Okręt widmo

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Fregatą". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
The Phantom Ship
marynistyka, powieść grozy,
horror

Źródłem grozy nie jest, jak u Walpole'a, Radcliffe, Lewisa tajemniczy średniowieczny zamek czy klasztor. Jest nim Morze, ukazane jako pełen tajemniczości ogrom nawiedzany przez upiory i jednocześnie potężna, okrutna i kapryśna siła, która niesie zniszczenie, zagładę i śmierć. Joseph Conrad napisał o Marryacie: "kochał on przede wszystkim swój kraj, potem służbę - a morza nie kochał bodajże wcale". W tym miejscu pragnę przypomnieć, że Marryat był zawodowym marynarzem, jednak słowa Conrada wydają się prawdziwe. Marryat przedstawia sytuację polityczną na ówczesnych oceanach (akcja toczy sie w XVII wieku), które są terenem rywalizacji między Holandią, Anglią, Portugalią i Hiszpanią. Okręty tych państw, walcząc o szlaki żeglugowe, rynki zbytu i źródła towarów, wzajemnie napadają na siebie i rabują, bywają przypadki zatapiania i mordowania załóg. Dzieje się to, mimo że oficjalnie rywalizujące ze sobą państwa nie są w stanie wojny. Okręt na morzu to miejsce, gdzie ujawniają się najgorsze instynkty ludzkie. Pisarz ukazuje marynarzy jako ludzi ciemnych, przesądnych i chciwych, którzy dla ratowania swojej skóry gotowi są poświęcić życie podróżnych. Ukazuje ich też w sytuacji, gdy zabijają się wzajemnie w walce o zrabowane z wraku okrętu złoto, choć było go więcej, niż razem byli w stanie udźwignąć - dodam, że działo się to na bezludnej wyspie, gdzie pieniądze i tak były bez wartości. Dowódcy flot i okrętów bywają ludźmi pazernymi, upajającymi się swoją władzą - niekiedy z błahego powodu albo bez powodu skazują marynarzy na śmierć (przykład kpt. Komodora, który został na rozkaz admirała floty pozostawiony na pewną śmierć na bezludnej wyspie po tym, gdy sprzeciwił się jego rozkazom zagrażającym życiu załogi). Nie należy zapominać, że wśród marynarzy i dowódców opisywanych przez Marryata zdarzali się również ludzie prawi i szlachetni. Były to jednostki. Jednak to nie realistyczny obraz życia marynarzy jest głównym tematem powieści. Tematem są fantastyczne losy holenderskiego marynarza, później kapitana - Filipa Vanderdeckena. Głowny bohater jako młodzieniec dowiedział się, iż jego ojciec za dokonane zbrodnie został po śmierci ukarany wieczną pokutą - tułaczką po morzu. Jego okręt wraz z martwą załogą przynosi zagładę każdemu okrętowi, który napotka na swej drodzę. Jego tułaczka ma trwać tak długo, dopóki ktoś z lądu nie przekaże mu świętej relikwii, którą posiadał w domu. Syn podejmuje się tego zadania i zostaje marynarzem, szukającym "okrętu widma", którego nazwa budzi grozę wśród marynarzy.

Ewa | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka "Okręt widmo", oparta na niderlandzkiej legendzie o "Latającym Holendrze" to powieść gotycka wydana w 1839 roku, a więc już po tym jak Matthew Gregory Lewis napisał "Mnicha", w którym wprowadził zmiany w powieści grozy.
Bohaterowie doznają realne cierpienia,psychiczne i fizyczne, włącznie z okrutną śmiercią, nie tak jak było poprzednio w powieściach grozy, gdzie nie doznawali zbytnio uszczerbku na zdrowiu a jedynie strach i wszystko kończyło się happy endem.
W powieści Marryata zmieniła się także sceneria, zamiast ponurego zamczyska czy cmentarza mamy przede wszystkim okręty i ich katastrofy a zamiast komnat i zakamarków mamy bezludne wyspy i bezmiar oceanu z szalejącymi falami.
Natomiast stałym elementem są straszne tajemnice, widma i okrutne zmory, klątwy, wielki romans oraz duchowni.
Autor piętnuje inkwizycję z auto-da-fe, fanatyzm i zakłamanie księży katolickich oraz przyziemne wady człowieka, przede wszystkim chciwość i pazerność ludzką, doprowadzającą...

Mieczysław | 2016-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Znowu klasyka. Bardzo zgrabna bajeczka, napisana w staromodnym stylu, ale bezproblemowa w odbiorze. Nie wszystko jest jednak fantazją autora, wyczyny inkwizycji były faktem i koszmarem średniowiecznego kościoła katolickiego.

Barcki | 2016-04-05

Marynistyczna powieść gotycka – coś, co ciężko znaleźć na półkach księgarni/bibliotek, to i z wielką chęcią tudzież ciekawością po nią chwyciłem. Historia to niejakiego Filipa Vanderdeckena, który pomieszkuje razem z podupadającą na zdrowiu matką. Kiedy wybija jej godzina, rodzicielka wyspowiada się synowi z gnębiących ją demonów oraz wyjawia tajemnicę jednego z pokojów, który od lat pozostaje zamknięty na wszystkie spusty. Wyjawienie owej tajemnicy przypieczętuje przeznaczenie Filipa, który od tej pory zmuszony jest oddać się zewowi oceanu. Wcześniej jednak ma przyjemność poznać niejaką Amine, piękną córkę łasego na mamonę lekarza, z którą zwiąże go miłość i wspólne przeznaczenie.
„Okręt widmo” to powieść, w której Marryat mierzy się z legendą Latającego Holendra – tajemniczego statku, który w XVII wieku miał rzekomo gościć na morzach a jego widok zsyłał na inne statki nieszczęście. Z książki wynika, że kapitanem nawiedzonego okrętu jest ojciec Filipa, uwięziony między światami,...

PannaIzabela | 2012-08-12

Niezwykli bohaterowie, we współczesnych książkach już jest takich coraz mniej. Całkowicie oddani, wierni, nieustępliwi, gotowi, aby wędrować drogą swojego przeznaczenia.
Poznajemy fakty niezbyt chwalebne dla instytucji Kościoła, rzeczy, o których nie dowiemy się z żadnego podręcznika do historii. Narrator jest obojętny, więc nie ma w opowieści żadnej nachalności.

Robert Pisula | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Na poczatku myslałem ze to protoplasta piratów z Karaibów . Ale ta gotycka powieść bardzo mnie wciagła wzbudzała wiele emocji porwała w wir przygud naszych bochaterów . Piszac to jeszcze teraz wzdycham do dzielnej i madrej żony Amin naszego bochatera .

Andrzej Marczak | 2011-10-13
Przeczytana: 1977 rok

Przeczytałem jako młody człowiek - niezatarte wrażenie, dzieło to ustawiło mój światopogląd na religie katolicką na całe życie.Oczywiście przygoda i zapach morza dla młodego człowieka też miały niebagatelne znaczenie(miałem wtedy 13 lat).

Abigail | 2012-02-16

Niezwykle interesująca i wciągająa akcja. Jednak wątek, który mnie najbardziej poruszył to wzajemna miłość pomiędzy głównym bohaterem i bohaterką powieści.

Morrigan | 2010-07-25
Przeczytana: 1990 rok

Bardzo ciekawa historia przeklętego statku i jego załogi, wartka fabuła, to taka powieść z dreszczykiem...

Auraya | 2016-10-29
Dama | 2016-10-04