Podróż Teo

Le voyage de Theo
83-86859-39-3
powieść francuska
pkostek

Nawiązująca pomysłem do "Świata Zofii" powieść dla młodzieży, która od razu znalazła się na listach światowych bestsellerów. Nastolatek Teo, cierpiący na tajemniczą chorobę, rusza w podróż ze swoją szaloną ciotką Martą. Jest to niezwykła wyprawa dookoła świata religii panujących na kilku kontynentach. Duchowymi przewodnikami bohatera są spotykani w drodze rabini, guru, księża, mędrcy,...

Nastolatek Teo, cierpiący na tajemniczą chorobę, rusza w podróż ze swoją szaloną ciotką Martą. Jest to niezwykła wyprawa dookoła świata religii panujących na kilku kontynentach. Duchowymi przewodnikami bohatera są spotykani w drodze rabini, guru, księża, mędrcy, teologowie i religioznawcy, którzy wprowadzają go w tajniki swoich religii.
Książka napisana jest z polotem i erudycją, zapoznaje młodego czytelnika z rozmaitymi wierzeniami, tradycjami i obrzędami, przybliżając mu wiele egzotycznych i często niezrozumiałych kultur.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tamanna | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 07 maja 2011

Autorką tej książki jest Cathrine Clement, francuski filozof i psycholog z rodziny katolicko-żydowskiej. CC kilka lat spędziła w Indiach. Znam ją z dwóch książek "Gandhi mocarz wolności" i "Za miłość i Indie" (opowieść o namiętności, która w czas odchodzenia Brytyjczyków z Indii połączyła ich bojownika o wolność, przyszłego premiera Nehru z żoną ostatniego wicekróla Indii Edwiną Mountbatten). W tej powieści 14-letniego, śmiertelnie chorego Teo ciotka Marta zabiera w podróż po świecie. Celem jest znalezienie lekarstwa, ale i sensu życia, zrozumienie religii. Oboje próbują więc w Rzymie poznać Jezusa, w Jerozolimie religię żydowską, w Egipcie starożytnych Egipcjan. Szukają wtajemniczenia w islam. Potem Teo fascynuje postać wiecznego tancerza, nagiego mężczyzny z czterema rękoma, w których trzyma on bębenek, płomień, trójząb, z kobrą wokół szyi. Teo ogląda go w Rzymie w Muzeum Etnologicznym. Siedzącego na byku. O Imieniu Nandin.

Hindusi oddają cześć, zarówno bykowi, jak i ...

Mcdulka | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, En español, 2013
Przeczytana: 30 września 2013

ksiazka ciekawa, przegladowa, wyjasniajaca wiele zagadnien natury religijnej
moim zdaniemi przeznaczona glownie dla czytelnika mlodszego wiekiem, ale nie znaczy to, ze jej nie nalezy czytac, wrecz przeciwnie, szczegolnie przydatna moze sie okazac osobom majacym religijne pomieszanie-z-poplataniem, czyli np. gdy nie znaja roznicy miedzy kalwinistami i luteranami etc.
przy okazji mozna odkryc kilka zyciowych drogowskazow

Hania Jarczewska | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

"Podróż Teo" jest swego rodzaju odpowiednikiem "Świata Zofii". Bohaterowie są w podobnym wieku, przeżywają przygody w kręgu filozofii lub religii świata, ale jednak to nie to samo. Czytając miałam pewien niedosyt, spodziewałam się czegoś innego, bardziej złożonego. Postać chłopca wydała mi się interesująca, aczkolwiek zbyt dziecinna. Muszę jednak przyznać, że warto poznać tę pozycję jako wstęp do poważniejszych pozycji.

Karambola | 2017-02-02
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2017

"Siódmy dzień jest dniem pustki. Zatrzymujesz się wreszcie. Nic nie robisz. Dopiero potem znowu zaczniesz działać. Jeśli bowiem przez cały czas coś robisz, cóż to jest za życie? Siódmy dzień nie jest dniem odpoczynku, lecz świętem ciszy. Odmianą w twojej relacji ze światem. Pustym miejscem, niezbędnym do życia."

"Są dwa sposoby zapoznawania się religiami. Pierwszy polega na ograniczeniu się do tego, co widzi się na własne oczy. Człowiek dostrzega wówczas same najgorsze rzeczy i czuje odrazę. Drugi sposób polega na tym, że człowiek stara się zrozumieć choćby szczyptę prawdy, która kryje się pod rozmaitymi wynaturzeniami niby klejnot pod kupą słomy."

"Bóg niekoniecznie musi zapewniać życie usłane różami. Może być czuły i ojcowski, ale także zagniewany i surowy. I jeśli człowiek chce się do Niego zbliżyć, najlepiej zrobi, jeśli będzie naśladował ludzi, którzy są po prostu szlachetni, pełni natchnienia i dobrzy."

"Trzeba umieć wyrzec się czasem pytań."

"Późne popołudnie,...

ślicznotka | 2014-01-06

Całkiem przyzwoita książka. Jeżeli ktoś nie ogarnia o co kamann z tymi wszystkimi religiami na świecie , obrzędami, rytuałami, świętami to dzięki tej książce jest w stanie dowiedzieć się wszystkiego. Trzeba się tylko uzbroić w dobry ołówek i notatnik, żeby sobie to wszystko poukładać i szybko nie zapomnieć nowych informacji. Składnie i ładnie napisana. Taka pigułka wiedzy opowiedziana przez ciocie-Klocie.

Magdalena Górna | 2017-01-08

Duchowy przewodnik napisany prostym, szczerym językiem podejmującym próbę wyjaśnienia religijnych zawiłości całego świata. Odkrywa całe bogactwo kulturowe i wierzeniowe różnych lądów, jest zarazem dobrą nauką- na wstępie mogącą pełnić rolę ogólnego przewodnika teologicznego.

gartol | 2014-02-11

Niezwykła przygoda z zestawem religii nie jako konfliktów, a pełnego zrozumienia i pojednania.

Ola | 2012-08-20

Świetny przewodnik po religiach świata i ciekawa forma zgłębienia wiedzy. Z punktu widzenia przeciętnego człowieka, niezbyt zainteresowanego religiami, w książce znajdziemy prawdziwy natłok informacji. Mimo tego cała ta wiedza podana jest w sposób przyjemny i przyswajalny, napisana lekko, ciekawie, prosto. Podczas próby zrozumienia poszczególnych religii często nasuwają się nam pytania, które w powieści nasuwają się również Teo. Podczas czytania ma się wrażenie, że chłopiec czyta w myślach czytelnika i pyta w jego imieniu.
Na kartach powieści oprócz religii poznajemy też kulturę wielu krajów i przeżywamy zmagania chłopca z chorobą.

Kasia | 2011-04-17

Czytałam tę książkę bardzo dawno temu, ale pamiętam, że była ona przyjemnie napisana. Zaciekawiła mnie i ze względu na fabułę, i na bardzo przystępny sposób podania wszystkich informacji teologicznych.

Grzegorz | 2011-04-14
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 13 maja 2003

Piękny przewodnik po religiach świata. Trochę płytki, ale inaczej się chyba nie dało.