Dziewczyna z sąsiedztwa

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
7,84 (1926 ocen i 418 opinii)
tłumaczenie
Łukasz Dunajski
The Girl Next Door
978-83-61386-01-8
horror, thriller, dziewczyna, tortury
Mike Draven

Przedmieścia. Ciemne ulice, przystrzyżone trawniki i przytulne domy. Miła, spokojna okolica. Jednak nie dla nastoletniej Meg i jej kalekiej siostry Susan. W domu Chandlerów, przy ślepej uliczce, w ciemniej, zawilgoconej piwnicy, Meg i Susan zdane są na łaskę kapryśnej i cierpiącej na ataki szału ciotki, którą szybko ogarnia szaleństwo. Szaleństwo, którym zaraża swoich trzech synów – oraz w końcu całą okolicę. Jedynie jeden, zatroskany chłopiec stanie niepewnie, pomiędzy Meg i Susan a ich okrutną, bolesną śmiercią. [opis wydawcy]

Sklep

• Etta i Otto i Russell i James
  • Widok z nieba
  • 450 stron
  • Sekret Sonji
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Fangirl
  • Collide
  • Wyspa
  • Nie ma nieba
  • Oddam ci słońce
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

8,14 (7 ocen i opinii)
Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

Oddam ci słońce
Jandy Nelson

8,73 (15 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
teri | 2013-11-13
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 listopada 2013

Prawdziwy horror!!!Okrutna historia,wstretna,nieludzka,wstrzasajaca i oburzajaca.Poprostu brak slow...Czytajac ja,brnelam,jak przez bagno.Ksiazka,ktorej napewno nie zapomne ale tez,nie wroce juz nigdy do niej.Tanta sofferenza per nessun motivo,disumano.....

Sargento_Garcia | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

- przeczytałem umieszczone na tym portalu recenzje innych czytelników na temat tej książki.

- przeczytałem słowa Stephena Kinga umieszczone na okładce: „Absolutnie szokująca… Nie jest jedynie obietnicą przerażenia, ale naprawdę w nie wprawia.”

- przeczytałem recenzję Roberta Ziębińskiego (Newsweek Polska): „Jeżeli pragniesz horroru o wilkołakach, wampirach i strzygach, odłóż grzecznie „Dziewczynę z sąsiedztwa” na półkę. Ta powieść to horror, ale Jack Ketchum nie straszy nas wymyślnymi demonami. Jego potwory spotykamy codziennie w lustrze. To bowiem horror o najbardziej przerażających potworach, jakie chodzą po Ziemi – ludziach. Jest wstrząsająca, okrutna i długo nie pozwala zasnąć. Ani przejrzeć się w lustrze.” umieszczoną na końcu książki.

Mimo to nie byłem przygotowany na to co zawiera sama książka. Jack Ketchum przedstawiam czytelnikowi prawdziwą historię która miała miejsce w latach 50-tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Książka zaczyna się niewinnie: mamy grupę...

Karol | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Sapkowski napisał kiedyś "To nie demony, nie diabły... Gorzej. To ludzie.". Po tej lektorze ciężko się z nim nie zgodzić. Wielu pisarzy podchodząc do pisania horroru skupia się na jakiś potworach, paranormalnych wątkach, tymczasem Ketchum skupił się na ludziach i wyszło mu naprawdę rewelacyjnie. Jest to jedna z niewielu książek które przeczytałem na raz, czyta się bardzo szybko pomimo że wcale nie ma tak mało kartek, historia wciąga od samego początku i trzyma do samego końca. Świetny pomysł z podzieleniem narracji między chłopca, a mężczyznę opowiadającego tę historię lata później, nadaje to historii bardzo osobisty wyraz. Świetna książka, na pewno zapoznam się bliżej z innymi dziełami autorstwa Ketchuma.

Warto jeszcze wspomnieć o wstępie - już drugi raz spotykam się z tym że pisząc wprowadzenie King praktycznie streszcza całą książkę i psuje czytelnikowi radość z czytania. Tym razem na szczęście zostałem o tym ostrzeżony przez znajomego i uniknąłem spoilerów.

Recenzja zamieszczona także na moim blogu: http://nieterazwlasnieczytam.blogspot.com/2015/02/dziewczyna-z-sasiedztwa-jack-ketchum.html

"Absolutnie szokująca... Nie jest jedynie obietnicą przerażenia, ale naprawdę w nie wprawia". Stephen King tak podsumował tę książkę.

„Dziewczyna z sąsiedztwa” to druga przeczytana przeze mnie powieść Jacka Ketchuma i w pełni zgadzam się ze S. Kingiem, książka nie tylko szokuje, ale autentycznie przeraża i zdumiewa swoją treścią.
Początek łagodny i spokojny, nic nie zapowiadało, że w dalszej części książka wywoła na mojej twarzy grymas bólu, bo ból odczuwałam niemalże fizycznie. Eskalacja ogromnej przemocy względem nastoletniej dziewczyny opisanej w tej książce była przerażająca i doprowadzała mnie do szaleństwa.

