Grobowiec

Cykl: Langwedocja (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Sepulchre

Październik 1891 roku. Léonie Vernier i jej brat Anatole, opuszczają ciasne i tłoczne ulice Paryża i wyjeżdżają na południe, do tajemniczej wiejskiej rezydencji La Domaine de la Cade niedaleko Carcassonne. Tam, w prastarym lesie dziewczyna trafia na zrujnowany grobowiec, który kryje w sobie tajemnicę popełnionego przed ponad stu laty morderstwa. Léonie zanurza się w krainie zjaw i widm, w której życiem i śmiercią rządzi stara talia kart do tarota, obdarzona niezwykłą mocą. Październik 2007: Meredith Martin postanawia zrobić sobie przerwę badaniach nad twórczością Claude a Debussy ego. Wybiera się z Paryża na południe, do pięknego hotelu położonego wśród lasów. Fascynuje ją historia tego miejsca, a szczególnie tragiczne wydarzenia z Halloweenowej nocy ponad sto lat temu, które wstrząsnęły mieszkańcami okolicy. W ten sposób jej los splata się z losami Léonie. Ale dopiero gdy ona także potyka się na ustronnej polanie, zdaje sobie sprawę, że tajemnice tego miejsca mają związek nie tylko z umarłymi... Grobowiec, znakomita najnowsza powieść autorki bestsellerowego Labiryntu to przykuwający uwagę thriller o zemście i obsesji, rozgrywający się w barwnej scenerii południa Francji.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2008

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

wiejskifilozof | 2018-01-02

Szkoda,że tak mało książek autorki wychodzi w naszym kraju.
Bo czytając grobowiec człowiek,odbywa podróż w nieznany i ulotny już świat.

Grobowiec,składa się jakby z dwóch części.Które często się ze sobą zazębiają.
Zarówno rok 2007,jak i koniec XIX stulecia.
Autorka wręcz z dużym pietyzmem,opisuję tamtą Francję.Kiedy to Alzacja i Lotaryngia zostały przyłączone do Prus.
Autorka przenosi czas w piękne plenery południowej Francji.
Opisując z pietyzmem,zarówno przepiękne wzgórza.Jak i mroczne grobowce.
Uczestniczymy w koncercie,ale i musimy uważać na bandytów.

W czasach nam lepiej znanych,przyznam czułem się ciut gorzej.Tu przyznam,wolałem szybki powrót w dziewietnaste stulecie.
Które,tu jest mistrzowsko oddane.

Podsumowując Grobowiec to warta przypomnienia ,czy też po raz pierwszy przeczytania książka.
Nie nudzi,a wręcz przeciwnie pozwala nam na powrót w czasie,do pięknej zapomnianej.Starej Francji.

melody | 2016-03-19

Nastawiłam się na fajną książkę i z tego wszystkiego została tylko książka ... absolutnie nie fajna.
Bardzo rzadko mi się zdarza przerywać książkę ale po 100 stronach dałam sobie spokój.
Wstawki z języka francuskiego, dość liczne moim zdaniem - minus, nie każdy to lubi a ja wręcz nie znoszę.
Akcja podczas tych 100 stron taka że można spokojnie zasnąć snem głębokim...
Dialogi nie osiągają wysokich lotów, budowa postaci także do mnie nie przemawia.
Największy minus za "rozlazłe opisy", spokojnie można pomijać dwa akapity bez starty dla sensu i treści.
Nie rozradzam innym sięgnięcia po tą książkę bo widzę że wielu osobą się ona podoba jednak jak dla mnie... odpada.

allison | 2011-09-12
Przeczytana: 12 września 2011

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż wcześniej przeczytana powieść K. Mosse "Labirynt" zrobiła na mnie duże wrażenie.
"Grobowiec", niestety, nie jest ani tak interesujący, ani tak erudycyjny, chociaż wiedzy na temat tarota nie można autorce odmówić.

Akcja wciąga, ale w pewnym momencie zaczyna nieco nużyć. Nie podobało mi się zakończenie - zbyt płytkie i rozczarowujące.

Sandra Jasona | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Powieść o miłości, zawiści, okrucieństwie wpleciona w dwa światy, jeden XIX wiecznej Francji, drugi XXI. Tarot w roli głównej, wokół niego rozgrywa się fabuła. Choć dość grube tomisko, czytało się dobrze, dla osób spragnionych częstych akcji, to nie to. Dla osób lubiących opisy miejsc, osób, ubiorów - to jest to :-) Thrillerem bym tego też nie nazwała. Jedyny minus to dość dużo francuskich zwrotów, o ile nazwy miast, miejsc jeszcze mogą być to reszta dla mnie niezrozumiała, nie wiem czy to miał być zabieg autorki, czy naszego tłumacza.

Matylda Saresta | 2018-05-27

Nie oceniam, bo pomimo klimatu, zasnęłam w połowie...

