Dziennik 1933-1945

Wydawnictwo: Universitas
Das Tagebuch 1933-1945. Eine Auswahl für junge Leser
83-7052-717-5
Agnieszka

Dziennik Klemperera odpowiada na te pytania, które stawia od nowa każda nadchodząca generacja. Autor - Żyd odesłany przymusowo na emeryturę - swymi codziennymi notatkami, których odkrycie oznaczało pewną śmierć, pełnił wybraną przez siebie rolę kronikarza: pragnął zostać historykiem katastrofy i przekazać świadectwo czasom, które potem nastąpią. Utrwalał dzień po dniu w Domu Żydowskim w Dreźnie ("Judenhaus") swoje obserwacje i przeżycia: codzienny terror i napady, coraz to nowe zakazy i szykany, pojawiające się czasami gesty solidarności nieznajomych. Jego szczegółowa informacja o dniu powszednim prześladowań Żydów jest niezwykłym dokumentem, spisanym w środku wielkiego niemieckiego miasta.

DominikDolnoślązak | 2014-03-22
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Wstrząsające świadectwo Holokaustu. Autor - niemiecki Żyd, profesor filologii francuskiej na uniwersytecie w Dreźnie, z fotograficzną dokładnością opisuje czasy III Rzeszy, od momentu dojścia Hitlera do władzy - do kapitulacji w 1945 roku. W ciągu tych 12 lat - systematycznie marginalizowany ze życia społecznego, a później prześladowany, ukazuję machinę narastającego niemieckiego terroru i antysemityzmu. Nieoczekiwanie, dzięki niebywałemu szczęściu, oraz aryjskiej żonie, która dzieliła z nim tragiczny los, przeżywa wojnę - a przecież Victor Klemperer był Żydem noszącym na ramieniu Gwiazdę Dawida w Dreźnie w latach 1939 - 1945. Dziennik ten nikogo nie zostawi obojętnym.
Cytat z książki: "Dlaczego jeszcze żyjesz, ty kundlu?!"

Paprykarz Szczeciński | 2017-01-16
Daisy | 2016-03-29