„Dziewczyna z sąsiedztwa” czy „Jedyne dziecko” to nie są łatwe i przyjemne w odbiorze książki, przede wszystkim dlatego, że tematy w nich poruszane nie są wyłącznie fikcją literacką, czy chorą wyobraźnią samego autora. Z tak okrutnym...

Marzin | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Wstrząsający i brutalny thriller. I choć myślę sobie, ze zdarzało mi się czytac również brutalne książki o psychopatach, to jednak "Dziewczyna z sąsiedztwa" na dłużej zostawi ślad w mojej głowie. Dlaczego??? Bowiem inne thrillery często są tylko fikcją, czasem chorym wymysłem jakiegoś pisarza, a ta książka jest prawdziwa, to zdarzyło sie naprawdę i ta myśl potęguje u czytelnika wręcz wstrząsające odczucia. To co zrobiona tej biednej dziewczynie nie mieści sie w ludzkiej głowie. Skąd w człowieku jest tyle złości i nienawiści???

Isadora | 2012-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Jeszcze do niedawna byłam pewna, że nic nie dorówna ani nic nie wywoła takiej emocjonalnej rozsypki, jaką zafundował mi Jack Ketchum w "Jedynym dziecku".
"Dziewczyna z sąsiedztwa" sprawiła, że moje niezachwiane przekonanie runęło jak domek z kart. Czuję, że jeszcze długo nie będę w stanie pozbierać się po tej lekturze. Od dzisiaj wrażenia, jakie we mnie wzbudziła, są dla mnie synonimem głębokiej traumy.

Lato, 1958 roku.
Dwunastoletni David poznaje o dwa lata starszą Meg Loughlin, która wraz z niepełnosprawną siostrą Susan po śmierci rodziców zamieszkała w domu swojej ciotki Ruth Chandler. Nowy dom bardzo szybko okazuje się nieprzyjaznym miejscem; ciotka oraz jej trzej synowie: Willie, Donny i Woofer odnoszą się do Meg z pogardą i nie szczędzą jej złośliwości. Dziewczynka znosi podłe traktowanie bez słowa skargi, jednak kiedy nękanie przybiera coraz ostrzejsze i bardziej niepokojące formy, Meg reaguje słusznym gniewem. Reakcja nastolatki wyzwala w Ruth niepohamowaną falę...

Bożena | 2014-08-31
Przeczytana: sierpień 2014

"Dziewczyna z sąsiedztwa" to historia pełna bólu, przemocy i okrucieństwa. To wstrząsający obraz przemocy w rodzinie zastępczej, braku pomocy i reakcji ze strony sąsiadów a nawet policji. Tej dziewczynie stworzono piekło na ziemi. A najgorsze jest to, że ta historia wydarzyła się na prawdę.
Bardzo polecam!!! niech ta historia będzie przestrogą przed przymykaniem oczu na krzywdę innych. Milczenie jest przyzwoleniem na przemoc, która najczęściej doprowadza do tragedii.

Monika | 2011-06-01
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 czerwca 2011

KOSZMARNA HISTORIA!!!

Nie mogę uwierzyć, że to zdarzyło się naprawdę.

Nie polecam delikatnym wrażliwcom. Nie polecam nawet tym średnio wrażliwym.

Fenomenalna książka! Mówię to z czystym sumieniem.

Styl autora mnie zachwycił. Pisze prosto, ale daje nam dużą dawkę emocji. Ketchum buduje również duże napięcie.

Książka jest brutalna, choć autor twierdzi, że z najgorszych scen zrezygnował. Pozostałe sceny, jaki umieścił autor na kartach książki wstrząsałby mną, przerażały, mocno mną wstrząsały. To nadało duży realizm powieści. Zresztą autor oparł się na prawdziwych faktach.

Główna postać, która jest narratorem idealnie odbija odbija zachowanie ludzi, którzy znaleźli by się w podobnej sytuacji. Jesteśmy obojętni, boi się sprzeciwić, gryzą nas wyrzuty sumienia, ale i tak pozostajemy obojętni. Czasem budzimy się z tego letargu w ostatniej chwili, w chwili gdzie często jest już za późno.

Jack Ketchum idealnie ukazał banalność zła, pokazuje ukryte lęki ludzkości.

Książka dla fanów horrorów, thrillerów, czytelników o mocnych nerwach. Ale jak dla mnie każdy kiedyś powinien zapoznać się z tą historią.

talia44 | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

"Dziewczyna z sąsiedztwa" to powieść brutalna,smutna,sadystyczna,a miejscami wręcz odrażająca.
W książce jest tyle niezrozumiałego i bezsensownego okrucieństwa,że nieprędko sięgnę po kolejną pozycję Jacka Ketchuma,muszę ochłonąć.

Na półkach