Jurassic Park: Park Jurajski

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Cykl: Jurassic Park (tom 1)
Wydawnictwo: Dream Books
Jurassic Park

Od tej książki zaczęła się w latach dziewięćdziesiątych ogólnoświatowa fascynacja prehistorycznym światem dinozaurów. Na wyspie w pobliżu Kostaryki powstaje Jurassic Park. Jego największą atrakcją są żywe dinozaury, które zostały sklonowane z DNA pobranego ze skamieniałych insektów. Stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli. Wbrew woli twórców dinozaury wydostają się na...

Na wyspie w pobliżu Kostaryki powstaje Jurassic Park. Jego największą atrakcją są żywe dinozaury, które zostały sklonowane z DNA pobranego ze skamieniałych insektów. Stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli. Wbrew woli twórców dinozaury wydostają się na wolność, polując na inne stworzenia oraz na... ludzi. Zaczyna się walka o przetrwanie.

źródło opisu: www.dreammusic.pl

źródło okładki: www.dreammusic.pl

Furan | 2019-09-27
Przeczytana: 27 września 2019

Książkę wymęczyłem. Wtręty filozoficzne wciskane w usta bohaterów nieco sztuczne i męczące (dziwnie napuszone, jednocześnie zmienia się sposób formułowania myśli postaci, ma to sens, bo mamy do czynienia z naukowcami, więc pogawędki branżowe będą zawalone dość precyzyjnym językiem, ale mimo to, jest to chyba nadmiernie odczuwalne).
Nie jestem pewien, czy to wina znajomości filmu, czy ogólnie braku dynamiki narracji (i wszechwiedzący narrator komentujący myśli bohaterów... ech), ale Park Jurajski mnie nie wciągnął, nie trzymał w napięciu, nie zżyłem się z bohaterami.
Autor książki był reżyserem filmowym po studiach medycznych (i karierze akademickiej w tym kierunku). Jedno i drugie da się odczuć. Łatwość wchodzenia w żargon naukowy jest spleciona z powieścią, która... jest bardziej scenariuszem, niż powieścią. Wszystko się zgadza. Tylko w wersji pisanej nie wciąga. :)

Po seansie filmowym spodziewałam się większego dreszczyku emocji. A czytałam ją bez większego zainteresowania. Nie wynudziła mnie, ani nie wciągnęła jakoś mocno. Daję opinię 'bardzo dobrą', bo trzeba przyznać, że jest to niezwykle przemyślana pozycja.

i_read_so_i_am | 2019-04-14

John Hammond jest ponad siedemdziesięcioletnim milionerem, który zapragnął niemożliwego – przywrócić do życia stworzenia, które wymarły miliony lat temu – dinozaury. Do tego celu wykupił wyspę Isla Nublar na której wybudowano park rozrywki w którym to dzieci i dorośli mieliby mieć szansę zobaczyć te zwierzęta.
Niestety sponsorzy całego przedsięwzięcia zaczęli się niecierpliwić przedłużającymi się pracami, komplikacjami oraz doniesieniami o tym, że na sąsiednich wyspach ludzie są atakowani przez nieznane dotąd gatunki zwierząt. Żeby zbadać szansę na uruchomienie całego parku na wyspę wyruszają specjaliści różnych dziedzin – matematyk, paleontolodzy oraz prawnik.
Hammond organizuje dla nich wycieczkę po wyspie, na którą dodatkowo ściąga dwójkę swoich wnucząt. W trakcie wycieczki w związku z nadciagającą burzą oraz małym sabotażem na wyspie siada całe zasilanie. Na wyspie nikt nie jest bezpieczny, dinozaury pokazują swoją prawdziwą naturę.
Wydaje mi się, że każdy zna albo...

Ayla | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Świetna książka, która niszczy dzieciństwo jeśli było się fanem filmu. Książka w zasadzie filozoficzna poruszająca problem próżności ludzkiej, rozwoju nauki i technologii oraz co się z tym może wiązać. Bardzo dobra książka.

