Jest taki piękny słoneczny dzień ... Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942 - 1945

Autor:
9788393220212
literatura faktu
typ
papier
MagdalenaAnna
7,3 (23 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa przebiegała w kilku etapach. Najpierw zostali oni zamknięci w gettach, poddani wyniszczeniu głodem i ciężką pracą. Potem niemal wszystkich zamordowano w obozach zagłady. W ostatniej fazie, trwającej przez dwa lata niemal do końca wojny, wyłapywano niedobitków i uciekinierów. To właśnie wtedy rola Polaków – świadków Zagłady – stała się niezwykle istotna. Od nich zależało, czy Żydzi znajdą pomoc i będą mieli szansę przeżycia, czy zostaną wydani Niemcom, czy też zabiją ich sami Polacy.

Książka opowiada o wędrówce w poszukiwaniu ratunku przed Zagładą, która najczęściej okazywała się bezskuteczna i kończyła zgubą. U jej kresu rzadko czekało ocalenie, najczęściej – zdrada lub śmierć. Najczęściej – bo przeżyła mniejszość spośród tych, którzy chcieli się ratować. Większość tych odważnych, zdeterminowanych i gotowych do poświęceń ludzi – zginęła. Wielu zostało zamordowanych przez Niemców w krótkim czasie zaraz po likwidacji gett. Niektórzy zmarli z głodu, zimna czy chorób. Inni zostali wydani Niemcom przez Polaków lub przez samych Polaków zamordowani.

Jest tu mowa o pomaganiu, ale przede wszystkim o odmowie pomocy, wyrzucaniu, wykorzystywaniu, zdradzie i mordach, których motywami były strach, chciwość, nienawiść i zwykła ludzka podłość. Bohaterstwo Polaków gotowych ryzykować własne życie, by pomagać Żydom, doczekało się już bogatej literatury, na temat współuczestnictwa w niemieckim dziele zniszczenia wiemy niewiele, myślimy o tym niechętnie i z przykrością o tym czytamy. Nie można jednak dłużej zamykać oczu na te zjawiska i fakty historyczne.

źródło opisu: http://www.holocaustresearch.pl/nowy/sklep/product.php?id_product=136

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
paweł | 2014-02-08

Jest to książka, mówiąca wiele o ludzkiej bezwzględności,okrucieństwie z jednej strony,a bezsilności i upokorzeniu z drugiej. Jednym słowem o ludzkiej bezgranicznej podłości.

Susi | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2014

Historia świata związana jest ze śmiercią, wojną zniszczeniem. Podstawą do odbudowy - nie zawsze. Czasem nie ma już czego odbudowywać. Z 30% mieszkańców metropolii, zostaje maleńki ułamek. Reszta to trupy, leżące gdzieś pod ziemią.

Gdy poruszamy temat zagłady Żydów na ziemiach polskich, myślimy o hitlerowcach zakładających getta i obozy. O ICH bezwzględności. Nie o swoich rodakach, przynajmniej nie o czymś więcej, niż pojedynczych przypadkach.

Nie o chłopach, którzy woleli oddać sąsiadów Niemcom, niż zwrócić im majątek.

Nie o partyzantach, którzy znalazłszy Żyda, od razu skazywali na śmierć. I wyrok wydawali.

"Proszę, niech mi pan kupi chleba", a pan idzie na posterunek.

Dzieci bezradne na dziedzińcu. Nikt nie ukryje, sąsiedzi doniosą. Następnego dnia już ich nie ma, zaopiekowali się nimi Niemcy.

Po wojnie skazani, na pół roku, na rok, na dwa, na dożywocie, na śmierć. Lub uniewinnieni.

Bo kim my jesteśmy, w naszych ciepłych domach z kubkiem ciepłej herbaty i kanapką ze...

Alicja | 2011-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Odpowiedzialność za eksterminację Żydów w Europie ponoszą hitlerowskie Niemcy. Nie można odmówić im autorstwa samej idei, perfekcji planowania, systematycznego działania i precyzji wykonania. Niemniej na peryferiach zagłady znalazło się miejsce dla mniej lub bardziej dobrowolnych współpracowników niemieckiego przedsięwzięcia. Polscy chłopi byli wolontariuszami w dziele wymordowania Żydów cyt. B.Engelking

Książka dobra. Książka trudna. Książka warta przeczytania.

Bogda | 2015-04-12

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica