Derwisz i śmierć

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Derviš i smrt
bośnia, morlaność, przyjaźń
hhexee

nota od wydawcy Mesa Selimović, ur. 1910, pisarz bośniacki, zadebiutował stosunkowo późno, bo dopiero w roku 1950 dwoma tomami prozy beletrystycznej. Do tej pory znany był jedynie w środowisku sarajewskim. Uwagę jugosłowiańskiej krytyki literackiej zwróciły dopiero dwie jego następne książki: powieść "Tisine" (Cisza) oraz "Magla i mjesecina" (Mgła i światło księżyca), zbiór nowel. Prawdziwą...

nota od wydawcy

Mesa Selimović, ur. 1910, pisarz bośniacki, zadebiutował stosunkowo późno, bo dopiero w roku 1950 dwoma tomami prozy beletrystycznej. Do tej pory znany był jedynie w środowisku sarajewskim. Uwagę jugosłowiańskiej krytyki literackiej zwróciły dopiero dwie jego następne książki: powieść "Tisine" (Cisza) oraz "Magla i mjesecina" (Mgła i światło księżyca), zbiór nowel. Prawdziwą rewelację natomiast wywołała wydana w roku 1966 powieść "Derwisz i śmierć". Dowodem tego jest przyznanie jej kilku nagród literackich (m.in. tygodnika "Nedeljne informativne novine" ("NIN") i im. Njegosa).

Akcja książki toczy się w nie określonym bliżej czasie, prawdopodobnie w XVIII wieku, na terenie Bośni, a głównym jej bohaterem i jednocześnie narratorem jest przełożony muzułmańskiego klasztoru.

"Derwisz i śmierć" - to książka o odwiecznych, ponadczasowych problemach moralnych, takich jak przyjaźń i wierność, odwaga i godność ludzka.

Nobliszka | 2016-11-01

„Derwisz i śmierć”, „Śmierć i dziewczyna”, „Dziewczyna i…tak mogło być wzniośle, tak filozoficznie, tak patetycznie. Mogłabym rozważać, śmierć… derwisz…kto jest kogo bliżej, czy możliwe jest trwanie pomiędzy, śmierć oswojona, niestraszna. Ale nie, życie, jak zawsze, dogania, czuję jego oddech na karku. A tak mogło być wzniośle. Ech.

Władza deprawuje. Prawda znana od zawsze. Bo możesz być narzędziem w rękach innych albo kierować się własnym zdaniem. Nieważne, i tak zasłużysz na nienawiść maluczkich i niechęć wielkich, różnica we własnym sumieniu, bo sen zawsze będzie niespokojny. Tylko czy udźwigniesz odpowiedzialność? Czy pogodzisz się ze swą miałkością?

Dotkliwy ból, nienawiść, wybaczenie. Schemat idealny, wypala duszę ale jednocześnie pozwala narodzić się jej na nowo, czystej, lekkiej, przejrzystej, silniejszej. Ale jak wybaczyć, gdy cały krzyczysz, gdy jesteś w strzępach, gdy jutro wydaje się nieosiągalną datą. Jak wybaczyć?

I wreszcie miłość. Od niej wszystko się zaczyna....

| 2015-06-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak za pociągnięciami pędzla wytrawnego malarza, na kartach tej księgi pojawiają się krajobrazy. Zatopione w ponadczasowości wioski czy kasaba z jej Kujundżiluk* stanowią tło, na którym po kolejnych słowach, wciąż malarskich w swej formie, nanoszone są nowe warstwy kolorów - tym razem są to barwy wewnętrznego świata uczuć i myśli derwisza - głównego bohatera powieści.

Udał się ten obraz autorowi wspaniale. Splatają się w nim duchowość i cielesność, religia i jej cień - instytucje wiary, miłość i przyjaźń oraz zawsze wierna im zdrada... A nad tym burzowe chmury tureckiej zwierzchności, bezwzględnej jak każda władza, zależności opresyjne jak każde więzy siłą zadzierzgnięte i upadek jak zawsze tam gdzie jest ścieżka wiary i pycha.

Dodajmy do tego nieodzowną nutę szaleństwa i niepewności, tak charakterystyczną dla pisarzy wszystkich nacji zamieszkujących Półwysep Bałkański a otrzymamy pełnię tej prozy:

"Żywi nic nie wiedzą. Pouczcie mnie, martwi, jak umierać bez strachu. Albowiem...

To jest tak niesamowicie piękna książka, że trudno mi napisać o niej coś konkretnego. Polecam wszystkim szukającym pięknego języka literackiego (wierzę na słowo, że oryginał jest jeszcze piękniejszy) i treści związanych z egzotycznymi dla nas realiami muzułmańskich Bałkanów.

Ania | 2016-05-22

Zmęczyła mnie ta książka. Kilkukrotnie miałam ochotę porzucić czytanie. W żaden sposób nie mogłam wejść w język - czytałam jedno zdanie kilka razy zanim pojęłam jego sens.

koszałekopałek | 2016-10-04
Antonella | 2016-04-16