Dziewczyna z sąsiedztwa

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
The Girl Next Door
horror
Pinkiman

Dziewczyna z sąsiedztwa to jedna z najsłynniejszych powieści grozy ostatnich lat, uznawana za jedną z najbardziej wstrząsających książek w historii literatury. To legendarna już opowieść o szaleństwie rodzącym się w ludzkim umyśle i o tym, jak to szaleństwo zaraża wszystkich wokół, jak infekuje niewinne umysły i prowadzi do eskalacji cierpienia, bólu i nienawiści. Obok tej książki nie można...

Obok tej książki nie można przejść obojętnie. Dziewczyna z sąsiedztwa wstrząsa czytelnikiem do granic wytrzymałości i pozostawia w emocjonalnym szoku jeszcze przez długi czas po zamknięciu ostatniej strony.

Wstęp do książki napisał sam Stephen King, co będzie wielką gratką dla jego licznych fanów!

Przedmieścia. Ciemne ulice, przystrzyżone trawniki i przytulne domy. Miła, spokojna okolica. Jednak nie dla nastoletniej Meg i jej kalekiej siostry Susan. W domu Chandlerów, przy ślepej uliczce, w ciemniej, zawilgoconej piwnicy, Meg i Susan zdane są na łaskę kapryśnej i cierpiącej na ataki szału ciotki Ruth, którą szybko ogarnia szaleństwo. Szaleństwo, którym zaraża swoich trzech synów oraz całą okolicę. Jedynie jeden zatroskany chłopiec spróbuje oprzeć się złu zarażającemu niewinne umysły. Musi podjąć bardzo dorosłą decyzję i wybrać między miłością
i współczuciem, a pożądaniem i złem... Którą drogę wybierze?

źródło opisu: http://www.papierowyksiezyc.pl/

źródło okładki: http://www.papierowyksiezyc.pl/

Paco | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Cóż powiedzieć mam. Gwiazd brak. Wymowne.
Ozwać się, że słaba, nie mogę. Bo słaba nie jest.
Na dziesiątkę też mogłaby hipotetycznie zasługiwać.
Literacko jest po prostu przyzwoita. Merytorycznie nie do ogarnięcia.
Procesor pod czaszką nie wyrabia.
Bo to książka o nienawiści. Zatęchłej, szatańskiej nienawiści.
Książka, przy której King, wydaje się baraszkującym w piaskownicy grzdylem. Lecz nie porównuję. Bo tematu tego, porównywać nie można. To temat nie kwalifikujący się, by napisać o nim książkę. Dlatego uważam, że nie powinna NIGDY powstać. To, co jest tu opisane, konweniuje do analizy przez psychiatrów behawioralnych. Ludzi obeznanych i naukowo przygotowanych. Mogących w sposób scjentystyczny, wytłumaczyć sobie metodykę tych zwierząt. My takich mechanizmów nie znamy. I nie możemy się obronić. Młodzi ludzie po lekturze mogą chodzić po ścianach. Starsi wyć do księżyca.
A Ketchum zbiera dywidendy.
To nie jest w porządku. W tej książce nic nie jest w porządku.

teri | 2013-11-13
Przeczytana: 11 listopada 2013

Prawdziwy horror!!!Okrutna historia,wstretna,nieludzka,wstrzasajaca i oburzajaca.Poprostu brak slow...Czytajac ja,brnelam,jak przez bagno.Ksiazka,ktorej napewno nie zapomne ale tez,nie wroce juz nigdy do niej.Tanta sofferenza per nessun motivo,disumano.....

denudatio_pulpae | 2017-03-12
Przeczytana: 29 września 2014

Czytanie horrorów jest dla mnie rozrywką, nie sięgam po opowieści o duchach, wampirach, wilkołakach i innych potworach żeby się bać. Nie straszy mnie wycie do księżyca, nie straszą wyskakujące z trumny stwory, nie boję się ciemności. Nie wzbudzają we mnie lęku tuziny psychopatów mordujących ludzi na tyle sposobów, ile jest w stanie wymyślić umysł twórców książkowych thrillerów.