Mavericus | 2010-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2010

Warto wyruszyć w podróż z Leonią, gdzie przenosisz się niczym na za dotknięciem kart Tarota. Nie mów, że nie wierzysz póki nie przekonasz się, że to co najmniej realne jest najbardziej możliwe, a tajemnice i wzajemne nie mówienie sobie wszystkiego wcześniej czy później odbiję się na Tobie. Leonia nie powiedziała bratu Anatolowi Vernie o spotkaniu z hrabią Tourmalien Victorem Constancie, chorym z nienawiści do Anatola i jego byłej Izoldy. Podkochuję się w nim Leonia doprowadza do kryjówki brata i Izoldy, doprowadza do starcia obu panów, ginie Anatol, po urodzeniu synka Louisa-Anatola Leonia staje na głowie by opiekować się apatyczną Izoldą. Potem i ona umiera popełniając samobójstwo. Wszystko okraszone jest tajemniczą talią kart Tarota, historią rodzinną Meredith Martin, która odkrywa w październiku 2007 roku, że Leonia w październiku 1891 roku, przeżywa prawie to samo co ona, oddaje swoje życie by Meredith wiek po niej mogła dokończy dzieje rodziny, której Meredith jest...

Marysieńka | 2011-04-22
Przeczytana: 2009 rok

Upłynęło już trochę czasu od momentu przeczytania przeze mnie tej powieści. Szczerze przyznam, że początkowo nie mogłam złapać rytmu, ale kiedy przebrnęłam przez pierwsze kilka rozdziałów, to kolejne czytałam z coraz większym przejęciem i zainteresowaniem. Bardzo lubię u Kate Mosse to połączenie wydarzeń z przeszłości i współczesnych. W Labiryncie na zmianę byliśmy w średniowiecznej Langwedocji wśród Katarów i w czasach współczesnych. W Grobowcu autorka zabiera nas do dziewiętnastowiecznego Paryża oraz na południe Francji a także w te same miejsca w czasach nam bliskich. Mamy tu dziwne powiązania rodzinne, talię tarota i niebezpiecznego demona uwolnionego przy jej pomocy. A w tym wszystkim znanego kompozytora Clauda Debussy, który jest sąsiadem i przyjacielem głównych bohaterów tej powieści Leonii i jej ukochanego brata. Trochę historii, trochę legend...trochę okultyzmu....

Mystra | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Książka zabrała mnie w magiczną podróż, zarówno do niezwykle ciekawego końca XIX wieku jak i 2007 roku. Nie jest to zwykły horror, czy jak ktoś woli thriller, ponieważ zawiera elementy dobrego kryminału, dramatu i szczyptę faktu (rys historyczny, opisy miejscowości). Malownicze opisy, niekiedy długie ale naprawdę ciekawe, pozwalają zatopić się w tej powieści. O ile pierwsze kilkanaście stron może zniechęcić o tyle po 100 stronie trudno oderwać się od czytania. przeczytawszy ponad 500 stron czuję żal że to już koniec mojej przygody z Leonie i Meredith. Na koniec polecam poniższy link, pod którym znajduje się interpretacja utworu skomponowanego na potrzeby książki, opatrzona (również namalowanymi z polecenia autorki)kartami tarota:

NexaT | 2014-06-15
Przeczytana: 2014 rok

Książka na którą każdy powinien poświęcić swój czas i przeczytać. Jednego wciągnie i będzie napajał się klimatem XIXw. Francji, a inni skończą i odłożą na półkę, ale mimo to warto zaryzykować.

Kate Mosse od początku kreowała wspaniały klimat. Deszczowy i czasami ponury Paryż, dostojne spotkania wyższych sfer, a równolegle czasy obecne - mniej wyraziste, ale także świetnie napisane.
Historia sama w sobie była ciekawa, wszystko od początku do końca łączyło się w spójną całość, a postacie zostały wyraziście przedstawione.
Jak się później u mnie okazało, żal mi było po tym co się wydarzyło w końcówce. A sam finał? Nie był tak zjawiskowy, jakby mogło się wydawać.

Ważne, że myśląc o tym tytule, mam przed oczyma ponure miejsca i ponurą historię - o to chodziło.

Nefele | 2016-07-27
Przeczytana: czerwiec 2016

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Niby czytało mi się ją całkiem dobrze (od pewnego momentu), ale coś mnie w niej męczyło. Może te - moim zdaniem - niepotrzebnie nagromadzone francuskie wtrącenia, które pewnie miały jeszcze bardziej budować atmosferę, a mnie (francuskiego nie znam w ogóle) drażniły? Historia owszem - wciąga, autorka zgrabnie oddaje klimat dziewiętnastowiecznej Francji i umiejętnie łączy wątki z tamtego okresu z akcją dziejącą się w czasach bieżących. Ale na pewno nie jest to książka, która mi zapadła jakoś szczególnie w pamięć.