Dom z piasku i mgły

House of sand and fog
837319133X
Dom, piasku, mgły
mad28

Jest to historia rodziny irańskich emigrantów, którzy po obaleniu reżimu szacha Rezy Pahlaviego i dramatycznej ucieczce z Teheranu chcą zaznać spokoju i dobrobytu w nowej ojczyźnie. Massoud Behrani, pułkownik wojsk szacha, pragnie, aby jego rodzina zajmowała pozycję społeczną podobną do tej w Iranie i ma na to środki przeszmuglowane z narażeniem życia. Ma też pracę, ale jego najbliżsi nie mają...

Ma też pracę, ale jego najbliżsi nie mają pojęcia, że jest śmieciarzem i ekspedientem. Kiedy topnieją zasoby wywiezione z Iranu. Behrani stawia wszystko na jedną kartę. Za ostatnie dolary kupuje na licytacji dom. To będzie dom jego marzeń, początek nowego życia w dostatku. Jednak los okrutnie z niego zakpi....

Monika | 2014-05-17
Przeczytana: 16 maja 2014

Lubię, gdy historie są snute niespiesznie przez takie znakomitości jak Mahfuz czy Wharton. Jednak w przypadku "niespiesznej historii" tego autora z lekka się wynudziłam.
Całość jest jednak naprawdę niezła, przede wszystkim pod katem psychologicznym. Postacie przedstawione są w iście mistrzowski sposób.

Kominek | 2013-12-21
Na półkach: Przeczytane, Nad Kominkiem
Przeczytana: 07 kwietnia 2003

http://koominek.blogspot.com - osiemnaście tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Jak nisko może upaść człowiek, który po ucieczce z Iranu, w nowym świecie, w krainie marzeń, czasem niespełnionych, wstydzi się przyznać własnej rodzinie do tego, co robi. I czy faktycznie jest to upadek?

Byłem pułkownikiem Cesarskich Wojsk Lotniczych, miałem szacunek, poważanie, respekt, rodzina żyła w dostatku, szach trzykrotnie! uścisnął mą dłoń, a teraz gdzie jestem? A może lepiej, kim jestem?

Tu na tej obcej ziemi, której do końca nigdy nie polubił, w Stanach Zjednoczonych, gdzie wraz z rodziną Massoud Behrani dotarł z Europy. Każdego dnia wychodził rano do pracy w eleganckim garniturze, by chwilę później przemienić się w zbieracza śmieci w skwarze palącego słońca autostrad i sprzedawcę w podrzędnym sklepie.

W pewnym momencie los się do niego uśmiecha, ale jest to złośliwy uśmiech, jednak on...

BetiFiore | 2013-01-09
Przeczytana: listopad 2012

ksiązka, która wciąga i nie pozwala się oderwać. Polecam.

ohuu | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

wybitna.

brasilka2 | 2013-12-31
Na półkach: Przeczytane, Powieści
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Fantastyczna książka i film.

skinnylove | 2016-10-15

Walka o dom między rodziną emigrantów a prawdziwą właścicielką - Amerykanką borykającą się z wieloma osobistymi problemami. Walka ta ostatecznie doprowadza do tragedii.
Książka opowiada o potrzebie znalezienia własnego miejsca w nie do końca sprawiedliwych Stanach Zjednoczonych, o poszukiwaniu stabilizacji i bezpieczeństwa. Dość przygnębiająca, z dobrze uchwyconą psychologią postaci.

protepana | 2013-08-19

Spoko, film ciut gorszy, ale nie odstaje.

Magdalena | 2016-09-16
Beata | 2016-07-09