Jednak nadal robi na mnie wrażenie do czego zdolny bywa prawdziwy człowiek, nie wymyślona papierowa postać z książki. Znałam już okrutną historię Sylvii Likens zanim sięgnęłam po "Dziewczynę z sąsiedztwa", wiedziałam więc czego mogę się spodziewać.

Autor, jak sam z resztą przyznał w swoim komentarzu do książki, zrobił pewien wybieg techniczny - narratorem w pierwszej osobie uczynił właśnie chłopca z sąsiedztwa. Jak dla mnie był to bardzo udany zabieg. Autor podkreślił: "narracja w pierwszej osobie może przenieść współczucie czytelnika wprost na ofiarę przemocy [...]. Wiesz, że z kimkolwiek rozmawiasz, ta...

Sargento_Garcia | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

- przeczytałem umieszczone na tym portalu recenzje innych czytelników na temat tej książki.

- przeczytałem słowa Stephena Kinga umieszczone na okładce: „Absolutnie szokująca… Nie jest jedynie obietnicą przerażenia, ale naprawdę w nie wprawia.”

- przeczytałem recenzję Roberta Ziębińskiego (Newsweek Polska): „Jeżeli pragniesz horroru o wilkołakach, wampirach i strzygach, odłóż grzecznie „Dziewczynę z sąsiedztwa” na półkę. Ta powieść to horror, ale Jack Ketchum nie straszy nas wymyślnymi demonami. Jego potwory spotykamy codziennie w lustrze. To bowiem horror o najbardziej przerażających potworach, jakie chodzą po Ziemi – ludziach. Jest wstrząsająca, okrutna i długo nie pozwala zasnąć. Ani przejrzeć się w lustrze.” umieszczoną na końcu książki.

Mimo to nie byłem przygotowany na to co zawiera sama książka. Jack Ketchum przedstawiam czytelnikowi prawdziwą historię która miała miejsce w latach 50-tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Książka zaczyna się niewinnie: mamy grupę...

Karol | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Sapkowski napisał kiedyś "To nie demony, nie diabły... Gorzej. To ludzie.". Po tej lektorze ciężko się z nim nie zgodzić. Wielu pisarzy podchodząc do pisania horroru skupia się na jakiś potworach, paranormalnych wątkach, tymczasem Ketchum skupił się na ludziach i wyszło mu naprawdę rewelacyjnie. Jest to jedna z niewielu książek które przeczytałem na raz, czyta się bardzo szybko pomimo że wcale nie ma tak mało kartek, historia wciąga od samego początku i trzyma do samego końca. Świetny pomysł z podzieleniem narracji między chłopca, a mężczyznę opowiadającego tę historię lata później, nadaje to historii bardzo osobisty wyraz. Świetna książka, na pewno zapoznam się bliżej z innymi dziełami autorstwa Ketchuma.

Warto jeszcze wspomnieć o wstępie - już drugi raz spotykam się z tym że pisząc wprowadzenie King praktycznie streszcza całą książkę i psuje czytelnikowi radość z czytania. Tym razem na szczęście zostałem o tym ostrzeżony przez znajomego i uniknąłem spoilerów.

wiech | 2017-03-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 21 marca 2017

Nikt mi nie polecał. Nikt mi czytać nie kazał. Sama chciałam.
Żałuję!!!
Ogrom okrucieństwa mnie dobił. Nerwy miałam jak kable pod napięciem. Był moment, kiedy miałam ochotę wyjść z siebie i już do książki nie wrócić. Oceniać jej nie będę. Nie mogę. Szokująca treść przesłoniła wartość literacką. Nie przekonał mnie ani wstęp Kinga, ani komentarz autora. Z tym pisarzem nie będzie mi po drodze. Dlaczego powstają takie książki? I dlaczego my je czytamy?

kryminalnakuchnia | 2017-02-27

UWAGA!!! ZANIM ZACZNIESZ CZYTAĆ WIEDZ, ŻE TA HISTORIA ZROBI SPUSTOSZENIE W TWOJEJ GŁOWIE, NICZYM ATAK ATOMOWY NA HIROSZIMĘ.

Sam King piszę o "Dziewczynie z sąsiedztwa " - "Absolutnie szokująca. Nie jest jedynie obietnicą przerażenia, ale naprawdę w nie wprawia."

I słusznie, bo "Dziewczyna z sąsiedztwa" nie jest powieścią, która umili wam czas w chłodny poranek. To książka, która sprawi, że nic już w życiu nie będzie takie same.

Zacznę może od początku.

Język Katchuma bardzo oszczędny, co prawda nie jak u Cormaca McCarthego, ale równie oględny. Nasycony niewyobrażalnym ładunkiem emocjonalnym.

Co ciekawe narratorem książki jest niespełna nastoletni chłopak, w związku z czym otrzymujemy historie widzianą oczami dziecka, które jak wiadomo ma inny poziom percepcji pewnych sytuacji i zachowań.

Bardzo wyraziści bohaterowie, których postawy mamy możliwość obserwowania do ostatnich stron.

„Dziewczyna z sąsiedztwa” to zdecydowanie książka dla osób o mocnych nerwach. Książka, która...

Piotr | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

W moim przypadku zdecydowałem się na audiobooka. Jedynym powodem dla którego sięgnąłem po utwór, były zachwyty Kinga. Niestety, podobnie jak w przypadku "Dziewczyny z pociągu" zupełnie ich nie rozumiem. Pierwsza cześć była jak dla mnie do przełknięcia, ale sceny przemocy i lubowanie się nią już nie. Sam język oszczędny, niezbyt wyszukany, często wulgarny zwyczajnie mnie zmęczył. Rozumiem starania lektora, próbującego nadać odpowiedni ton całości. Powieść słuchałem blisko dwa miesiące. Nie sprawiało mi to żadnej przyjemności, wręcz przeciwnie. Nie potrafię ocenić czegoś takiego. Muszę być szczery względem siebie i względem potencjalnego czytelnika. Dla mnie kompletne dno, ale ktoś inny może odnajdzie tam walory literackie. Być może gdybym zdecydował się na czytanie, wtedy bym podszedł inaczej do lektury. Tego nie wiem i z pewnością niezbyt szybko sięgnę po książki tego autora.

Mała-Mi | 2017-05-25
Przeczytana: 24 maja 2017

Tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

Wstrząsająca, mocna w wyrazie, szokująca i brutalna książka.
„Dziewczyna z sąsiedztwa” na pewno nie jest pozycją dla każdego.
Ja do chwili obecnej pozostaję w szoku po jej przeczytaniu.
Ciężko ja ocenić w kategorii dobra/ zła. Na pewno jest mocna.

To, co przeszła tytułowa bohaterka to piekło na ziemi.
Najgorsze jest to, że ta historia nie jest fikcją literacką. Fabuła oparta jest na prawdziwej historii, chociaż autor zrezygnował z najgorszych scen, co czyni książkę jeszcze bardziej przerażającą. Jeżeli nie wszystko co przeszła ta dziewczyna zostało opisane, to nie chcę wiedzieć co musiał pominąć autor, aby nie epatować aż takim okrucieństwem...

Autor opisuje historię w sposób prosty i dosadny, stosując przy tym sadystyczne opisy, co czyni tę książkę maksymalnie realną i przerażającą.

„Dziewczyna z sąsiedztwa” zostanie ze mną na długo...
Ciężko wyrzucić ją z głowy. Polecam, ale tylko wytrzymałym!

Roman Dłużniewski | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Nie potrafię tej książki ocenić liczbą gwiazdek. Nie potrafię, a raczej nie chcę pisać recenzji.

Pozwolę sobie wykorzystać lekko zmodyfikowaną opinię Znajomej z LC - Wiech.

Nikt mi nie polecał. Nikt mi czytać nie kazał. Sam chciałem.
Żałuję!!!
Ogrom okrucieństwa mnie dobił. Nerwy miałem jak kable pod napięciem. Był moment, kiedy miałem ochotę wyjść z siebie i już do książki nie wrócić. Oceniać jej nie będę. Nie mogę. Szokująca treść przesłoniła wartość literacką. Nie przekonał mnie ani wstęp Kinga, ani komentarz autora. Z tym pisarzem nie będzie mi po drodze. Dlaczego powstają takie książki? I dlaczego my je czytamy?