Dziennik 1933-1945

Wydawnictwo: Universitas
Das Tagebuch 1933-1945. Eine Auswahl für junge Leser
83-7052-717-5
Agnieszka

Dziennik Klemperera odpowiada na te pytania, które stawia od nowa każda nadchodząca generacja. Autor - Żyd odesłany przymusowo na emeryturę - swymi codziennymi notatkami, których odkrycie oznaczało pewną śmierć, pełnił wybraną przez siebie rolę kronikarza: pragnął zostać historykiem katastrofy i przekazać świadectwo czasom, które potem nastąpią. Utrwalał dzień po dniu w Domu Żydowskim w Dreźnie ("Judenhaus") swoje obserwacje i przeżycia: codzienny terror i napady, coraz to nowe zakazy i szykany, pojawiające się czasami gesty solidarności nieznajomych. Jego szczegółowa informacja o dniu powszednim prześladowań Żydów jest niezwykłym dokumentem, spisanym w środku wielkiego niemieckiego miasta.

DominikDolnoślązak | 2014-03-22
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Wstrząsające świadectwo Holokaustu. Autor - niemiecki Żyd, profesor filologii francuskiej na uniwersytecie w Dreźnie, z fotograficzną dokładnością opisuje czasy III Rzeszy, od momentu dojścia Hitlera do władzy - do kapitulacji w 1945 roku. W ciągu tych 12 lat - systematycznie marginalizowany ze życia społecznego, a później prześladowany, ukazuję machinę narastającego niemieckiego terroru i antysemityzmu. Nieoczekiwanie, dzięki niebywałemu szczęściu, oraz aryjskiej żonie, która dzieliła z nim tragiczny los, przeżywa wojnę - a przecież Victor Klemperer był Żydem noszącym na ramieniu Gwiazdę Dawida w Dreźnie w latach 1939 - 1945. Dziennik ten nikogo nie zostawi obojętnym.
Cytat z książki: "Dlaczego jeszcze żyjesz, ty kundlu?!"

GZal | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

"Ja jestem Niemcem i czekam, że Niemcy wrócą; to oni się zagubili."

Kiedyś o takich książkach mówiło się, że są ważnym świadectwem. I jeszcze, że dzięki nim powinniśmy pamiętać. Dziś należałoby powiedzieć, że są ostrzeżeniem. Ostrzeżeniem przed pewnymi procesami, które trwają znacznie dłużej, niż nam się wydaje, gdy w nich uczestniczymy.

Gdy Victor Klemperer w 1933 roku zaczyna pisać swoje dzienniki, nacjonalizm niemiecki zaczyna dopiero się panoszyć. Inteligencja uważa, że to chwilowe, że zaraz to szaleństwo się skończy.

Ono się nie kończy, z każdym dniem posuwa się coraz dalej. Ludzie będący u władzy zaczynają podżegać społeczeństwo. Znajdują wspólnego wroga. To wciąż są czasy kryzysu gospodarczego. Ludzie są sfrustrowani potrzebują jeśli nie wsparcia i pieniędzy, to przynajmniej odreagowania. Hitler tego wspólnego wroga podaje na tacy – Żydzi. Odpowiedzialni są za wszystko, co złe.

Początkowo to są przemówienia, akty agresji ze strony zorganizowanych bojówek. Ale rok po roku...

Paprykarz Szczeciński | 2017-01-16
Daisy | 2016-03-29