Kiedy śpisz

Mientras Duermes
978-83-7659-862-8
horror
Gośka

Hiszpański thriller o niebezpiecznej obsesji i dążeniu do destrukcji. Przeniesiony na duży ekran przez reżyserów głośnego filmu Jaume Balagueró i Paca Plazę. Cillian, konsjerż w nowojorskim apartamentowcu, jest urodzonym psychopatą. Nie mogąc zaznać w życiu szczęścia, wykorzystuje każdą okazję, by przysporzyć cierpień innym. Wykonywana praca daje mu do tego dobre sposobności. Cilian ma klucze...

Cillian, konsjerż w nowojorskim apartamentowcu, jest urodzonym psychopatą. Nie mogąc zaznać w życiu szczęścia, wykorzystuje każdą okazję, by przysporzyć cierpień innym. Wykonywana praca daje mu do tego dobre sposobności. Cilian ma klucze do wszystkich mieszkań w budynku, może więc na rozmaite sposoby dręczyć mieszkańców. Każdego dnia mężczyzna gra sam ze sobą w „rosyjską ruletkę” – staje na krawędzi dachu, zastanawiając się, czy warto przeżyć jeszcze jeden dzień. Kiedy uznaje, że nadarza się sposobność, by zadać komuś ból, znajduje motywację do życia.
Jego przeciwieństwem jest Clara, lokatorka mieszkania 8A. Pełna samoakceptacji, emanuje radością i z uśmiechem przyjmuje wszystko, co przynosi jej los. Jej niespożyta witalność wytrąca Cilliana z równowagi. Dziewczyna staje się jego głównym celem. Konsjerż stosuje najbardziej obrzydliwe sposoby, by zetrzeć uśmiech z twarzy rudowłosej optymistki. Podrzuca jej szczury i karaluchy, naciera ubrania pokrzywą, usypia chloroformem i wykorzystuje seksualnie, podszywa się w internecie pod jej przyjaciółkę. Kiedy kolejne perfidne metody nie dają rezultatu, Cillian postanawia uciec się do brutalnej przemocy...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1259,1799,spij-mocno.html

denudatio_pulpae | 2015-09-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Niestety w tym przypadku najpierw obejrzałam film, trochę mi to zepsuło czytanie książki, bo wiedziałam co się wydarzy. Mimo wszystko jednak książka mi się podobała, bo dzięki niej poznałam sporo pominiętych w filmie faktów, które dopełniły obraz skomplikowanej postaci jaką był Cillian.
To co jest w niej opisane było bardziej przerażające niż niejeden potwór, który istnieje tylko w naszej wyobraźni. Zagrożenie w niej opisane jest realne. Kto wie, czy za naszą ścianą nie czai się równie pomysłowy psychopata? Wiele osób drażni szczęście innych ludzi, nawet jeżeli większość z nich nigdy nie odważy się na próbę jego zniszczenia, to zawsze istnieje ryzyko, że jakaś jednostka będzie do tego zdolna. A nie chciałabym być w skórze ofiary jaką była Clara. Zakończenie mnie naprawdę przeraziło.

boziaczek | 2014-11-12

Thriller "Kiedy śpisz" to spora dawka emocji dla każdego czytelnika. Jest to pasjonują opowieść w formie "spowiedzi" głównego bohatera Ciliana, który każdego dnia budzi się z potrzebą unieszczęśliwiania ludzi. Nieważne kogo, byleby sprawić komuś przykrość i napawać się jego bólem...
Książka jest napisana dobrym stylem, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Zakończenie może nie zaskakuje, ale całość powieści nam to rekompensuje z nawiązką. Jeśli ktoś szuka niezłej dawki emocji, szczerze polecam.

Ewelina229 | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Ta pozycja to przykład a zarazem dowód na to jak mało wiemy o ludziach wśród których przebywamy, z którymi się komunikujemy i którzy z pozoru wydają się zwyczajnymi osobami.

Cilian od lat gra sam ze sobą w rosyjską ruletkę, gdzie musi wybierać każdego dnia rano w nagłym ataku lęku między życiem a śmiercią.
Jest konsjerżem w apartamentowcu, gdzie kazdego dnia spotyka tych samych ludzi, doskonale wie kto kiedy wychodzi i wraca do domu, wśród mieszkańców ma opinię samotnego, dobrego człowieka, który dla wszystkich jest przysłowiową "złotą rączką". Ludzie ci jednak nie są świadomi z kim tak naprawdę mają do czynienia. Cilian jest psychopatą, któremu przyjemność i ulgę przynosi cierpienie innych osób, robi w perfidny sposób wszystko, by sprawić komuś ból, przykrość i wszystko, co złe.
W taki właśnie sposób - przez swoją pracę upatrzył sobie Clarę, bardzo pozytywną i optymistycznie nastawioną do życia kobietę. Cilian zrobi wszystko, by z jej twarzy usunąć uśmiech. Clara nie jest...

eunice | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Perypetie psychopatycznego nieudacznika, który nie spocznie, póki nie zniszczy życia ludziom ze swojego otoczenia, a nad którym wisi fatum i niektóre jego działania odnoszą skutek odwrotny do zamierzonego.
Za co najwyższa ocena?
Za lekki styl autora, dzięki któremu książkę się pochłania.
Za oryginalne pomysły, które nie pozwalały oddalić się od tej książki na krok.
Za subtelny humor, dzięki któremu czytanie o tak paskudnym świrze nie było ciężkostrawne.
Wreszcie za żal, że moje spotkanie z tą książką dobiegło końca.

Mam nadzieję, że tam, gdzie mieszkam nie czai się za rogiem drugi taki Cillian...

Hooligan-Hernandez | 2014-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Kupiłam tę książkę ponieważ zaintrygował mnie opis na okładce. Bardzo lubię tego typu historie i tak oto mam ją w posiadaniu. Na początku książka była przeciętna lecz akcja rozwinęła się po około 200 stronie. W niektórych momentach trzymała w napięciu ale najbardziej zafascynowało mnie w tej książce myślenie głównego bohatera. Niesamowite a zarazem przerażające, iż człowiek tak beznamiętnie podchodzi do najważniejszego daru jaki mógł posiąść, a mianowicie do ludzkiego życia. I nie chodzi mi tylko o życie Cilliana ale wszystkich otaczających go ludzi. Widzi sens tylko w ludzkim cierpieniu i to go napawa do dalszej egzystencji. Książkę bardzo szybko się czyta ponieważ język jakim autor się posługuję jest bardzo lekki i łatwy ale także duża czcionka ułatwia to zadanie. Jedna z moich ulubionych ;) Polecam.

Magdalena | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Stalker. Kojarzy mi się jedynie z osobą, która jest chora z miłości i robi różne dziwne rzeczy. Jednak w tej książce jest inne odzwierciedlenie stalkingu.
Mężczyzna jest sfrustrowany i uwielbia patrzeć na krzywdy innych, a także być powodem tych krzywd. Uwielbia słuchać jak komuś dzieje się coś złego. Jakby to była muzyka dla jego duszy. To co wyprawia z Clarą i konsekwencje tego są przerażające.
Książka przerażająca i pełna złych zdarzeń … Po takiej treści na pewno obejrzę film, ale w dzień, by nie było takiego "chorego" nocnego napięcia.
Polecam!

Ewa-Książkówka | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Kiedy śpisz, odpływasz w inny, lepszy świat. Tam, gdzie w ramionach Morfeusza nic ci nie grozi. Tam, gdzie czujesz się najbezpieczniej. Moment, w którym tracisz świadomość i ogarnia cię wszechobecna błogość, nie daje się porównać chyba z niczym innym. Tylko czasem z rana głowa boli… Myślisz: mózg niedotleniony, wyjdę na zewnątrz, przewietrzę się, przejdzie mi… Potem szybka i mocna kawa, ale nawet to nie pomaga. I nic ci nie pomoże… póki narkotyk nie przestanie działać. Narkotyk, który zaaplikował ci twój nocny gość… Ten, który niespostrzeżenie wślizgnął się do twojego pokoju, ukrył się pod łóżkiem i spokojnie czekał, aż zaśniesz… By potem robić z tobą to, na co tylko żywnie miał ochotę…

Identyczną metodę postępowania obrał bohater książki Kiedy śpisz hiszpańskiego pisarza Alberto Mariniego. Cillian jest konsjerżem w jednym z nowojorskich budynków. I to tutaj co rano budzi się z zapierającym mu dech w piersi lękiem, który zmusza go do gry w rosyjską ruletkę…, a stawką w niej jest...

Natalia | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

Właśnie skończyłam czytać książkę Alberto Marini „ Kiedy śpisz”. Autor ukazał nam w książce postać osoby chorej psychicznie, która kocha zadawać ból. Czytając ją nie raz, nie dwa, tylko kilka razy, miałam gęsią skórkę.
Książka jest napisana naprawdę bardzo dobrze. Pomysł na książkę był rewelacyjny, a wykonanie jeszcze lepsze. Na pewno sięgnę po inne pozycję hiszpańskich autorów.

Na podstawie książki powstał film „ Słodkich snów” nie miałam okazji go jeszcze obejrzeć, ale na pewno to zrobię.
Polecam wszystkim, którzy uwielbiają czytać takie książki.

Monika | 2014-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 09 września 2014

Świetny, naprawdę wyśmienity thriller! Taki, który czyta się z wypiekami na twarzy. Doskonały pomysł, niebanalnie opisany, intrygujący bohaterowie, ciekawe zakończenie. Bardzo, bardzo polecam!!!

Zaraz po skończeniu książki obejrzałam film. Jest również świetny, ale książce nie dorównuje.

Gabriela P | 2014-10-30
Przeczytana: 26 października 2014

Ludzie bywają różni. Każdy z nas w swoim otoczeniu ma zarówno tych bardziej, jak i mniej nam życzliwych. Jednych zżera zazdrość, bo to my, a nie oni coś posiadamy, do czegoś doszliśmy, jeszcze inni zwyczajnie są zgorzkniali. Ale czy to czyni z nich złych ludzi? Może po prostu są zagubieni? Może nie umieją inaczej, albo w zawiści odnajdują ucieczkę przed wzięciem odpowiedzialności za swoje życie? Odpowiedzi może być wiele. Ale co w przypadku, kiedy życząca nam jak najgorzej osoba ma nam za złe nasz... uśmiech?

Nowojorski apartament zdaje się dla Ciliana idealnym miejscem pracy. Codziennie może oddawać się swoim ulubionym zajęciom, dostając za to pieniądze. Czym więc się zajmuję? Oficjalnie jest konsjerżem. Nieco mniej oficjalnie... trudni się w przysparzaniu innym jak największej ilości cierpień. To, co najbardziej szokuje, to te wszystkie sposoby, którymi osiąga swoje cele. Ile to razy ktoś, kto próbował nas pocieszyć, tak naprawdę wszystko pogorszył? Najpewniej nieumyślnie, ale...