Pizzeria "Kamikaze"

Wydawnictwo: Świat Literacki
Kneller's Summer Camp
czarny humor, Izeael, samobójstwo
rebel-rebel

Akcję książki autor umieścił w świecie zamieszkanym przez duchy samobójców. Chaim, główny bohater podróżuje przez ten świat szukając swojej dziewczyny. Prozę Kereta charakteryzują krótkie, dobitne zdania, współczesny, dosadny język i obrazowość bliska stylistyce komiksu.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

allison | 2013-04-16
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2013
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Utwór krótki, ale zaskakujący makabrycznym pomysłem na fabułę oraz charakterystycznym, wyrazistym językiem i czarnym humorem.
Niestety, całość nie powaliła mnie na kolana, gdyż treść ostatecznie wydała mi się banalna - to dla mnie przykład utworu, w którym koncept przerósł jego realizację.

beata83 | 2014-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Współczesny, dosadny język oraz świetny pomysł na fabułę. Niestety zakończenie bardzo, bardzo słabe. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego, lepszego.

MaPaKi | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Warto zaznaczyć, że opowiadania z "Pizzerii Kamikaze" zawierają się też w "Koloniach Knellera" wydanych później.
Bardzo dobry i treściwy, chociaż krótki zbiór. Zdecydowanie warto przeczytać, polecam, myślę że to doskonała pozycja, żeby rozeznać się w możliwościach Kereta.

Jola | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Podobało mi się. Całkiem niezłe było. Mogę przyznać, że polubiłam Kereta od pierwszego zaczytania. Coś tkwi takiego w jego opowiadaniach, że nie da się przestać czytać a potem człowiek myśli, i myśli, i wciąż przeżywa wszystko od nowa.

Malwina Póda | 2012-04-22

Sarkazm, czarny humor, absurd, szorstki, męski język. Polecam, naprawdę warto! (:

Kasjopeja | 2012-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka zainteresowała mnie dlatego, że widziałam film "Tamten świat samobójców" który bardzo mi się spodobał i jak tylko dowiedziałam się, że jest na podstawie książki, nie mogłam sobie jej odmówić.
Okazało się, że w wielu momentach film jest wierny książce. Różni się zakończeniem. Tutaj nie kończy się ono Happy Endem.
Wszędzie panuje mroczny, zniechęcający nie tylko do życia ale również do śmierci ton. Okazuje się bowiem, że tamten świat wcale nie różni się od naszego. Jest nawet trochę gorszy (w co trudno uwierzyć). Nadal trzeba chodzić do pracy, jeść, spać. A jedyną rozrywką może być opowiadanie o tym jak kto ze sobą skończył, gdyby tylko tak wszyscy chcieli o tym mówić.
Nie jest to jakaś rewelacja, ale ciekawy pomysł i styl pisania na pewno świadczą na korzyść tej książki.

Jeśli myślicie, że "Pizzeria Kamikaze" to coś w rodzaju kontynuacji "Kolonii Knellera", to muszę Was rozczarować - pod nazwą "Pizzeria Kamikaze" kryje się przedruk opowiadania o koloniach. Nie można się złościć na wydawnictwo, wydali to ponad dziesięć lat temu (nim tomik o nazwie "Kolonie Knellera" ukazał się w Polsce).
Warto po to sięgnąć dla pozostałych opowiadań. ;)
Dłuższa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/05/25/etgar-keret-pizzeria-kamikaze/

bez_odbioru | 2013-10-14

Nie tego się spodziewałam, nie tak niedbale określonego świata. Liczyłam na coś w rodzaju pamiętnika samobójcy, a raczej jego życia po akcie którego dokonał..liczyłam na wyrażenie jakiś głębszych myśli. W sumie dobra koncepcja bo w końcu zachęciła mnie do przeczytania, ale niestety napisana takim językiem codzienności, który określilabym nawet jako infantylny.

Maca Mackiewicz | 2012-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Etgar Keret da się lubić! Czyta się aż za szybko, pozostawia niedosyt. Podoba mi się idea tej książki. Świat do którego trafiają samobójcy. Gdy będzie miał ktoś myśli samobójcze to z pewnością się rozproszą pod wpływem wizji Kereta.

deerman22 | 2016-06-23

Mało jest pozytywnych książek o samobójstwie. Brzmi to niemal obrazoburczo. Jednak tej pozycji się udaje. Można wracać, można powtarzać, można nadal tak samo dobrze się bawić.

Znalezione w Ninatece: Urodziny Etgara Kereta

Któż inny niż izraelski pisarz Etgar Keret mógłby napisać takie zdanie: Są dwa rodzaje ludzi, tacy, co lubią spać od ściany, i tacy, którzy lubią spać z tymi, co ich zepchną z łóżka? W dzisiejszym odcinku audiocyklu trochę o Kerecie, trochę o filmowej adaptacji jego opowiadania „Mistrz świata”.