Tree and leaf on fairy-stories; Leaf by niggle; Mythopoeia
83-7150-048-3
tolkien
kirikot

"Baśnie nie są jedynie dla dzieci, o czym powinien wiedzieć każdy, kto czytał Tolkiena. W eseju O baśniach profesor Tolkien ukazuje ich istotę w sposób daleki od jałowych rozważań akademickich. Druga część książki zawiera jedno z wcześniejszych opowiadań Tolkiena pt. Liść, dzieło Niggle'a. Oba dzieła - napisane, kiedy zaczął tworzyć Władcę Pierścieni - pokazują jego mistrzostwo i zrozumienie...

Druga część książki zawiera jedno z wcześniejszych opowiadań Tolkiena pt. Liść, dzieło Niggle'a. Oba dzieła - napisane, kiedy zaczął tworzyć Władcę Pierścieni - pokazują jego mistrzostwo i zrozumienie sztuki tworzenia innego świata, obdarzenie fantazji siłą "wewnętrznej spoistości świata realnego". W publikowanym po raz pierwszy poemacie Mythopoeia (tworzenie mitu) Philomythus (miłośnik mitu) podważa opinię Misomythusa (wroga mitu)." (cyt z okładki)

leanna | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Nigdy nie wątpiłam w to, iż Tolkien został obdarzony nadzwyczajnym talentem i wyobraźnią. Biorąc do ręki ‘Drzewo i liść’ nastawiłam się na opowiadania z fantastyką w tle. Jednak moje oczekiwania były jak się okazało zbyt wygórowane, bo szybko zdałam sobie sprawę, że są tu tylko dwie historie (lub właściwie baśnie), które poprzedza długi wstęp nie tylko samego Tolkiena, ale również jego syna.

Przyznam szczerze, że owe wstępy całkowicie pominęłam. Nie miałam ochoty na filozoficzne rozważania i alegorie, w które trzeba się zagłębiać i koncentrować, by zrozumieć co też autor miał na myśli. Przeszłam od razu do baśni, której wymowa całkiem mnie zaskoczyła. Tak jak wspomniałam nie ma tu typowej tolkienowskiej fantastyki. Jest opowiadanie o człowieku żyjącym w kraju, który nie docenia sztuki a co za tym idzie artysty. Dalej mamy ukazany splot różnych wydarzeń i nonsensów. Jest to dla mnie całkiem ‘nowy Tolkien’ – przedstawił coś czego przedtem u niego nie znałam. Opowiadanie...

Isil | 2011-11-21

Bardzo ciekawe opowiadanie. Trochę inny Tolkien ale nadal taki którego pokochały miliony - pouczający, dający do myślenia, pełen smutku.

artdeco92 | 2012-03-05
Przeczytana: 05 marca 2012

Tego powinno się uczyć w szkołach.

Bartosz Peruń | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Więc nie podejmę twej wędrówki znojnej
parez równiny umysłu monotonne,
gdzie zamiast wiedzy tajemnej
z dziupli prastarych drzew, człowiek czerpie
tylko informacje z komputera - dumy ludzkości -
współczesnego drzewa wiadomości.

***

Drzewo i liść oraz Mythopoeia to bardzo cienka książeczka autorstwa Tolkiena, która zawiera trzy teksty w trzech różnych formatach. Mamy esej "O baśniach", który znacząco bada rolę baśni, czym są, czym powinny być, i całą związaną w nich otoczkę oraz również jaki związek z tym ma "baśń o Chrystusie". Mamy opowiadanie - Liść, dzieło Niggle'a - biorące na warsztat temat sztuki (malarstwa) i, że nie każda rzecz, którą czyni człowiek musi mieć zastosowanie praktyczne. I na koniec wiersz, "Mythopoeia", który jest odpowiedzą na zarzuty C.S Lewisa, że mity to kłamstwa.

Osoby, które są fanami twórczości Tolkiena powinny przeczytać, utwór rzuca nowe światło na inne powieści Tolkiena. Mogę też polecić to osobom, które interesują się folklorem i baśniami, jak i...

koninianka | 2011-10-02
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 01 września 2011

Opowiadanie "Liść, dzieło Niggle'a" jest magiczne :) za takie opowieści uwielbiam Tolkiena

Ryszard Derdzinski | 2015-03-04
Przeczytana: 03 marca 2015

Na początku Stwórca dał istnienie człowiekowi i stworzył go twórcą - na Swoje podobieństwo. Człowiek jest zatem wtór-stwórcą, subkreatorem, a jednym z jego najważniejszych powołań jest tworzenie sztuki. W ten sposób człowiek odpowiada na dar i upodabnia się do swojego Ojca.

Ludzka inwencja jest wielką tajemnicą. Wcielony umysł, język i opowieść liczą sobie w naszym świecie tyle samo lat. Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań.

Spośród wszystkich dziedzin ludzkiej "wtór-stwórczości", ludzkiej twórczości najbardziej boska jest literatura i poezja, bo jej materią jest słowo i ludzka wyobraźnia. Nie ograniczają jej ramy obrazu, krawędzie rzeźby, linie notacji muzycznych. A w dziedzinie literatury i poezji najszlachetniejsze jest tworzenie opowieści fantastycznych, kreacja nowych wszechświatów, tworzenie mitów i baśni. Jest to niezwykły kunszt, który czyni dziwne rzeczy ze światem, łącząc na nowy sposób rzeczowniki z czasownikami. W ten sposób człowiek tworzy i eksploruje...

Darth_Metalus | 2014-04-18

Drzewo i Liść.

Dziwna bestia. Krótka historia o Niggle'u i jego obrazie, nad którym pracował tak długo, i na który nigdy nie miał czasu. Choć ma szczęśliwe zakończenie, jest w niej wiele smutku. Dzięki temu zrównoważeniu pozostawia czytelnika z uczuciem spokoju.

Cyfranek | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Chyba przerosły mnie rozważania nad dobrem i złem oraz baśnią i fantazją.

alamar6 | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 25 marca 2015

Książka, którą się bada, a nie czyta. Mimo iż zawiera niewielką ilość stron, przekazuje o wiele więcej mądrości niż standardowa pozycja fantasy.

folko | 2013-05-07

Opowiadanie Liść dzieło Niggle'a mnie zauroczyło i mimo minionych lat, tak mi zostało :-)