Nie ma się czego bać

Tłumaczenie: Jan Kabat
Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
Nothing To Be Frightened Of

To zdarzy się każdemu. Odchodzimy. Według naturalnego porządku najpierw odchodzą nasi dziadkowie, potem rodzice, wreszcie my... Ale czym jest to odchodzenie? Barnes opowiada o swej rodzinie, o pustych miejscach, pozostawionych przez najbliższych, o pamiątkach po nich. Zastanawia się, czy należy wypełniać obietnice dane zmarłym, polemizuje z bratem, który te same zdarzenia z przeszłości...

To zdarzy się każdemu.

Barnes opowiada o swej rodzinie, o pustych miejscach, pozostawionych przez najbliższych, o pamiątkach po nich. Zastanawia się, czy należy wypełniać obietnice dane zmarłym, polemizuje z bratem, który te same zdarzenia z przeszłości zapamiętał inaczej, rozpatruje śmierć w kategoriach religijnych i świeckich, cytując filozofów i... piosenkę Brela. Sypie barwnymi anegdotami, niepokoi i porusza, by oswoić nas z tym, co nieuchronne.

Elżbieta | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Zmęczyła mnie ta książka,oj zmęczyła okrutnie.Taki był zapewne cel pisarza,by tak oswoić śmierć,tak znużyć czytelnika ciągłym roztrząsaniem różnych jej aspektów,żeby miał już dosyć tego tematu,dosyć myślenia o tym co i tak jest nieuchronne,niezależne od nas i co najważniejsze: wszystkich dopadnie.Tak jak dopadło wszystkich sławnych ludzi,o których umieraniu i śmierci pisarz wspomina.Pisze też o swoich dziadkach,rodzicach,o tym jacy byli w pełni swojego życia,jak się zmieniali w miarę upływu lat,jak się starzeli,jak dopadały ich choroby wieku starczego i jak umierali.Te wątki autobiograficzne uważam,w tej książce za najciekawsze,bo odbieram je jako prawdziwe i szczere.Lubię Barnesa za jego błyskotliwe i lekkie pióro,humor i subtelną,delikatną ironię.Chociaż,jak to Anglik,momentami przynudza i głęboko ukrywa swoje emocje.Książka niełatwa,wymagająca skupienia,ale wszyscy,którzy planują jej przeczytanie powinni to zrobić właśnie teraz w pełni rozkwitu lata w pełni życia.Warto,bo od...

adb | 2016-03-10
Przeczytana: 29 lutego 2016

Angielski, oryginalny tytuł powieści jest przewrotny i dwuznaczny jak sama książka, "Nothing to be frightened of" można przetłumaczyć tak, jak to zrobiono w wydaniu z 2010 r.: "Nie ma się czego bać" lub "Nicość, która przeraża". Przewrotność przejawia się specyficznym poczuciem humoru, paradoksalnymi sentencjami typu: " śmierć jest słodka, uwalnia nas od strachu przed śmiercią". To nie jedyny paradoks, istotniejszy jest ten, że o śmierci, która jest głównym tematem książki, mogą mówić jedynie żywi, ci, którzy śmierci nie znają, więc to życie raz po raz bierze górę w powieści.
[...]
Barnes wyraźnie jednak oddzielił śmierć od umierania i podzielił ludzi na tych, którzy boją się śmierci i tych, którzy boją się umierania.
[...]Rzecz niewyobrażalna tak dalece, że bezpieczniej jest odwołać się do Flauberta, Montaigna, Larkina, Ravela i historii innych kompozytorów. Nie sposób jednak znaleźć odpowiedzi na pytania bez odpowiedzi, te o niebyt właśnie, życie pozagrobowe, śmierć jako koniec...

Mimetyczka | 2012-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 06 lutego 2012

Szczerze mówiąc, dziwię się, że Julian Barnes nie postanowił wydać tej książki po swojej śmierci. Napisać ją, lecz zatrzymać w szufladzie, zapomnieć i dodać dopisek, aby pojawiła się na rynku bez żadnych poprawek i wątpliwości, bo jest ukończona.

Opowiada o sobie gdy ma ponad 60 lat i-jak przyznaje, dużo myśli o śmierci, o Bogu, miejscu religii w postchrześcijańskim świecie i swoim braku wiary. Mówi o swym teoretycznym Ostatnim Czytelniku i bawi się wymyślając co by było gdyby umarł w połowie sło
Byłby jeszcze bardziej niepoprawny i so british!(jak zachwycają się Francuzi), gdyby jej po prostu nie wydał za życia.

Barnes napisał quasi-kronikę swojej najbliższej rodziny, spisał wspomnienia, odkrył kilka(naście) intymniejszych szczegółów ze swojego życia, rozpisał ewolucję swoich i czyichś refleksji na temat śmierci, dodał do tego filozofię, autotematyczne komentarze, cytował gęsto poetów, pisarzy, muzyków i swojego brata(filozofa), dorzucił angielski humor, erudycję i rozbrajającą...

