Szepty w ciemności

Tłumaczenie: Danuta Górska
Wydawnictwo: Amber
Whispers in the Dark
Horror, Nawiedzony dom

Tajemnica posępnego domu w powieści autora Pokoju Naomi. Po śmierci ojca piętnastoletnia Charlotte trafia do posiadłości dalekich krewnych, wielkiego dworu położonego na odludziu. Życzliwość gospodarzy, piękne stroje, wyszukane potrawy - wszystko tu przypomina jej dawne dostatnie życie i daje poczucie bezpieczeństwa. Lecz gdy zapada zmierzch, dwór zmienia swe oblicze. Coś czai się w mroku,...

Tajemnica posępnego domu w powieści autora Pokoju Naomi.

Po śmierci ojca piętnastoletnia Charlotte trafia do posiadłości dalekich krewnych, wielkiego dworu położonego na odludziu. Życzliwość gospodarzy, piękne stroje, wyszukane potrawy - wszystko tu przypomina jej dawne dostatnie życie i daje poczucie bezpieczeństwa. Lecz gdy zapada zmierzch, dwór zmienia swe oblicze. Coś czai się w mroku, coś obserwuje Charlotte z ciemności. I jest coraz bliżej...

Jonathan Aycliffe, brytyjski mistrz horroru, wielokrotnie nominowany do najważniejszych nagród gatunku, m.in. British Fantasy Society Award, jest autorem ponad 20 książek - powieści grozy i thrillerów. W każdej z nich oplata czytelnika niewidzialną siecią strachu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/sensacja-...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/sensacja-...»

Horror "Szepty w ciemności" jest delikatnie mówiąc bardzo poprawny, chociaż kusi mnie, żeby powiedzieć: aż do bólu schematyczny, prawie jak od linijki. Znajdziemy w nim stary dom, w którym słychać dziwne odgłosy, zaobserwujemy tajemnicze zachowania jego mieszkańców, cienie widziane kątem oka, będzie też skrobanie w okna po nocach i ponury ciemny park, mniam! A w tym wszystkim odnaleźć się musi biedna, pokrzywdzona przez los młoda dziewczyna. Nic, tylko się bać. Niestety, założę się, że prędzej ja wystraszę Was dźwiękiem wiertarki stomatologicznej niż przestraszycie się czytając ten horror ;)

Całość ma postać opowieści starszej pani, która po latach postanawia opisać swoje przeżycia z młodości, a taki pomysł na horror to raczej niestandardowy chwyt. Początek był naprawdę całkiem ciekawy, gdyż główna bohaterka, Charlotte, miała trudne dzieciństwo i wiele musiała wycierpieć, a my o tym wszystkim oczywiście przeczytamy. Jednak od momentu, w którym trafia ona do domu dalekich krewnych...

Reckless Bastard | 2013-06-17
Przeczytana: 14 lipca 2012

5/10 – PRZECIĘTNA

Życie Charlotte diametralnie zmienia się zaraz po śmierci ojca, kiedy to przepada rodzinna fortuna, co powoduje drastycznie obniżenie się statusu społecznego dziewczynki. Przyparta do muru zamieszkuje w przytułku, gdzie w spartańskich warunkach każdego dnia musi ciężko harować na swoje utrzymanie. Srogie realia i niezbyt przyjazne otoczenie zmuszają Charlotte do ucieczki w poszukiwaniu jedynych żyjących dalekich krewnych. W taki sposób piętnastolatka trafia do położonej na odludziu posiadłości Berras Hall, zamieszkałej przez jej kuzynostwo. Początkowe entuzjastyczne przyjęcie przez gospodarzy, komfort, piękne stroje i wykwintne dania sprawiają, że dziewczynka odzyskuje poczucie bezpieczeństwa. Sielanka nie trwa jednak długo, nocą bowiem Berras Hall zmienia swoje oblicze. W posiadłości zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Kuzyni zachowują się dziwnie, Charlotte słyszy niezidentyfikowane szepty, ma też wrażenie że jest obserwowana przez coś co skrywa się w...

Kinga | 2011-01-06

Niewiele tak przerażających horrorów miałam okazję czytać, już po pierwszej lekturze książka stała się moim faworytem w tym gatunku. Strach spada na czytelnika niespodziewanie, sytuacje w dziwnym domu krewnych Charlotte i późniejsze zakończenie przyprawiają o dreszcze. Plus.

Szymon | 2015-03-05
Przeczytana: 05 marca 2015

Bardzo dobra książka. Z początku wiele nie brakowało, żebym spisał ją na straty i odłożył na półkę. Przez pierwsze 50 stron absolutny brak napięcia, ot zwyczajna historia. Jednak z każdą następną stroną mój głód został całkowicie zaspokojony. Mroczne opisy, powoli odkrywana tajemnica oraz narastające napięcie, a wszystko okraszone otoczką okultyzmu. Polecam przeczytać utwór do końca i nie zrażać się marnym początkiem, bo naprawdę warto.

Piotr | 2011-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2011

Jonathan Aycliffe bez wątpienia pisać potrafi. "Szepty w ciemności" zaczynają się bardzo interesująco i do mniej więcej 1/3 objętości książkę czyta się jednym tchem. Później, wraz z nadejściem tego, co czyni tę opowieść horrorem, przychodzi wtórność i do bólu ograne sposoby straszenia. Nie zrozumcie mnie źle, to cały czas dobre czytadło, ale byłoby zdecydowanie lepsze bez paranormalnych motywów. Trzy gwiazdki to za mało, cztery chyba znów nieco za dużo...oceniłbym na 3,5/5, ale z braku laku zdecydowałem się na czwórkę. Warto przeczytać, ale nie oczekujcie rewelacji.

Pełna recenzja na: http://sh.st/tmC06

Kevorkian | 2015-08-06
Na półkach: Horror, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Klasyczny horror o duchach, ale w wiktoriańskiej scenerii, mający ambicje na powieść gotycką.

Wyszło nieźle, klimatycznie i czytając książkę w starym, skrzypiącym domu można poczuć dreszczyk. Do tego autor podarował sobie epatowanie okrucieństwem, a zamiast tego postawił na budowanie nastroju - to dla mnie duży plus.

Szkoda tylko, że akcja jest przewidywalna jak deszcz w listopadzie. To chyba największy minus książki. Czytałam i się zastanawiałam, kiedy bohaterka wreszcie załapie oczywistości. Autor wymyślając bohaterów też się nie za bardzo postarał, są nudni i płascy, o żadnym nie można za wiele powiedzieć. No i zakończenie - mocno się rozczarowałam! Zamiast mocnego akcentu, na koniec drobny niewypał.

I jeszcze drobna informacja - właściwy, "horrorowy" klimat zaczyna się gdzieś w 1/3 objętości książki, więc czytelnicy niegustujący w obyczajowych klimatach Dickensa mogą się wcześniej znudzić i cisnąć powieść w kąt zanim się na dobre rozpocznie.

Summa summarum czytało się...

AliSha | 2012-02-08

Książka przedstawia bardzo fajną historię o 15-letniej Charlotte, która po śmierci swojego ojca trafia do posiadłości swoich dalszych krewnych. Na początku książka opowiada o wcześniejszym życiu Charlotte kiedy tuż po śmierci ojca trafia z matką i bratem do przytułku. Później było opisane jak Charlotte trafia do posiadłości krewnych. Książka bardzo ciekawa, na pewno się na niej nie zawiodłam. Obudziła we mnie: na początku- współczucie, a już później coraz bardziej się bałam.... czytając tą książe w nocy, będąc samemu w domu można naprawdę dostać gęsiej skórki ;) brr.. zakończenie tej książki było dla mnie bardzo zaskakujące. Dla fanów horrorów książka będzie świetna. Mi się bardzo podobała. Jak najbardziej ją polecam :)

Kometa666 | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Był to mój pierwszy horror w wersji książkowej, dlatego nie chcę się za bardzo wymądrzać. Historia ciekawa, do ostatniej strony trzymała mnie w jakimś napięciu i budziła zainteresowanie, chęć dalszego czytania, a w głowie siedziało tylko jedno pytanie: "I co dalej?". Pojedyncze opisy w połączeniu z moją wyobraźnią rzeczywiście były trochę przerażające. Generalnie rzecz ujmując, książka jest w porządku. I duży plus za czasy, w których rozgrywały się wydarzenia opisywane w pamiętniku głównej bohaterki. Sądzę, że to dodało tylko odpowiedniego klimatu.

Guzikowianka | 2016-07-13
Na półkach: Bez szału, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2016

Jeszcze nigdy nie czytałam horroru. Często je oglądam (w słoneczne przedpołudnia) i już sporo mam ich na swoim kącie. Stąd bardzo szybko narzuciło mi się podobieństwo "Szeptów w ciemności" do niedawno obejrzanego "Crimson Peak. Wzgórza krwi". Gdy zaś mocniej się zastanowić, odszukałabym w swojej pamięci więcej filmów z samotnym, strasznym dworem na końcu świata, cudownie odnalezioną rodziną i równie cudownie odkrytym pamiętnikiem. Czy w takim razie "Szepty w ciemności" to cudowna kompilacja zdarzeń strasznych i straszniejszych? Niekoniecznie.
Już sama forma, tak nietypowy dla horrorów, pamiętnik starszej pani, zaciekawia. Podobnie jak koleje jej losów. Autor może mało umiejętnie buduje napięcie, niemniej jednak trzeb przyznać, że ono jest, a fabuła wciąga. Dobrze jednak, że autor streścił się na 224 stronach. Nie przeżyłabym 225.

Więcej na: www.molekindlowe.blog.pl

marla093 | 2010-09-27
Przeczytana: 26 września 2010

Naprawdę interesująca książka, przyznam że momentami straszne i to nawet bardzo. Nie sądziłam, że poprzez czytanie mogę się tak bać . Zdecydowanie polecam