Ósemka

Rebis
2010-01-01
2000-01-01
Krzysztof Filip Rudolf
Powieść amerykańska -- 20 w.

Okładka książki Thriller. Antologia opowiadań sensacyjnych mistrzów gatunku Ted Bell, Steve Berry, Grant Blackwood, Lee Child, Lincoln Child, Michael Collins, David Dun, Heather Graham, James Grippando, Denise Hamilton, Raelynn Hillhouse, Gregg Hurwitz, Alex Kava, Joseph Andrew Konrath, John Lescroart, Robert Liparulo, David Liss, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Chris Mooney, David Morrell, Katherine Neville, Daniel Palmer, Michael Palmer, James Patterson, Douglas Preston, Christopher Reich, Christopher Rice, James Rollins, M. J. Rose, James Siegel, Brad Thor, M. Diane Vogt, F. Paul Wilson
Thriller. Anto... Ted Bell, Steve Ber...

„Ósemkę” Katherine Neville przeczytałam ostatnio po raz drugi, po naprawdę wielu latach. Kiedy czytałam ją po raz pierwszy, zafascynowała mnie ona do tego stopnia, że zainteresowałam się dość mocno biografiami postaci historycznych, które występują w tej książce.

A postaci tych jest dużo, np. Talleyrand, Wolter, Robespierre, Danton czy caryca Katarzyna II. Autorka prowadzi fabułę wzdłuż dwóch linii czasowych – jedna zaczyna się w czasie Rewolucji Francuskiej, a druga w latach 70. XX wieku. Wszystkich bohaterów łączy jeden cel – zdobycie legendarnego kompletu szachowego, ponieważ jego posiadacz zgłębi największą tajemnicę ludzkości.

Fabuła jest pełna zagadek, nie brakuje też ludzkich dramatów i namiętności, a akcja raczej nie stoi w miejscu. A jednak czegoś mi w tej książce brakuje. Styl jest jakiś taki ciężki, nie daje się przywiązać do bohaterów i śledzić z dużym napięciem wydarzeń. Miałam w planach kontynuację o losach dzieci głównych bohaterów, ale jednak postanowiłam z niej zrezygnować. Sama „Ósemka” zaś jest - moim zdaniem – lekturą dla wytrwałych.

Jak dla Mnie to genialna książka
Uwielbiam opowieści przygodowe, gdzie tajemnice ,zagadki i fantazja autora prowadzi nas w miejsca
gdzie wszystko wydarzyć się może.
Połączenie dwóch światów porewolucyjnej Francji z czasami obecnymi z 1973 roku oraz powiązane na tych płaszczyznach intrygujące wątki dają niesamowicie wciągający efekt.
Smaczkiem jest występowanie wielu historycznych postaci choć nie zawsze oddanych z realizmem ;)
Spotkamy takich bohaterów jak Napoleon Bonaparte, Germaine de Steal,Charles Maurice de Talleyrand - Perigord, czy chociażby caryca Rosji Katarzyna II, a wszystko to w poszukiwaniu kompletu szachowego Karola Wielkiego.
Co przyniesie ten balansujący na granicy prawdy i fikcji swoisty misz-masz poznacie sami jak przeczytacie Ósemkę
A GRA dopiero się zaczyna...

Jak dla Mnie to genialna książka
gdzie wszystko wydarzyć się może.
Smaczkiem jest występowanie wielu...

o szachach, rewolucji francuskiej, Algierii, grupie państw OPEC, Katarzynie Wielkiej

Wiele historii w jednej historii. Wartka i ciekawa książka, godna polecenia wielbicielom powieści w klimatach Dana Browna.

Tego nie da się czytać!Akcja bardzo,bardzo rozwlekła,dwa wątki i multum osób historycznych.Zdecydowanie nie moje klimaty, a co do szachów, to owszem znam zasady ,ale jestem zbyt niecierpliwy by móc wygrać. Może to jest przyczyną odłożenia tej książki...

Tutaj jest trochę wszystkiego: magia, tajemniczość, ochrona tej tajemnicy, ale i narażenie życia z jej powodu. Trochę historii, która jest okrywana współcześnie. Badanie związków, zgłębiane powiązań i nagle szach mat.

