Podróż Teo

Le voyage de Theo
83-86859-39-3
powieść francuska
pkostek

Nawiązująca pomysłem do "Świata Zofii" powieść dla młodzieży, która od razu znalazła się na listach światowych bestsellerów. Nastolatek Teo, cierpiący na tajemniczą chorobę, rusza w podróż ze swoją szaloną ciotką Martą. Jest to niezwykła wyprawa dookoła świata religii panujących na kilku kontynentach. Duchowymi przewodnikami bohatera są spotykani w drodze rabini, guru, księża, mędrcy,...

Nastolatek Teo, cierpiący na tajemniczą chorobę, rusza w podróż ze swoją szaloną ciotką Martą. Jest to niezwykła wyprawa dookoła świata religii panujących na kilku kontynentach. Duchowymi przewodnikami bohatera są spotykani w drodze rabini, guru, księża, mędrcy, teologowie i religioznawcy, którzy wprowadzają go w tajniki swoich religii.
Książka napisana jest z polotem i erudycją, zapoznaje młodego czytelnika z rozmaitymi wierzeniami, tradycjami i obrzędami, przybliżając mu wiele egzotycznych i często niezrozumiałych kultur.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tamanna | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 07 maja 2011

Autorką tej książki jest Cathrine Clement, francuski filozof i psycholog z rodziny katolicko-żydowskiej. CC kilka lat spędziła w Indiach. Znam ją z dwóch książek "Gandhi mocarz wolności" i "Za miłość i Indie" (opowieść o namiętności, która w czas odchodzenia Brytyjczyków z Indii połączyła ich bojownika o wolność, przyszłego premiera Nehru z żoną ostatniego wicekróla Indii Edwiną Mountbatten). W tej powieści 14-letniego, śmiertelnie chorego Teo ciotka Marta zabiera w podróż po świecie. Celem jest znalezienie lekarstwa, ale i sensu życia, zrozumienie religii. Oboje próbują więc w Rzymie poznać Jezusa, w Jerozolimie religię żydowską, w Egipcie starożytnych Egipcjan. Szukają wtajemniczenia w islam. Potem Teo fascynuje postać wiecznego tancerza, nagiego mężczyzny z czterema rękoma, w których trzyma on bębenek, płomień, trójząb, z kobrą wokół szyi. Teo ogląda go w Rzymie w Muzeum Etnologicznym. Siedzącego na byku. O Imieniu Nandin.

Hindusi oddają cześć, zarówno bykowi, jak i ...

Mcdulka | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, En español, 2013
Przeczytana: 30 września 2013

ksiazka ciekawa, przegladowa, wyjasniajaca wiele zagadnien natury religijnej
moim zdaniemi przeznaczona glownie dla czytelnika mlodszego wiekiem, ale nie znaczy to, ze jej nie nalezy czytac, wrecz przeciwnie, szczegolnie przydatna moze sie okazac osobom majacym religijne pomieszanie-z-poplataniem, czyli np. gdy nie znaja roznicy miedzy kalwinistami i luteranami etc.
przy okazji mozna odkryc kilka zyciowych drogowskazow

Hania Jarczewska | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

"Podróż Teo" jest swego rodzaju odpowiednikiem "Świata Zofii". Bohaterowie są w podobnym wieku, przeżywają przygody w kręgu filozofii lub religii świata, ale jednak to nie to samo. Czytając miałam pewien niedosyt, spodziewałam się czegoś innego, bardziej złożonego. Postać chłopca wydała mi się interesująca, aczkolwiek zbyt dziecinna. Muszę jednak przyznać, że warto poznać tę pozycję jako wstęp do poważniejszych pozycji.

ślicznotka | 2014-01-06

Całkiem przyzwoita książka. Jeżeli ktoś nie ogarnia o co kamann z tymi wszystkimi religiami na świecie , obrzędami, rytuałami, świętami to dzięki tej książce jest w stanie dowiedzieć się wszystkiego. Trzeba się tylko uzbroić w dobry ołówek i notatnik, żeby sobie to wszystko poukładać i szybko nie zapomnieć nowych informacji. Składnie i ładnie napisana. Taka pigułka wiedzy opowiedziana przez ciocie-Klocie.

gartol | 2014-02-11

Niezwykła przygoda z zestawem religii nie jako konfliktów, a pełnego zrozumienia i pojednania.

Ola | 2012-08-20

Świetny przewodnik po religiach świata i ciekawa forma zgłębienia wiedzy. Z punktu widzenia przeciętnego człowieka, niezbyt zainteresowanego religiami, w książce znajdziemy prawdziwy natłok informacji. Mimo tego cała ta wiedza podana jest w sposób przyjemny i przyswajalny, napisana lekko, ciekawie, prosto. Podczas próby zrozumienia poszczególnych religii często nasuwają się nam pytania, które w powieści nasuwają się również Teo. Podczas czytania ma się wrażenie, że chłopiec czyta w myślach czytelnika i pyta w jego imieniu.
Na kartach powieści oprócz religii poznajemy też kulturę wielu krajów i przeżywamy zmagania chłopca z chorobą.

Kasia | 2011-04-17

Czytałam tę książkę bardzo dawno temu, ale pamiętam, że była ona przyjemnie napisana. Zaciekawiła mnie i ze względu na fabułę, i na bardzo przystępny sposób podania wszystkich informacji teologicznych.

Grzegorz | 2011-04-14
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 13 maja 2003

Piękny przewodnik po religiach świata. Trochę płytki, ale inaczej się chyba nie dało.

gingerandchester | 2013-08-23
Przeczytana: lipiec 2011

Jedna z moich ulubionych książek, myślę że nie raz do niej wrócę.

cynaderki | 2013-04-24

O religiach i wierzeniach świata w ujęciu fabularnym, z przeznaczeniem dla młodzieży.
Ale dodać warto, że pewne kwestie ukazane są ciekawiej i klarowniej niż w wielu podręcznikach filozofii. Udane wprowadzenie w tematykę, a przy tym przyjemna powieść drogi dla młodszego czytelnika.