Jola Sopińska | 2015-03-19
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Wierzyć w Boga, czy nie wierzyć – oto jest pytanie.
Julian Barnes, autor książki Nie ma się czego bać, deklaruje się jako niewierzący, ale po przeczytaniu tej pozycji nie jestem o tym przekonana.
Nie można być pewnym, że Bóg istnieje, tak jak nie można być pewnym, że nie istnieje. Można tylko wierzyć, albo nie.
Barnes z humorem prowadzi nas przez drogę usianą wątpliwościami. A dlaczego wszedł na tę drogę? Bo zaczął rozmyślać o śmierci. Bać się jej, czy nie bać – oto następne pytanie.
Z zacięciem filozofa raczy nas swoimi za i przeciw. Opowiada anegdotki i historyjki dotyczące umierania z życia swojego i innych znanych osób.

GrzesiekLepianka | 2014-10-30

Częściowo autobiograficzny esej o śmierci, odchodzeniu i Bogu składający się z anegdot z życia rodziny autora, a także z opowieści o różnych artystach (głównie literatach i muzykach) i ich pojmowaniu końca (śmierci, Boga, wiary, strachu przed śmiercią).
Ogromna erudycja, mnóstwo ciekawostek, dużo ironii i sporo fragmentów będących przyczynkiem do mówienia o istocie literatury i sztuki w ogóle - opowiadania o życiu i śmierci i dawania sobie rady z nieuniknionym.

Iwona | 2015-02-22

Śmierć nie jest artystką, przekonuje Julian Barnes. Nie przeszkadza to jednak napisać o niej ponad trzystu pasjonujących stron. Czytanych czasem z uśmiechem, czasem ze smutkiem na twarzy. Barnes, jak przystało na Anglika, nawet o ostateczności potrafi pisać z humorem i z ironią. Dawkuje emocje, oferując w zamian zajmujący dialog z literackim i naukowym dorobkiem Zachodu. Całość skrzy się inteligencją, przynosząc błyskotliwe studium tego, co najchętniej zepchnęlibyśmy w niebyt — umierania.

Trzysta pasjonujących stron o śmierci, ludzkim strachu przed niebytem, bojaźni przed odchodzeniem... Ale nie tylko: „Nie ma się czego bać" to również opowieść o zawiłych meandrach pamięci i rodzinnych historiach. Barnes snuje swoje rozważania na kanwie wspomnień o bliskich. W celnych, zabawnych, czułych lecz nie sentymentalnych historiach przywołuje obraz dziadków i rodziców, dyskutuje o prawdzie wspomnień z bratem filozofem, tropi kluczowe w swoim życiu wydarzenia... Wyważone, niekiedy wręcz...

Musicus | 2015-12-04

Mieć NIEJ do niej dystans, pisać z ironią i humorem - to jest dopiero Coś, jak mawiał Edward Stachura (ale kto go tam dzisiaj pamięta). Cudowna ale pewnie dla tych co są ze śmiercią za pan brat. Uwielbiam tę książkę i w ogóle JB.

ŻuŻu | 2014-10-23
Przeczytana: 23 października 2014

Ileś razy podchodziłam i nie mogę skończyć. Jeszcze mi się tak nie zdarzyło. Powinna być tu opcja "nie dam rady przeczytać do końća".

| 2011-12-09
Na półkach: Przeczytane, Esej
Przeczytana: listopad 2011

Temat książki trochę ponury, poważny, dla niektórych szokujący - śmierć. Śmierć nie jest to to o czym chcielibyśmy za dużo rozmyślać a już na pewno nie przed Świętami, ale trudno, tak wypadło, że właśnie teraz ją przeczytałam. W końcu każdy czas jest dobry na egzystencjalną refleksję. "Nie ma się czego bać" to esej, rozprawka (nie mylić z poważną rozprawą naukową) na temat śmierci, Boga, wolnej woli, filozofii. Autor chce nam przybliżyć ten zasadniczy element naszego życia, pomaga w zrozumieniu samego zjawiska śmierci i umierania, przełamuje tabu jakie stwarzamy wokół tego tematu. Robi to z lekkością, czasami ironicznie, nawet z pewnym charakterystycznym angielskim humorem. Ta książka nas nie przytłacza, raczej skłania do refleksji nad istotą życia, wiarą, naszym miejscem w świecie czy nawet we wszechświecie. Barnes prowokuje nas, żebyśmy zadawali sobie pytania w rodzaju: czego boimy się bardziej, śmierci czy umierania? (ja osobiście bardziej się boję samego aktu umierania niż...

Mirosław Zalewski | 2012-11-18
Przeczytana: październik 2012

Przerwałem w 2/3. Zbierała świetne recenzje. Spodziewałem się dobrej, niezobowiązującej lektury, a otrzymałem nieuporządkowany zbiór impresji o rodzinie, śmierci, hobby i masturbacji. Całość ratuje kilka zabawnych fragmentów i ciętych refleksji, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało.