Zamek w Pirenejach

2010-01-01
978-83-7554-134-2
Iwona Zimnicka
miłość listy racjonalizm religia Gaarder

Książka nie ma fabuły. To raczej dyskusja filozoficzna.

Książka nie ma fabuły. To raczej dyskusja filozoficzna.

Okładka: 6/10
Treść: 4/10

Nie będę owijać w bawełnę – nie podobała mi się. Męcząca, nużąca i dłużąca się. Książka napisana jest w formie wiadomości (maili) wymienianych pomiędzy dwojgiem dawnych kochanków, którzy nie widzieli się od 30 lat. Stein, pragmatyczny realista i ateista, oraz Solrun – wrażliwa, uduchowiona chrześcijanka. Następuje wymiana poglądów, przy czym Solrun głównie stara się przekonać Steina do uznania ponadnaturalnych zjawisk, który z kolei twardo trzyma się biologii i nauki.

Dopiero ostatnich kilkadziesiąt stron wyjaśnia okoliczności ich rozstania (które wcześniej przywoływane, owiane są tajemnicą) i wspólnie skrywany sekret, ale to stanowczo za mało, by mnie wciągnąć w całą historię jako czytelnika. Końcówka też przedramatyzowana. Po prostu nie, nie i jeszcze raz NIE.

Okładka: 6/10
Treść: 4/10

Na tle kilku innych książek Gaardera, które czytałam, ta wydała mi się dość monotonna (ale 6 gwiazdek przyznane przez pryzmat uwielbienia to tylko świadectwo, że od J.G. wyjątkowo dużo oczekuję :).
Za jedno nieodmiennie cenię autora: potrafi demonstrować chrześcijański światopogląd w sposób kompletnie niedemonstracyjny, niezwykle subtelny i taktowny, łatwy do zaakceptowania nawet dla zdeklarowanego ateisty. Każda z jego książek to mocny głos w dyskusji o wierze, ale głos o takim kolorycie, który - w odróżnieniu od katolskiego wrzasku - skłania do zastanowienia i zaprasza do rozmowy.

Książka przepełniona ciekawymi przemyśleniami odnośnie racjonalizmu i metafizyki. Nietuzinkowa. Zmusza też do spojrzenia na życie z innej perspektywy. Człowiek w odniesieniu do wszechświata, czasu czy śmierci.

#13/15
To już druga książka Gaardera w moim #52bookchallengePL, zupełnie inna od poprzedniej. Cała historia spisana jest w formie maili, wymienianych pomiędzy dwójką, bliskich sobie kiedyś, ludzi. Co stało się trzydzieści lat temu, że

„już po kilku dniach każde z nich patrzyło w swoją stronę? Dlaczego stracili zdolność czy też wolę spoglądania sobie w oczy?”

Nie jest to opowieść o miłości, żaden romans, nic z tych rzeczy. Książka porusza tematy egzystencjalne. Czy istnieje Bóg? Co to jest świadomość? Co było przed wielkim wybuchem? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Co się dzieje z nami po śmierci? Oczywiście dostajemy jedynie przypuszczenia, ale pozwalają one wypracować sobie nasze własne odpowiedzi. Polecam tym, którzy od książki oczekują więcej niż tylko rozrywki.

#13/15

Nie jest to...

fascynująca bo obfitująca w wiedzę książka, bardziej dla ścisłowców ;) ciekawa konfrontacja twardego, materialistycznego męskiego podejścia z miękkim, uduchowionym podejściem kobiecym do ludzkiej egzystencji.

Duże rozczarowanie autorem. Paplanina, na dodatek mało interesująca. Znudziłam, znużyłam, odłożyłam...

Dziwna to książka, ale jest w niej tyle piękna. A historia wciąga tak, że chce się zwiedzić te wszystkie miejsca i poszukać zaginionego szala.

Nigdy dosyć. Można czytać w nieskończoność.

Nigdy dosyć. Można czytać w nieskończoność.

Miałam ochotę porzucić książkę po pierwszych kilkudziesięciu stronach. Poleciła mi ją koleżanka mówiąc, że jest dobra i że powinnam po nią sięgnąć. Początkowo nudziła mnie strasznie- konfrontacja babskiego gadania z racjonalnym spojrzeniem na świat faceta z dodatkiem "opisz mi jak wygląda miejsce, w którym właśnie jesteś", albo "och, zjadłam 5 czereśni!". Wymiana maili po wielu latach od rozstania się dwojga kochanków. Lukier ze strony kobiety, przytaczanie faktów o powstaniu świata przez mężczyznę, jako wymiana światopoglądów. Kiedy skończyły się przemyślenia związane z postrzeganiem świata, a dawna para opowiedziała sobie na nowo przyczynę swojego rozstania, pojawił się u mnie cień zainteresowania ich historią. Książka dużo nadrobiła ostatnimi 40 stronami, jednak i tak nie jestem nią zachwycona.

• 2010