Czarna woda

Tłumaczenie: Anna Węgleńska
Seria: VIP- Vademecum Interesującej Prozy
Wydawnictwo: Muza
Händelser vid vatten

"Czarna woda" to jedna z ostatnich książek Kerstin Ekman. Wydana w 1993 roku, natychmiast stała się wydarzeniem literackim. Została przetłumaczona na dwanaście języków, autorka otrzymała za nią wiele prestiżowych nagród, w tym Literacką Nagrodę Rady Nordyckiej. Jest to powieść pychologiczna ukazująca jednocześnie bogate tło społeczno-obyczajowe północnej Szwecji. Mrocznym jądrem powieści, wokół którego rozgrywa się akcja, jest podwójne morderstwo. Wykrycie sprawcy osiemnaście lat później spina wydarzenia klamrą czasową. Ekman fascynująco kreśli sylwetki bohaterów, wewnętrzne bogactwo jednych i prymitywną psychikę drugich. Fabuła tej niezwykłej powieści oparta jest na zdarzeniach niesamowitych, wstrząsających i... autentycznych.

exquisitecorpse | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia, 2014
Przeczytana: 19 lipca 2014

Zdziwiła mnie nieco dość słaba ocena książki, moim zdaniem jest to kawał naprawdę dobrej literatury. To co zraziło mnie przy czytaniu niektórych opinii to stwierdzenia iż jest to kryminał - nie jest to kryminał tylko powieść psychologiczna, owszem - akcja spleciona jest wokół morderstwa, a autorka znana jest z książek tego typu, ale nie sama zbrodnia stanowi tu najważniejszy element, są nim bohaterowie, ich psychika, reakcje, przeżycia, więc jeśli ktoś oczekuje klasycznego kryminału, to polecam szukać dalej.

Jako powieść psychologiczna moim zdaniem napisana jest świetnie, nie jest to lekka i łatwa lektura, bywa dosadna, smutna, na pewno pozostawi wiele przemyśleń. Spodobały mi się konstrukcje bohaterów - wyrazistych i ,,prawdziwych", autorka potrafi pięknie ubierać w słowa wszystkie ich reakcje i myśli, mimo że nie brakuje tu dosadności, autorka bowiem nie pomija tego co bolesne, lub trudne do wdzięcznego opisania. Stylem przypomina mi nieco inną szwedzką pisarkę - Majgull...

magdalena | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

To nie jest książka, którą czyta się z lekkością i uśmiechem na ustach. Czarna Woda to mocna, ciężka i mroczna powieść psychologiczna.
Dzieje się jakby w dwóch płaszczyznach czasowych, to co było, znacząco wpływa na to co jest. Podwójne zabójstwo staje się zarówno punktem wyjścia, jak i klamrą, która spina dwie części historii.
Autorka ma wielki talent do charakterystyki postaci, intryguje czytelnika bogatą analizą zakamarków ludzkiej duszy, jej piękna i słabości.
Nie zawsze ma się ochotę na takie historie, ale moim zdaniem naprawdę warto po nią sięgnąć.

zina36 | 2012-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2012

Świetna, czytam ją jednym tchem (zostało kilka kartek na dzisiejszy wieczór). Pierwsze co muszę powiedzieć, ze ja w ogóle lubię literaturę skandynawską..z jej mrocznością, tajemniczością,powściągliwością w emocjach...wiecie o czym mówię.
Ciekawa fabuła, dobrze napisane postaci. pełna emocji a jednocześnie ciągłego niedopowiedzenia. Cała historia bardzo ciekawa, z wieloma wątkami i ciągłym zaskakiwaniem. Język prosty a przez to doskonale oddający charakter, dobre niezbyt długie opisy. Zdecydowanie książka dla wyrobionego czytelnika. Jedna z najlepszych powieści jakie czytałam.Dla mnie to zdecydowanie powieść obyczajowa, gdzie wątek kryminalny jest tylko pretekstem dla tej obyczajowości. Polecam.

tutli | 2010-11-01
Przeczytana: lipiec 2009

Dla miłośników skandynawskich sag - jak najbardziej! Mnie język drażnił (podobnie, jak na początku Księgi Diny). Fenomenu książki nie rozumiem, nieraz traciłam wątek i czułam się znużona lekturą.
Postać głównej bohaterki często irytuje, chociaż fabuła jest nieźle wymyślona.

Natalia | 2014-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Doceniam kunszt pisarki, ale książka niestety mnie nie wciągnęła. Aż tak źle dawno mi się nie czytało. Nie lubię nie kończyć zaczętej lektury, więc się przemęczyłam.

Emilia | 2011-03-04
Przeczytana: 04 marca 2011

Sama fabuła nie była najgorsza, ale książka napisana fatalnie. Może zbyt wiele się po niej spodziewałam, bo zaczęłam ją czytać tylko dlatego, że znajdowała się na samym szczycie jakiejś listy książek, które warto przeczytać... Czarna woda to szwedzki kryminał... no i właśnie, kryminały czyta się z zapartym tchem, zgadując, czekając na rozwiązania. W tej książce było mi już naprawdę wszystko jedno kto zabił, bylebym tylko dotarła do końca. Brak ciekawych opisów, brak głównych bohaterów, brak dialogów i w końcu za dużo dziwnych imion i zlewających się ze sobą postaci. Zdecydowanie nie polecam.

Edrisan | 2016-07-04
Przeczytana: 16 lipca 2016