Czasy wojny

Cykl: Ferdynand Goetel. Dzieła wybrane (tom 3)
Wydawnictwo: Arcana
Katyń, II wojna światowa
Błażej

Czasy wojny należą do najciekawszych książek Goetla i są jednym z najważniejszych, a zarazem unikalnych świadectw doświadczenia wojennego w literaturze polskiej. Ich wartość polega nie tylko na ocaleniu od zapomnienia nieznanych czy niechętnie opisywanych przez świadków faktów z życia okupowanej Polski (np. opis wizyty Goetla w Katyniu, obraz życia codziennego wojennej Warszawy), ale także na szczególnej perspektywie, z jakiej owe wydarzenia zostały przez autora opisane. Jak zauważył prof. Jacek Trznadel w znakomitym eseju poświęconym Czasom wojny […] „Książka Goetla jest napisana stylem szczególnym, kronikarzy klasycznych, stylem męskim, gdzie brak rozczulania się nad własną osobą, a rzeczy tragiczne rysowane są kreską oszczędną i daleką od patosu. To wysoka rzeczowość tragedii, jaką była ostatnia wojna i okupacja, i losy dotkniętych nią ludzi.”

źródło opisu: Arcana, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marek | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Goetel jest jednym z autorów który odłożony, nie głęboko, czekał na swój czas. Minęło 9 lat od chwili gdy nabyłem egzemplarz w krakowskiej księgarni. Jest to książka niezwykła, nie dziennik a raczej chłodna obserwacja okupacji w Warszawie. W trakcie lektury, który to już raz, doszedłem do wniosku że Polak nie zmienia się. Czy to okupacja niemiecka czy sowiecka, bądź krótki czas wolności III RP potrafimy być równie mali i przemądrzali. Plotki, pomówienia nierzadko donosy po prostu umilają nam życie. I tak przeplata się to nam z chwilami wielkimi. Autor przeszedł drogę niełatwą. Wjazd w 1943 roku do Katynia a potem raport w którym przedstawił to co tam zobaczył przysporzył dodatkowych oszczerczych pomówień. Część książki dotycząca wizyty w Smoleńsku i Katyniu jest wstrząsająca. I tu ważne jest co działo się potem. Wiele lat temu czytałem sporo o latach wojny i myślałem że już nie muszę. Teraz tylko mam do siebie pretensję że sięgnąłem tak późno. Po przeczytaniu ostatniej...

kret708 | 2016-02-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2016

czy książka Pana Goetla mi się podobała? I nie umiem na to odpowiedzieć. Bo z jednej strony polszczyzna piękna, obserwacja wnikliwa, bez upiększeń i bez wzniesień a jednak.....coś mi skrzypnęło. I pomyślałam, że to powinna być lektura w szkole. Lektura której zadaniem jest uczenie myślenia i obserwowania a nie przyjmowania wszystkiego na wiarę. To nauka co naprawdę oznacza być Polakiem. Przyjmować te wszystkie żywioły które siedzą w nas i z których powinniśmy być dumni. I dwa cytaty które utkwiły mi w głowie mocno jako podsumowujące nas i nasz Historię "Nikt nie wysłucha ludzi, którym się wstydzi spojrzeć w oczy " i "Być Polakiem nie jest to tak wielka rzecz, jak nam się wydaje. Ale przestać nim być, znaczyłoby przestać być człowiekiem." Patetyczne ? możliwe. Ale chyba warto o tym pamiętać i w tych i w każdych czasach.

kdk | 2016-12-24

Życie codzienne w okupowanej Polsce plus relacja z pobytu w Katyniu na komisji zorganizowanej przez Niemców. Wbrew pokazywanego obrazowi okupacji w filmach, już kolejny raz przekonuję się, że życie toczyło się całkiem normalnie.

reddogpl | 2016-09-02
Przeczytana: 01 września 2016