Sokół morski

Tłumaczenie: Jan Biliński
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
The Sea Hawk
piraci, morze, przygoda, miłość, romans
przygodowa
krzychu3005

Ciemną twarz Sakr-el-Bahra powlókł rumieniec. Pobiegł wzrokiem za oddalającą się Rozamundą, a następnie utkwił gniewne spojrzenie w Lionelu. Podszedł do niego w milczniu, z takim wyrazem twarzy, że Lionel, zdjęty przerażeniem, cofnął się, jak mógł najdalej. Sakr-el-Bahr ujął rękę brata żelaznym wprost uchwytem. - Dziś musimy wyjawić prawdę, choćbym ją miał wyszarpać z ciebie rozpalonymi...

- Dziś musimy wyjawić prawdę, choćbym ją miał wyszarpać z ciebie rozpalonymi obcęgami - syknął przez zaciśnięte zęby.
Wywlókł go na środek tarasu przed Rozamundę i tak potężnie ścisnął, że Lionel przyklęknął.
- Czy masz choć blade pojęcie o wymyślności mauretańskich tortur? - zapytał. - Słyszałeś coś zapewne o ławie do naciągania, o kole i o kleszczach wyłamujących palce, ale to rozkosze w porównaniu z wyrafinowaniem Maurów, gdy chodzi o uruchomienie opornych języków.
Rozamunda blada, z kurczowo zaciśniętymi dłońmi, zastygła wprost w przerażeniu.
- Podły renegacie! Tchórzu! Psie! - wybuchnęła.

Stokrotka | 2018-05-04
Na półkach: Przeczytane, Romans
Przeczytana: 04 maja 2018

Głównym bohaterem powieści jest Oliver Tressilian, kornwalijski szlachcic, którego największym marzeniem jest poślubić piękną sąsiadkę, pannę Rozamundę Godolphin. Los bywa jednak przewrotny i funduje mu wiele niespodzianek, głównie tych złych i nieprzyjemnych.
„Sokół morski” Rafaela Sabatini to powieść przygodowa, w której autor pomieścił wszystkie smaczki tego gatunku. Nie braknie więc morskich podróży, korsarzy, zdrady, porwań, miłości wystawionej na próbę, nikczemnego łotra, egzotycznej Algierii, targu niewolników itd.
„Sokół morski” to raczej mało znana książka, a szkoda. Trochę w starym stylu, ale zrozumiała dla współczesnych czytelników. Mimo upływu lat, pewne ludzkie zachowania i motywy postępowania niewiele się zmieniły.

Isiliel | 2015-06-09
Przeczytana: 24 maja 2015

Oliver Tressilian to angielski szlachcic, który, zdawałoby się, osiągnął już pełnię możliwego szczęścia: jest młodzieńcem obdarzonym przez naturę siłą i urodą, zamożnym dzięki dobrom odziedziczonym po ojcu, a ponad wszystko szczęśliwie zakochanym w pięknej Rozamundzie Godolphin, z którą planuje rychło się ożenić.

Gdy Lionel, jego przyrodni brat, niewidziany przez nikogo zabija w pojedynku brata Rozamundy, powiadomiony o tym szlachetny Oliver nie wyjawia jego tajemnicy władzom; choć doskonale wie, że on sam jest głównym podejrzanym przez wzgląd na wrogie stosunki z bratem swej ukochanej, wyżej niż dobre imię ceni ocalenie Lionela. Ten jednak, kierowany chciwością i niepewny dyskrecji brata, w tajemnicy sprzedaje go handlarzowi niewolników. Nieszczęsny Oliver zostaje galernikiem na hiszpańskim okręcie, który z kolei po kilku miesiącach ulega napaści arabskich korsarzy. Ci, zdumieni wytrzymałością i odwagą młodego jeńca, zwracają mu wolność i czynią go jednym z nich…

Oliver zgadza...

en_6280 | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Z początku wciągnęła mnie ta lektura w wir tamtych czasów, honoru i prawdziwego męstwa. Kolejna opowieść o nieszczęśliwej miłości między mężczyzną a Kobietą ze zwaśnionych rodzin, wplątana w przeciwności losu. Pojawiają się pytania o Boga oraz przemyślenia dotyczące religii.
Ulubiony mój cytat z tej książki to "Słowa te smagnęły go jak bicz."
Czytając wydaję się że zakończenie jest przewidywalne, ale cały czas te przewidywania się zmieniają by na końcu okazały się schematyczne i oczywiste. Czyta się przyjemnie.

krzychu3005 | 2010-04-18
Przeczytana: 2009 rok

Nie tak dobra jak Kapitan Blood, ale widać w niej pióro tego samego autora. Na nudę nie można narzekać.

Zbigv | 2014-11-28

Przyjemna w odbiorze.

Mariusz Rynkiewicz | 2017-11-13
Przeczytana: 2010 rok

Świetna. Zapada w pamięć.

Eliza | 2017-11-20
Przeczytana: wrzesień 2013