Trylogia kosmiczna

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Space Trilogy
Snoopy

Trylogia kosmiczna to dzieło niezwykłe. Wizja wszechświata, jaką kreśli C.S. Lewis, zdumiewa odmiennością od wszystkich tych obrazów, do których nas przyzwyczaiła science fiction. Czy rację bytu ma idea, że „ludzkość, zniszczywszy środowisko naturalne macierzystej planety, musi za wszelką cenę rozprzestrzenić się po wszechświecie”? A może jest tak, że ludzie w swych wyobrażeniach o własnej...

A może jest tak, że ludzie w swych wyobrażeniach o własnej wielkości zabrnęli już tak daleko, że w zasadzie sami skazali się na kosmiczną samotność?

Wspólnym bohaterem wszystkich trzech części jest dr Elwin Ransom, angielski lingwista, którego Maleldil wybrał na swoje narzędzie. W pierwszej części – Z milczącej planety – zostaje on uprowadzony na pokładzie statku kosmicznego na Malakandrę, czyli na Marsa, gdzie uczestniczy w walce jego mieszkańców z wysłannikami zła z Ziemi, pragnącymi podbić tę planetę, by korzystać z jej zasobów naturalnych. W drugiej części – Perelandra – podróżuje na Wenus, gdzie jest czynnym świadkiem kuszenia pierwszej pary jej rozumnych mieszkańców. W trzeciej – Ta straszna siła – dochodzi do decydującego starcia między siłami dobra i zła już na Ziemi, której grozi opanowanie przez grupę opętanych przez Szatana naukowców, zwolenników brutalnego totalitaryzmu. W tej walce sprzymierzeńcami Ransoma stają się opiekuńcze duchy innych planet, a nawet przebudzony po stuleciach wielki druid, Merlin...

"Trylogia kosmiczna" to dzieło napisane z wielką pasją i przesycone wiarą, a przy tym budzące podziw sugestywnością opisów innych światów, psychologiczną wiarygodnością postaci i charakterystycznym dla C.S. Lewisa poczuciem humoru.

Jest to pierwszy polski przekład pełnego tekstu oryginału.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Marta | 2019-02-07

Dzieło to różni się od innych książek s-f, do jakich się przyzwyczailiśmy. Są podróże kosmiczne, są inne planety, inne istoty, jest nawet Merlin, ale wszystko jest przedstawione w jakiś taki... inny sposób. Bardziej filozoficzny, bardziej refleksyjny. Nie ma wielkich bitew na statki kosmiczne, a walka o los planety jest walką przede wszystkim woli, choć też fizyczną, walką z jednym przeciwnikiem, mającym twarz i imię, walką niemal intymną, a decydująca o losach świata - światów. Podobnie jak w Opowieściach z Narnii, dają się zauważyć wpływy chrześcijańskie autora, są tu nawet bardziej widoczne, bo moralność bohatera ma decydujące znaczenie w fabule. Nie jest to lektura łatwa, prosta i przyjemna, wymaga skupienia i czasu, jednak jest warta poświęconego czasu.

Meszuge | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2019

Trylogia składa się z części: „Z milczącej planety”, „Perelandra” i „Ta straszna siła”. Głównym bohaterem we wszystkich trzech tomach jest brytyjski lingwista, Elwin Ransom.

Według dzisiejszych standardów, a zwłaszcza wiedzy technicznej i rozwoju powieści s-f, „Trylogia kosmiczna” nie jest fantastyką, ale moralitetem filozoficznym. Kosmos jest tu tylko tłem, punktem odniesienia. Jeśli tego nie zrozumie się bardzo szybko, najlepiej jeszcze przed zakupem książki, można się solidnie rozczarować i zawieść.

Trylogię tę Levis pisał w latach 1938-1945 – to informacja podstawowa i bardzo ważna. Dzięki niej można zrozumieć, naiwne pozornie, wyprawy kosmiczne na… Marsa i Wenus. Atmosfera nadająca się do oddychania, dzikorosnące, ale jak najbardziej jadalne rośliny, rozumne, zdolne do komunikacji gatunki – już wiadomo, czemu bohaterem musiał być lingwista.

Podczas wakacyjnych, pieszych wędrówek Ransom zostaje porwany przez przypadkowo napotkanych dwóch mężczyzn, w tym wyjątkowo złego...

Aksi | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Zachwycona serią Opowieści z Narnii sięgnęłam po tą książkę i muszę przyznać że bardzo się zawiodłam. O ile pierwszy tom z milczącej planety, zapowiadał się interesująco to dalej było już coraz gorzej. Drugi tom na początku zachwycił mnie co prawda barwnością opisów planety Wenus ale scena kuszenia przez opętanego naukowca znajdującej się na planecie kobiety był zbytnio przeciągnięty a do bólu widoczna alegoria i inspiracja biblią jest zbyt prosta i mało odkrywcza, mimo iż autor na wstępie właśnie tej drugiej części zaznacza że każda postać jest fikcyjna i nie jest alegoryczna. Z bólem muszę przyznać za trzeci tom należał do jednych z najbardziej przyciągniętych i nudnych książek mimo kilku ciekawych pomysłów. Dlatego też poległam na 11 rozdziale III części i wracać do niej nie zamierzam. Podsumować to mogę jednym prostym zdaniem im dalej tym gorzej. Czy polecam tą książkę? Tylko pierwszy tom dla fanów tego autora także drugi ale zagłębianie się w trzeci tom to strata czasu wśród...

