Jurassic Park: Park Jurajski

Okładka książki Jurassic Park: Park Jurajski Michael Crichton
Okładka książki Jurassic Park: Park Jurajski
Michael Crichton Wydawnictwo: Amber Cykl: Jurassic Park (tom 1) Ekranizacje: Park Jurajski (1993) Seria: Srebrna Seria fantasy, science fiction
Jurassic Park (tom 1)
Arkadiusz Nakoniecznik
Ekranizacje:
Park Jurajski (1993)
Jurassic Park

Po tylu latach od pierwszego wydania jest to wciąż jedna z najlepszych książek sci-fi o dinozaurach. Łatwo wciąga, akcja dzieje się płynnie, a opisy stworzeń i przyrody pobudzają wyobraźnię. Nie istnieje jasny podział na dobrych i złych, wiele charakterów jest w "szarej strefie". Opisy wielu scen są dość brutalne, ale to powiększa charakter i świadomość jak niebezpieczna jest sytuacja, w której znaleźli się bohaterowie.
Dla fanów ekranizacji ciekawym faktem jest to, że zakończenie książki jest nieco inne niż filmu i dla wielu czytelników zakończenie z książki jest bardziej satysfakcjonujące.

Pierwszy był film i chyba bardziej mi się podobał...
W książce było jak zwykle dużo teorii ,filozofowania (ta teoria chaosu ,całkiem zbytecznie taka rozciągnięta) co niczemu nie przeszkadza.
Tylko tych biednych dinozaurów było mi tak bardzo szkoda :-(
Ale takie miało być przesłanie książki, o koncernach i naukowcach bawiących się w Boga....
Jednak dla mnie po prostu smutne.....

Pierwszy był film i chyba bardziej mi się podobał...
Tylko tych biednych dinozaurów było mi tak bardzo szkoda :-(
Jednak dla mnie po prostu...

Podobała mi się chyba nawet bardziej niż film. Autor miał dryg do pisania. Świetny pomysł. Niesamowita wyobraźnia. Tytuł daje dużą przyjemność z czytania.

Wciągająca, cały czas coś się dzieje, trzyma mocno w napięciu, sporo brutalniejsza niż film, z którym oprócz zarysu fabuły nie ma aż tak wiele wspólnego.

Film jest mistrzostwem, więc zawsze chciałem przeczytać książkę. W końcu nadszedł jej czas.

Pierwsza część jest wspaniała. Dobrze się czyta. Człowiek wczuwa się w świat wielkich korporacji nastawionych jedynie na zysk. Budzi emocje, nie nudzi. Zupełnie inaczej niż w filmie, gdzie pierwsza połowa to masakra. Jak ostatnio pokazywałem go dzieciom, to się czułem jak Bolec pokazujący film o facecie w łódce, zaraz się rozkręci.

I film się rozkręcił, druga połowa świetna. Trzyma w napięciu, wszystko ze sobą fajnie współgra. Niestety w książce jest gorzej. Niby brutalniej. Niby ma być straszniej, a jednak czegoś zabrakło. Może nie nudzi, ale czegoś wyraźnie brakuje. Jak kto pisał w swoich poradach facet od kosmitów, dla których jesteśmy mięsem, "akcja w książkach jest przereklamowana". I film miał wg mnie lepsze zakończenie.

Całkiem dobra, zresztą jak większość, książka Critchtona. Na takiej podstawie można było stworzyć także niezły film, co akurat wyjątkowo się udało.

Dobra książka z ciekawym przesłaniem na temat badań naukowych. O tym, że naukowcy są jak dzieci otrzymujące w spadku majątek. Zgadzam się, że tylko ciężko wypracowany przez lata sukces może być na tyle zrozumiały, a cel poznany, by rozumieć wszelkie jego możliwe konsekwencje.

Do „Parku Jurajskiego” Michaela Crichton’a podchodziłem bardzo sceptycznie bo świat dinozaurów nigdy nie wydawał mi się na tyle atrakcyjny by chcieć mocniej go odkrywać. Ale! kiedy przeczytałem kilka pozytywnych recenzji i zobaczyłem jak dobrze ta książka została przyjęta, zdecydowałem się od razu zakupić dwie części. Szczegółowe opisy i wątki naukowe zawarte w książce bardzo mnie zaciekawiły, a fabuła (którą większość z nas zna) wciągnęła mnie błyskawicznie. Oczywiście po przeczytaniu książki wróciłem do serii filmów o Parku Jurajskim, a za jakiś czas zabieram się za drugi tom czyli „Zaginiony świat”.

Wspaniała książka! Od zawsze byłem fanem filmu ,,Park Jurajski '' więc w końcu musiałem sięgnąć po książkę Michaela Crichtona.
Nie zawiodłem się! Fabuła jest ciekawa i trzyma w napięciu, całokształt jest o wiele bardziej straszny i drastyczny od filmu. Po prostu znakomita przygoda.

Pierwszy raz czytałem "Park Jurajski" mając może 12-13 lat i teraz, po drugim razie, stwierdziłem że byłem stanowczo za młody. No ale byłem wtedy zagorzałym dinomaniakiem, więc nie wyobrażałem sobie że odpuszczę taką lekturę. Zapamiętałem mnóstwo naukowej "gadki", jakieś wykresy i diagramy w książce, ale nie przypominam sobie żeby aż tak mnie uderzyła ilość różnic w stosunku do filmu.

Co mi się podobało:
Książka jest momentami dość brutalna, sporo osób ginie pożarta przez gady, tymczasem w filmie te osoby mają się dobrze. Naukowego żargonu wcale nie ma dużo, odniosłem wręcz wrażenie że cały proces tworzenia dinozaurów jest opisany dość po łebkach. Nie jest to też przesadnie gruba książka, autor raczej nie rozpisuje się na kilkanaście stron, podziwiając piękno wyspiarskiej przyrody, czy wnikając w meandry psychologiczne postaci.

Co mi się nie podobało:
Cała teoria chaosu moim zdaniem jest naciągana jak guma od majtek, niepotrzebnie Crichton poświęca jej tyle czasu. Mimo iż jest to gigantyczny park z gigantycznymi, śmiertelnie niebezpiecznymi stworzeniami, to cały informatyczny system stworzył praktycznie jeden człowiek i jest on w stanie w pojedynkę sprawić, że park przestanie funkcjonować. Trochę mało wiarygodne, nikt, przy takim przedsięwzięciu, nie strzeliłby sobie tak w stopę. Widać też fascynację Crichtona technologią, ale wolałbym więcej stron poświęconych dinozaurom, a mniej informatyce, bo ten wątek zdecydowanie najbardziej się zestarzał.

Podsumowując: jako dorosły człowiek zupełnie inaczej postrzegam tę książkę i widzę, że ma tyle samo plusów jak i minusów.

Świetna rozrywka, nie sądziłam, że tak się wciągnę! Akcja wartka, opowieść w sam raz na weekend

Michael Crichton Jurassic Park: Park Jurajski Zobacz więcej
Michael Crichton Park Jurajski Zobacz więcej