Andrzej | 2019-02-23

Może być, chociaż chwilami za dużo pseudonaukowego żargonu

Chudi_X | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

W końcu postanowiłem skonfrontować filmową wizję "Parku Jurajskiego" z pierwowzorem. Rzecz jasna wyszło na korzyść książki, której fabuła jest o wiele bardziej brutalna i mroczna. Oprócz samych scen akcji z dinozaurami w roli głównej bardzo spodobały mi się elementy naukowe opisujące zawiłości genetyczno-biologiczne czy teorię chaosu. Przesłanie książki mówiące, że człowiek nie jest w stanie ujarzmić natury, a zabawa w Stwórcę z pewnością skończy się dla niego źle też jest bardziej odczuwalne niż w jej filmowej adaptacji. Z pewnością sięgnę po drugi tom cyklu.

Gavrilo | 2018-10-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, PopBooks
Przeczytana: październik 2018

Zgadzam się z większością opinii, że Park Jurajski to kapitalna lektura i świetna pozycją w dorobku jej autora. Po ćwierć wieku od obejrzenia filmu był to wspaniały powrót do czasów dzieciństwa czy może raczej wczesnej młodości. Oprócz wartkiej, wielowątkowej fabuły, ciekawych postaci, interesującej tematyki pozycja ta ma jeszcze dodatkowy walor, który nie jest często spotykany książkach z zakresu szeroko pojętej literatury popularno-rozrywkowej, do której Park Jurajski należy zaliczyć.
Chodzi mi o postać jednego z bohaterów książki, dr. Malcolma, który w swych monologach i dialogach porusza ciekawe wątki natury filozoficznej, zapraszające czytelnika do pogłębionej refleksji nad poruszanymi tematami. Tak przynajmniej było ze mną. Bardzo zajmujące są jego wywody na temat roli nauki we współczesnym świecie, "potęgi" ludzkiej myśli w konfrontacji z przyrodą, potrzeby zmiany podejścia ludzkości do rozwoju świata, etc. Wydaje mi się, że poglądy dr Malcolma i jego postać stanowią swoiste...

Nesseus | 2018-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Ostatnio co jakiś czas nachodzi mnie chęć, aby przeczytać książkę “filmową”, nie ważne czy książka została przeniesiona na ekran czy bazuje na podstawie filmu. Może będzie banałem to co napiszę, ale literatura pozwala postawić się w sytuacji bohaterów, poznać co postać myśli, co czuje i to są elementy, których niejednokrotnie brakuje w filmach, poza tym nie trzeba skracać fabuły tak, aby najważniejsze momenty zapodać widzowi.
Przy książkach, które zostały zekranizowane zawsze staram się porównać film z historią pisaną i ocenić co było lepsze.

Obydwie formy przedstawienia tej historii są bardzo dobre i co bardzo ciekawe film, a książka to całkiem inna bajka. Tylko po przybyciu gości do parku akcja jest przedstawiona w bardzo podobny sposób, a im dalej w las(bardziej tutaj pasuje w dżunglę) tym akcja coraz bardziej zaczyna się różnić od tej znanej z filmu, co mnie nawet ucieszyło, wmówiłem sobie że jest to po prostu bardziej rozbudowana oraz alternatywna historia parku...

Matt | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Rewelacja. Tą powieść jest genialna i dlatego nie wiem co mam więcej o niej powiedzieć, ją po prostu trzeba przeczytać, powinny ja pochłonąć i osoby które lubią dinozaury i osoby interesujące się choć w najmniejszym stopniu technologią.
Ogromnie polecam

Asia | 2018-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 lipca 2018

Choć oczywiście jest to literatura czysto rozrywkowa, która nieco nas straszy takim pierwotnym strachem związanym z instynktem przetrwania wobec drapieżników, to jednak książka ma też nieco więcej do powiedzenia w kwestii etyki i naszego pojmowania nas samych. Jest też dobrym początkiem do poszerzenia wiedzy o dinozaurach, która - co trzeba podkreślić - w książce zdecydowanie nie jest naukowa, a w obliczu niedawnych badań nawet nieco przekłamana. Ale warto przeczytać dla czystej rozrywki.