Tree and leaf on fairy-stories; Leaf by niggle; Mythopoeia
83-7150-048-3
tolkien
kirikot

Inne wydania

"Baśnie nie są jedynie dla dzieci, o czym powinien wiedzieć każdy, kto czytał Tolkiena. W eseju O baśniach profesor Tolkien ukazuje ich istotę w sposób daleki od jałowych rozważań akademickich. Druga część książki zawiera jedno z wcześniejszych opowiadań Tolkiena pt. Liść, dzieło Niggle'a. Oba dzieła - napisane, kiedy zaczął tworzyć Władcę Pierścieni - pokazują jego mistrzostwo i zrozumienie...

Druga część książki zawiera jedno z wcześniejszych opowiadań Tolkiena pt. Liść, dzieło Niggle'a. Oba dzieła - napisane, kiedy zaczął tworzyć Władcę Pierścieni - pokazują jego mistrzostwo i zrozumienie sztuki tworzenia innego świata, obdarzenie fantazji siłą "wewnętrznej spoistości świata realnego". W publikowanym po raz pierwszy poemacie Mythopoeia (tworzenie mitu) Philomythus (miłośnik mitu) podważa opinię Misomythusa (wroga mitu)." (cyt z okładki)

Isil | 2011-11-21

Bardzo ciekawe opowiadanie. Trochę inny Tolkien ale nadal taki którego pokochały miliony - pouczający, dający do myślenia, pełen smutku.

artdeco92 | 2012-03-05
Przeczytana: 05 marca 2012

Tego powinno się uczyć w szkołach.

Bartosz Peruń | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Więc nie podejmę twej wędrówki znojnej
parez równiny umysłu monotonne,
gdzie zamiast wiedzy tajemnej
z dziupli prastarych drzew, człowiek czerpie
tylko informacje z komputera - dumy ludzkości -
współczesnego drzewa wiadomości.

***

Drzewo i liść oraz Mythopoeia to bardzo cienka książeczka autorstwa Tolkiena, która zawiera trzy teksty w trzech różnych formatach. Mamy esej "O baśniach", który znacząco bada rolę baśni, czym są, czym powinny być, i całą związaną w nich otoczkę oraz również jaki związek z tym ma "baśń o Chrystusie". Mamy opowiadanie - Liść, dzieło Niggle'a - biorące na warsztat temat sztuki (malarstwa) i, że nie każda rzecz, którą czyni człowiek musi mieć zastosowanie praktyczne. I na koniec wiersz, "Mythopoeia", który jest odpowiedzą na zarzuty C.S Lewisa, że mity to kłamstwa.

Osoby, które są fanami twórczości Tolkiena powinny przeczytać, utwór rzuca nowe światło na inne powieści Tolkiena. Mogę też polecić to osobom, które interesują się folklorem i baśniami, jak i...

koninianka | 2011-10-02
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 01 września 2011

Opowiadanie "Liść, dzieło Niggle'a" jest magiczne :) za takie opowieści uwielbiam Tolkiena

Ryszard Derdzinski | 2015-03-04
Przeczytana: 03 marca 2015

Na początku Stwórca dał istnienie człowiekowi i stworzył go twórcą - na Swoje podobieństwo. Człowiek jest zatem wtór-stwórcą, subkreatorem, a jednym z jego najważniejszych powołań jest tworzenie sztuki. W ten sposób człowiek odpowiada na dar i upodabnia się do swojego Ojca.

Ludzka inwencja jest wielką tajemnicą. Wcielony umysł, język i opowieść liczą sobie w naszym świecie tyle samo lat. Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań.

Spośród wszystkich dziedzin ludzkiej "wtór-stwórczości", ludzkiej twórczości najbardziej boska jest literatura i poezja, bo jej materią jest słowo i ludzka wyobraźnia. Nie ograniczają jej ramy obrazu, krawędzie rzeźby, linie notacji muzycznych. A w dziedzinie literatury i poezji najszlachetniejsze jest tworzenie opowieści fantastycznych, kreacja nowych wszechświatów, tworzenie mitów i baśni. Jest to niezwykły kunszt, który czyni dziwne rzeczy ze światem, łącząc na nowy sposób rzeczowniki z czasownikami. W ten sposób człowiek tworzy i eksploruje...

Darth_Metalus | 2014-04-18

Drzewo i Liść.

Dziwna bestia. Krótka historia o Niggle'u i jego obrazie, nad którym pracował tak długo, i na który nigdy nie miał czasu. Choć ma szczęśliwe zakończenie, jest w niej wiele smutku. Dzięki temu zrównoważeniu pozostawia czytelnika z uczuciem spokoju.

Cyfranek | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Chyba przerosły mnie rozważania nad dobrem i złem oraz baśnią i fantazją.

alamar6 | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 25 marca 2015

Książka, którą się bada, a nie czyta. Mimo iż zawiera niewielką ilość stron, przekazuje o wiele więcej mądrości niż standardowa pozycja fantasy.

folko | 2013-05-07

Opowiadanie Liść dzieło Niggle'a mnie zauroczyło i mimo minionych lat, tak mi zostało :-)

AsiaG | 2016-07-26
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Pan Tolkien zaserwował nam w swym dziele piękny pean pochwalny dla prawdziwych baśni i ukrytej w nich magii. Bo baśń jest rzeczą piękną, mądrą i bardzo trudną. Trudną zarówno do stworzenie, jak i do pełnego zrozumienia. A opowiadanie "Liść, dzieło Niggle`a" jest tego znakomitym przykładem. Czystą przyjemnością było zgłębianie cudowności baśni, które dziś są zdegradowane i źle zrozumiane. Baśnie wcale nie są tylko dla dzieci i nie są tak słodko-urocze jak sobie to dziś wyobrażamy. To lektura, którą polecam każdemu kto chciałby choć odrobinę zrozumieć sens i znaczenie baśni, ale tylko tych najprawdziwszych!