Ósemka

Wydawnictwo: Rebis
The Eight
farfallam

Inne wydania

Nowy Jork, 1972 Catherine Velis, specjalistka od komputerów, zatrudniona przez jedną z wielkich firm wyjeżdża służbowo do Afryki. Znajomy antykwariusz prosi ją o przywiezienie figur z bardzo starego kompletu szachowego, które są ponoć ukryte w Algierii... Francja, 1790 Mireille i jej kuzynka Valentine odbywają nowicjat w opactwie Montglane, gdzie ukryte są szachy, które należały ongiś do Karola Wielkiego. Osoba, która zgromadzi te figury, przejmie władzę nad światem... W tym fascynującym dziele Neville z odrobiną szaleństwa dawnych alchemików połączyła powieść współczesną, historyczną, thriller, całość zaś okrasiła szczyptą średniowiecznych tajemnic. Oba intrygujące wątki splatają się ze sobą po mistrzowsku, co sprawia, że od kart tej książki nie można się wprost oderwać. Idealna lektura nie tylko dla wielbicieli Dana Browna.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Liza | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Życie to rodzaj szachów. To gra, w której one są pionkami.
Fabuła tej powieści nasycona jest wieloma wątkami: tajemnicze przepowiednie, pojedynki szachowe kończące się tajemniczą śmiercią, matematyczne gry, muzyka sfer, obsesja władzy, zemsta za krzywdy. Sensacja miesza się z thrillerem, wątkami mistycznymi, historią i romansem.

Wydarzenia są przedstawiane dwutorowo: prawie współcześnie Velis, informatyk z firmy należącej do bractwa „Wielkiej Ósemki” dostaje polecenie wyjazdu do Algierii. Natomiast w przeszłości młode zakonnice dostają misję chronienia figur szachowych z kompletu pochodzącego od Karola Wielkiego. Przeplata się tu fikcja z historią, gdyż na kartach powieści występują postacie historyczne: caryca Rosji Katarzyna, Napoleon, Robespierre. Nie zabraknie bezwzględnych graczy, odważnych kobiet jak Mireille i Catherine- wybranych by odkryć tajemnicę ósemki. Kim jest Biała Królowa? A Czarna? To wszystko łączy tajemnica szachów, wielkiego skarbu, który może wyrządzić zło, a...

Kotkad | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 września 2014

Potraficie grać w szachy? Ja znam podstawy. Uczył mnie tata, a później jak to w młodości inne rzeczy były ważne, ciekawe, brak znajomych których by ta gra interesowała i tak na podstawach się skończyło. Partyjkę bym rozegrała ale niewątpliwie byłaby krótka i na korzyść przeciwnika.
Dlaczego to piszę, ponieważ moja ostatnia lektura "Ósemka " to książka która myślę że jest najlepsza zachęta do nauki tej gry a dla tych którzy potrafią do rozegrania kolejnej partii.
Powieścią jestem zachwycona. Z autorką "ósemki " ruszamy na podbój świata, zwiedzamy odległe rejony, zatapiamy się w historię, spotykamy wiele znamienitości jak Napoleon Bonaparte, Germaine de Steal,Charles Maurice de Talleyrand - Perigord, czy chociażby caryca Rosji Katarzyna II, a wszystko to w poszukiwaniu kompletu szachowego Karola Wielkiego. Oczywiście sama obecność tych postaci nie znaczy że książka jest historyczna i realistyczna, nic podobnego. Nasze wielkie osobistości uwikłane są w nasza niesamowita historię tak...

Otwierając tę przepastną knigę spodziewałem się, że po oszałamiającej okładce rozłoży mnie na łopatki równie niesamowita treść. To zrozumiałe, że oczekiwania rosną w miarę czytania. Jakie było moje zdumienie, gdy zamiast przyjemności z przeczytania o głównym wątku podanym, jako najlepsze danie, na które to składa się śmiertelna rozgrywka, w której stawką jest panowanie nad światem. Autorka raczyła mnie potrawką z odgrzanych kotletów. Miałem na myśli utarte schematy, które nie zachęcają do pasjonowania się losami bohaterów. Interesujące epizody, jak te mające miejsce między innymi w pałacu carycy Katarzyny II(wł. Sophie Friederike Auguste zu Anhalt-Zerbst, Екатерина II Алексеевна: Jekaterína II Alekséjewna).(1) Schodzą na dalszy plan, gdyż w zamyśle pisarki rolę przewodnią grają wynurzenia flegmatycznej Catherine Velis i jej przyjaciółki Lilly.

„Lilly przywodziła na myśl rzeźbę Maillola- jej cienkie pęciny przechodziły w zaokrąglone łydki, które rozrastały się coraz bardziej,...

Pistacia | 2010-03-06
Przeczytana: 04 kwietnia 2010

Mimo, że czytało mi się ją dobrze to zgadzam się z Kasabo – może wydawać się ciężka.
Niektóre opisy wydawały mi się zbyt obszerne/zbyteczne. Dodatkowo (momentami) miałam wrażenie, że naszej bohaterce zazdrościć mógłby sam J. Bond bądź I. Jones :)
Wypożyczyłam również drugą książkę autorki jednak nie wiem czy dam radę "siedzieć w jej stylu" bez małej przerwy ;)

powl | 2011-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Męczyłem się okrutnie czytając tą ksiażkę. Dan Brown to mistrz realizmu przy Katherine Neville. Autorka chyba dodatkowo postawiła sobie za punkt honoru zebrać i zaangażować w intrygę wszystkie ważniejsze postaci XVIII w. Fabuła dla mnie jest porwana, bez logicznego następstwa zdarzeń, pełna sytuacji, które nigdy by się nie mogły wydarzyć w rzeczywistości. Nie wierzę w takie wydumane teorie spiskowe jak opisana w ksążce.

kwiatek29 | 2010-06-18
Przeczytana: 2009 rok

Książka niesamowita,wciągnęła mnie już od pierwszego rozdziału,czyta się ją bardzo szybko.Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych.Książka stała się bestsellerem w 40 krajach,przetłumaczono ją w 30 językach.Gorąco polecam.

roteerde | 2011-02-26
Przeczytana: 19 lutego 2011

Powieść ma swoje plusy i minusy. Nie dziwią mnie komentarze ją zachwalające, ani te krytykujące. Dla mnie jest gdzieś w środku. Dałabym jej 3-, ale nie mam takich ocen.
Autorka nieumiejętnie tłumaczyła pewne fakty historyczne, dlatego czytelnik mniej zorientowany może gubić się w akcji i postaciach w niej pojawiających. Motywy również nie do końca wyjaśnione, niektóre wątki dziwnie się urywające, a potem pojawiające jak królik z kapelusza.Książka niestety przez pierwsze 100-20 stron mało wciągająca, wręcz nudnawa.
Na plus na pewno to, że po 200 stronie całość nabiera tempa i czytelnik zaczyna się wkręcać w całą akcję, i zastanawiać o co oni właściwie tak walczą albo co tak zaciekle chronią i z ciekawości brnie dalej. Poza tym lubię powieści z tłem historycznym.
Pojawiają się takie postacie jak Caryca Katarzyna, Karol Wielki, Jacques-Louis David, Napoleon Bonaparte, Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, Newton i inni. Z pozoru postacie nie mające nic ze sobą wspólnego. Byłam...

Czarlota | 2011-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2011

Świetna książka! Bardzo mi się podobało, że głównymi bohaterkami były kobiety - silne, uparcie dążące do celu, wrażliwe i kochające. Zagadka jak zagadka - zakończenia nie zdradzę. Ale fajnie było domyślać się, kto gra w której drużynie. Teraz chętnie nauczę się grać w szachy i biorę się za czytanie "Gry".

maju | 2010-10-10
Przeczytana: sierpień 2010

Ósemka to trzymająca w napięciu i pełna akcji powieść łącząca elementy historyczne z wyobraźnią autorki. Napisana jest po mistrzowsku, z doskonałym humorem i lekkością. Czytelnik czuje się niejako uczestnikiem wydarzeń, z zafascynowaniem obserwuje poczynania bohaterów. Im bardziej zagłębiamy się w lekturę tym z większym zainteresowaniem śledzimy powiązania między porewolucyjną Francją, a światem z 1973 roku. Coraz bardziej fascynująca historia i coraz więcej tropów sprawiają, że bardzo chcemy odkryć prawdę. I kiedy nagle zostaje ona odkryta wszystkie nasze teorie upadają, bo prawda jest jeszcze bardziej zaskakująca niż nasze domysły.
Książka utrzymana jest w klimacie podobnym do panującego w powieściach Dana Browna. Dwa powiązane ze sobą intrygujące wątki wiążą się w iście mistrzowski sposób. Nieprzewidywalna i zaskakująca aż do ostatniej kartki historia sprawia, że całkowicie odrywamy się od realnego świata, aby puścić wodze fantazji i powędrować wraz z bohaterami do Francji,...

Eljot | 2012-01-11

Książka trudna do ocenienia. Przedw wszystkim, mnie skusiła ładna okładka (ale nie ta powyzej), dlatego ją kupiłam. Temat sam w sobie ciekawy, choć muszę przyznać, że lekko surrealistyczny. Minusem ksiązki jest na pewno to, ze jest ona zdecydowanie za długa. W niektórych momentach można się strasznie zanudzić. Czytając ją miałam wrażenie, ze autorka chciała napisac obszerne, "solidne" dzieło, które niestety jej nie wyszło...