Cytat
Michael Crichton
- Co zatem należy zrobić?
- Pozbądźmy się ćwierćinteligentów. Odbierzmy im władzę.
- Przecież wówczas pozbawilibyśmy się wszystkich korzyści, jakie...
- Jakich korzyści? Liczba godzin, które przeciętna kobieta poświęca dziennie na prace domowe, nie zmieniła się od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku mimo całego postępu - skonstruowania odkurzaczy, pralek automatycznych, suszarek, zgniataczy śmieci, niegniotących się tkanin, zorganizowania wywozu śmieci. Dlaczego sprzątanie mieszkania wciąż zajmuje tyle samo czasu co w tysiąc dziewięćset trzydziestym?
- ...
- Dlatego, że w rzeczywistości nie dokonał się żaden postęp. Ludzie, którzy przed trzydziestoma tysiącami lat stworzyli rysunki naskalne w Lascaux, pracowali po dwadzieścia godzin w tygodniu. Tyle wystarczyło, aby mieli co jeść, gdzie się schronić i w co się ubrać. Przez resztę czasu mogli się bawić, spać czy też robić wszystko inne, na co mieli ochotę. Do tego żyli w praktycznie naturalnym świecie, dysponując czystym powietrzem i wodą, oglądali piękne drzewa i zachody słońca. Pomyśl tylko - dwadzieścia godzin w tygodniu! Trzydzieści tysięcy lat temu.
- Chciałbyś odwrócić bieg historii?
- Nie. Chciałbym, żeby ludzie się przebudzili. Od czterystu lat rozwijamy naukę w nowoczesnym znaczeniu tego słowa i po upływie tak długiego czasu powinniśmy już wiedzieć, do czego nauka się nadaje, a czemu szkodzi. Czas na zmiany.
- zanim zniszczymy Ziemię?
- O rany! Akurat to jest ostatnia rzecz, o jaką bym się martwił.
Michael Crichton (z książki Park Jurajski)
Dodała: Regalia
Czytelnicy którzy lubią ten cytat

Cytaty autora, Michael Crichton (41)
Zobacz wszystkie
Jak mogę dodać nowy cytat?
Znajdź autora lub książkę, następnie w sekcji "cytaty" kliknij link Dodaj cytat.
Popularne tagi cytatów
więcej
zgłoś błąd zgłoś błąd