Joanna | 2018-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2018

To była droga przez mękę. Po pierwsze absolutnie nie jest to książka s-f. Najbliższym gatunkiem będzie fantasy pełne filozoficznego bełkotu.

Na trylogię składają się:
Z milczącej planety
Perelandra
Ta straszna siła.

Pierwsza część to wyprawa trójki ludzi na Marsa jakimś śmiesznym stateczkiem bez racji bytu. Dwójka z nich to ludzie nikczemni, którzy porwali doktora Ransoma lubujacego się w pieszych wycieczkach. Wystrój Marsa jest baśniowy, nie ma nic wspólnego z wiedzą jaką posiadamy na temat tej planety. Jest tam tlen, masa jadalnych roślin i kilka rozumnych gatunków. Misją Ransoma jest uratowanie planety przed zakusami pary nikczemników.

Perelandra opisuje podróż na Wenus.Znowu spotykamy Randsoma i zły charakter z poprzedniej części Westona. Planeta zamieszkana jest przez zwierzęta i dwójkę zielonych ludzi - analogia do Adama i Ewy. Prawie cała powieść to kuszenie zielonej Ewy przez diabła Westona. Randsom znowu pojawia się w roli zbawiciela.

Ta straszna siła różni się...

Raptor | 2018-10-01

Od razu się przyznam, że przeczytałem jedynie "Z milczącej planety" i to w oryginale...
Co mnie poruszyło w tej powieści, to dość metafizyczny obraz innych światów. Poza warstewką sci-fi - która była poprawna jak na tamte czasy, ale też niczym nie zaskakiwała, mamy obraz, czy podróż bardzo duchową. Zderzamy się z obcością filozofii innych gatunków, czy raczej tego jak potrafią wykorzystać te ideały, które ludziom powinny być bliskie. Książka trochę o utopii, trochę o człowieku i trochę o filozofii wiary. Wydaje mi się, że z założenia miała poruszyć nasze sumienia :) Taki trochę Coelho... w kosmosie ;) Z tym, że z lepszym warsztatem i dużo bardziej miodną/skomplikowaną historią.
Myślę, że jeżeli natknę się na pozostałe dwie części trylogii to je przyswoję, gdyż lektura okazała się bardzo przyjemna i wciągająca.

fotyk | 2018-08-06
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Wyśmienita książka. Kosmos jest pretekstem do analizy człowieka jako jednej z wielu istot. Rozważania aksjologiczne oraz wgląd w sferę motywacji to mocne strony tej pozycji. Jeżeli ktoś szuka fantastyki technicznej, to jej nie znajdzie, to jest bardziej baśń niż sf. Mnie najbardziej podobała się trzecia część trylogii. Ponieważ sam jestem akademikiem, to postać naukowca oportunisty szukającego łatwej ścieżki była dla mnie rodzajem memento. Ponadto Lewis antycypował reformę polskiego szkolnictwa wyższego i ustawę 2.0? ;)

Jowita | 2017-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Wbrew temu, co czytałam o trzeciej części trylogii (że jest najsłabsza, mało ciekawa itp.) uważam ją za bardzo interesującą. Czyta się ją w napięciu, partycypując zakończenie. Poprzez liczne dialogi (jest ich o wiele więcej, niż w "Z milczącej planety" czy "Perelandrze") akcja wartko się toczy. Jedynym utrudnieniem (dla mnie) podczas czytania Trylogii są niektóre bardzo abstrakcyjne wywody filozoficzne i przydługie opisy natury.

kulkam | 2017-11-15
Przeczytana: 2016 rok

Trudno o tej książce pisać - trzeba ją przeczytać :)

Raf_use | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane, C.S.Lewis

Jeśli zachwyciła Cię Narnia...jeśli lubisz fantastykę "prawdopodobną"...jeśli lubisz, gdy w książce pod fabułą ukryte są treści chrześcijańskie...jeśli pragniesz mądrej i dającej do myślenia lektury...jeśli chcesz przenieść się w inny wymiar...mógłbym tak wyliczać jeszcze długo - jeśli lubisz książki C.S. Lewisa - przeczytaj koniecznie. Uważam, że każdy kto twierdząco odpowie na choćby jedno "jeśli" ,nie zawiedzie się czytając tę pozycję:)

ŁUKASZ | 2016-10-27

Dopiero za drugim odejściem udało mi się przeczytać "Trylogię kosmiczną" od deski do deski. Z całą pewnością jest to pozycja nierówna, ma momenty pochłaniające czytelnika po czubek głowy ale nie obyło się bez fragmentów, które moim zdaniem autor mógł sobie odpuścić. Największe wrażenie na pewno zrobiła na mnie wyobraźnia autora, który stworzył trzy diametralnie różne światy, ale po autorze "Opowieści z Narnii" nie wypadało się spodziewać czegoś innego. .