad, z których dziewczyna na pewno chętnie skorzysta.
Książka jest niby o niczym, ale jednak o wszystkim ;-). Do domu babci przyjeżdża cała rodzina! Oczywiście, nie wszyscy od razu... W dodatku odwiedza ich kolega Petego, kuzyna Meli. Dziewczyna się w nim nieszczęśliwie zakochuje, on woli inną... A jest nią ciocia Meli, Tamara... Ta z kolei uczuciem darzy... Przeczytajcie sami ;-).
Powieść wzbogacono również o wiele mniej...

Szeherezada | 2017-01-10
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Sięgnęłam po tę książkę między innymi dlatego, że zaintrygował mnie nietypowy tytuł, który dość szybko się wyjaśnił. Okazało się, że dla babci Róży falbanki to trochę jak ploteczki lub zupełnie swobodne pogaduchy o mało znaczących sprawach.

Wokół tych falbanek w domu babci toczy się cała fabuła powieści, która rozpoczyna się z chwilą kiedy do rodzinnego siedliska zjeżdżają się dzieci Róży, wnuczka Melania w nastoletnim wieku, wnuk Pete i jego kolega, no i nawet kot najstarszej córki, bo przecież i dla niego tutaj miejsce się znalazło. I choć Róża nie jest zachwycona tymi ciągłymi odwiedzinami, to ona jest osobą, do której po poradę i pocieszenie przychodzą wszyscy członkowie rodziny.

Każda z postaci ma dość specyficzny charakter. Siesicka znów mnie nie zawiodła i nie napisała prostej historyjki miłosnej z pozytywnym zaskoczeniem. Wokół każdej postaci jest zarysowana, choćby w minimalnym stopniu, jakaś niezwykła historia; problem, nad którym zaczyna się zastanawiać także...

Veronica | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Bardzo krótka aczkolwiek ciekawa książka :) Po przeczytaniu pozostaje lekki niedosyt, ponieważ liczyłam, że w na tych trzech stronach po napisie "koniec" zostanie wyjaśnione co z rodzicami Meli czy ich związek przetrwał ten rok czy się rozstali? I co z Tamarą zakochaną w Jaśku? Czy Jeremiasz wprowadził się do Petego i jego rodziców? Niestety nie ma nic... tylko ten fragment " Wolałam jednak jechać autobusem, niż czekać na tatę, który mógł mnie przywieźć dopiero pojutrze (...)" czy to znaczy, że Adriana już z nimi nie mieszka? Strasznie mnie to intryguje i mam nadzieję, że w trzeciej opowieści pt. "Wachlarze" wszystko się wyjaśni :) Po mimo tych niejasności warto przeczytać. Polecam :)

madziusia | 2012-07-10
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Krystyna Siesicka to autorka, której twórczość nierozerwalnie związana jest z moim okresem dojrzewania. Przy okazji wakacji postanowiłam przypomnieć sobie co nieco z całej masy książek napisanych przez Panią Siesicką.

"Falbanki" to pierwsza część z serii Opowieści Rodzinnych. W książce tej poznajemy dom poetki, Róży Firlej. Jest ona kochającą matką, teściową, a przede wszystkim najukochańszą babcią dla wnuków. Dla niejednego z nas Róża Firlej to ideał babci. Ciepła, serdeczna, wyrozumiała, ale też trochę szalona i nieobliczalna. Taka właśnie jest Róża. Do jej domu chętnie przybywają dorosłe dzieci ze swoimi rodzinami, a każdego z członków rodziny łączy z nią niepowtarzalna relacja. Każdy czytając książkę odczuje ciepło tego domu i atmosferę wzajemnej miłości i oddania.

Ciekawą postacią jest niewątpliwie córka Róży, Tamara, której to postać pojawia się również w pozostałych książkach serii. Tamara to piękna, zmysłowa kobieta, której nie potrafi oprzeć się żaden mężczyzna. Jej...

Elena | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Falbanki to pierwsza trzech opowieści rodzinnych. Moim zdaniem zdecydowanie najlepsza. Jest to ciepła opowieść o Meli, która przyjechała na ferie do swojej babci. Choć historia jest krótka bardzo wciąga.

isabelle142 | 2012-07-08
Przeczytana: 28 lipca 2013

Nie mogąc znieść kolejnego z rzędu rozczarowania, zabrałam się za coś sprawdzonego :) A konkretnie za moją ulubioną książkę Krystyny Siesickiej pt. 'Falbanki'. Czytałam ją już kilka lat temu, więc jej treść niemal zupełnie zatarła się w mojej pamięci. Był więc pretekst, żeby ją sobie odswieżyć :)
Cechą wyróżniającą tę niegrubą powieść, bo licząca raptem około 130 stron, jest niesamowita atmosfera, pełna rodzinnego ciepła i sekretów. Ponadto cechuje ją wspaniałe poczucie humoru, które całkowicie trafia w mój gust. Już dawno nie czytałam tak zabawnej książki :) Opisy są niezwykle plastyczne - pani Krystyna ma do nich prawdziwy talent. Zupełnie nie ma tu do czego się przyczepić - jej jedyną wadą jest to, że jak wolno czytelnik nie delektowałby się lekturą to i tak kończy się za szybko ;)

Anna | 2015-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Powróciłam do świata utworzonego przez Krystynę Siesicką po wielu latach. I odnalazłam przemiłą historię o podlotku, który musi zmierzyć się z rodzinnym problemem i pierwszym zauroczeniem. Po raz pierwszy czytałam tą historię jako nastolatka, teraz odnalazłam w niej ciepło rodzinnego domu, melancholię starszej pani, dorosłe trudne decyzje. Ciepła książka warta przeczytania.
Podkreślam, że jest to część pierwsza cyku - Falbanki, Woalki, Wachlarze.

Olusia | 2016-05-20
Przeczytana: maj 2000

"Falbanki" to opowieść o dziewczynie, która przyjeżdża do babci-poetki na zimowe ferie. Pełna miłych wspomnień z babcią, która jest poetką. Babcia to opoka rodziny, każdy się jej zwierza i u niej szuka rad i pocieszenia. Babcia każdego wysłuchuje i udziela wskazówek.
Mieć taką Babcię to skarb! :D

Bernadetta Kowalczyk | 2014-03-16

Przeczytałam tą książkę kilkanście razy - z resza jak każdą Pani Krystyny Siesickiej. Świetne książki dla młodych dziewczyn - a nie jakieś głupkowate seriale o wampirach i nadprzyrodzonych stworach.

Natalia | 2011-03-20

Chyba moja ukochana książka Siesickiej. Cudownie potrafi zarysować ciepło rodzinnego ogniska targanego zmiannością losu. Postać Babci z tej książki jest dla mnie wzorem do naśladowania.