Co za feler! Westchnął - czytelnik.

Męczący banał. Nieznośny infantylizm. Trzeciorzędne pisarstwo.
Dla własnego dobra: omijać i nie oglądać za siebie.

Co za feler! Westchnął - czytelnik.

Męczący banał. Nieznośny infantylizm. Trzeciorzędne pisarstwo.
Dla własnego dobra: omijać i nie oglądać za siebie.

"Męczyłem się" z nią ponad 2 miesiące zanim dobrnąłem do końca. Książka trudna w odbiorze i nie aż tak interesująca jak mi się wydawało na początku. Brakowało tego czegoś co nie pozwala się oderwać od lektury, czym autor zdobywa czytelnika, choć mimo wszystko ciekawa fabuła. Może spod innego pióra wyszło by coś lepszego odnośnie takiej tematyki - druga część leży na półce w kolejce do przeczytania być może autorka podniosła tym razem poziom? Przeczytamy, zobaczymy.

Katherine Neville jest zagubiona między swoimi wielkimi ambicjami, a pulpową poetyką książki. Z jednej strony tworzy monumentalną opowieść, pełną cytatów, historycznych postaci oraz niezliczonej liczby nawiązań do literatury. Z drugiej sam plan wydarzeń jest szalenie naiwny, a wszystkie fabularne twisty typowe dla brazylijskich telenowel. Owocem tej stylistycznej schizofrenii jest dzieło poniżej oczekiwań, które miejscami czyta się wspaniale, lecz przez większość czasu męczy.

"Ósemka" toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza obejmuje XVIII wieczną Europę i jest zdecydowanie lepsza. W całej swej niedorzeczności, ciekawie śledziło się odyseję zakonnicy Mireille, która na swej drodze spotyka mnóstwo znakomitych osobistości. Skutkiem różnych tragicznych wydarzeń, powoli ewoluuje z wrażliwej dziewczyny w prawdziwą Iniana Jones w... habicie. Jakkolwiek to nie brzmi, w b-klasowej literaturze przygodowej taka bohaterka znajduje swoje miejsce, radząc sobie znakomicie. Tym bardziej przychodziło mi, żałować że ten wątek był tak często marginalizowany, przez drugi, nieco bardziej współczesny.

Gdy tylko powieść przenosiła się do Nowego Jorku lat 70 (a później Algieru) dreszczyk emocji zupełnie znika, a pozostają już tylko absurdy. Bohaterowie tej "strefy czasowej" zupełnie nie pasują do gatunku książki. Przykro mi, ale trudno mi uwierzyć że informatyczka Catherine Velis i jej przyjaciółka Lily, oraz ich piesek wielkości pudla to ekipa mająca szansę z międzynarodowymi przestępcami. Autorka sugeruje, że owszem, ale już moja wyobraźnia zupełnie odrzuca obrazy, w których małe zwierzątko o imieniu Carioca potrafi załatwić uzbrojonego bandziora. Dodać należy, że do najbystrzejszych bohaterki nie należą. Gdy zostają ostrzelane z okna wieżowca przez snajpera nie robią sobie z tego zachodu, a gdy jedna z nich znajduje trupa, wymyśla milion wymówek by zbyć ten fakt, zamiast udać się na policję.

Do masy złych pomysłów autorka dodaje jeszcze pozbawiony chemii wątek romantyczny, proste jak drut zagadki (wystarczy chodzić od jednej do drugiej osoby i znajdzie się "skarb") oraz sporo czarno-białych postaci. To zdecydowanie zbyt dużo minusów, bym mógł polecić tą książkę. Chyba, że ktoś skupi się jedynie na wydarzeniach z przełomu XVIII I XIX wieku. Swoją drogą: niewiele tu powiązań, między dwiema osiami fabularnymi, prócz wątku "szachów z Montglane, więc śmiało możecie tak tą książkę czytać.

Początek jest ciężki, później nie można się od niej oderwać.

Początek jest ciężki, później nie można się od niej oderwać.

• 2010
  • Literatura piękna