Okładka książki Jest taki piękny słoneczny dzień ... Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942 - 1945 Barbara Engelking
Barbara Engelking Wydawnictwo: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów reportaż
reportaż
Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
2011-01-01
2011-01-01
9788393220212
holocaust Zagłada żydzi wieś II wojna światowa

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Tom 1 Barbara Engelking, Jan Grabowski
Dalej jest noc... Barbara Engelking, ...
Okładka książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Tom 2 Barbara Engelking, Jan Grabowski
Dalej jest noc... Barbara Engelking, ...

Raczej cuchnący zbiorek baśni wydalonych przez łysielca, znanego także w wielu kręgach pod ksywą "Oszczercy", i osławioną rasistowskimi porównaniami kobietę.

Jak już się przebrnie przez przerażające opisy tego piekła, jakie z reguły – choć nie bez chwalebnych wyjątków - było udziałem Żydów szukających ocalenia po wsiach i lasach w III fazie Holokaustu, nasuwa się taki wniosek.

Książka Barbary Engelking dokumentuje to, co fabularnie przedstawił, być może nieco koloryzując, nieszczęsny Jerzy Kosiński w "Malowanym ptaku". Z dzisiejszą wiedzą muszę zrewidować swe opinie co do niego sprzed ponad 30 lat.

Chyba już dziś niełatwo zupełnie odmówić tamtej książce pewnej wartości, a że nie są one dokumentalnym zapisem przeżyć Autora to chyba lepiej niż gorzej. Realia – tak precyzyjnie usystematyzowane przez Barbarę Engelking - musiał znać z opowiadań innych przeżywców....

A nie muszę chyba tu pisać, jaka była reakcja chłopów na prośbę złapanego przez nich Żyda, że skoro jest "taki piękny słoneczny dzień", by nie odwozili go na posterunek policji (polskiej policji, a nie żadnej tam „granatowej” ; nie było takiej narodowości - skoro nie wolno dziś pisać, ze wojnę zgotowali nam hitlerowcy, tylko Niemcy).

Aha: jak podkreśla Autorka, ukrywających się po wsiach Żydów zabijali nie tylko chłopi (ci zresztą często woleli ich wydać Panom Niemcom, którzy za każdą dostarczoną sztukę kilo cukru dawali…),ale i wszystkie partyzanckie formacje: nie tylko NSZ, ale i AK, Bataliony Chłopskie, a nawet i komunistyczne.

Naprawdę nie wiemy, jakie to piekło było tam i wtedy - tromtadracka propaganda państwowych ośrodków skutecznie skrywa wszystko za zasłoną "mgły i nocy"…

Powiem wprost, nie jestem bohaterem, nie wiem jak bym zachował się w tamtych czasach. Myślę, że chciałbym pomóc, ale to jest raczej myślenie życzeniowe.

Książka powinna być pozycją obowiązkową w szkole średniej.

Książka powinna być pozycją obowiązkową w szkole średniej.

Mroczny, nieznany fragment historii naszego narodu. Czemu o takich rzeczach nie można dowiedzieć się w szkole średniej na historii?
Książka przeczytana w efekcie ostatniej nowelizacji ustawy o IPN w zakresie penalizacji przypisywania narodowi Polskiemu współodpowiedzialności za zbrodnie. No cóż, niech każdy przeczyta i sobie wyrobi opinię.

Książka o tym jakie były losy Żydów ukrywających się na polskiej wsi po tym jak udało im się uciec na przykład z transportów do obozów lub z gett. Tematem jest trzecia faza Zagłady. W pierwszej Żydzi byli nękani i zamykani w gettach, w drugiej doszło do masowej eksterminacji w obozach, w trzeciej ci którzy ocaleli próbowali się ukrywać wśród aryjczyków.

Uważam, że każdy powinien to przeczytać. Książka oferuje perspektywe psychologiczno-filozoficzno-historyczną. Opowiada o historii, ale jednocześnie prowokuje refleksje filozogiczne nad naturą zła i ludzką naturą. Jej celem nie jest usprawiedliwianie czy potępiania narodu. Po prostu opowiada o tym, jak faktycznie było, jak zachowywali się zwykli ludzie. Obficie cytuje relacje, wspomnienia tych, którzy ocaleli. Z drugiej strony momemtami popada w zadumę nad tym, co kierowało ludźmi, jakie mechanizmy prowadziły do tego co się działo.

Postawy ludzi wobec ukrywających się Żydów były różne. Zdarzali się bohaterowie, którzy ukrywali Żydów i chcieli im pomóc. Zdarzali się ludzie, którzy pomagali dla pieniędzy, a gdy pieniędzy brakło mordowali ukrywających się Żydów. Zdarzali się ludzie, którzy bezlitośnie wydawali i nękali każdego Żyda, którego spotkali na swojej drodze.

Jest to ponura książka. Pokazuje, że w obliczu ekstremalnych warunków większość ludzi nie zachowuje się w sposób godny. Wojna demoralizuje. Antysemicka propaganda, strach, chciwość, głód, niski poziom wykształcenia (większość chłopów była niepiśmienna) - wszystkie te czynniki miały wpływ na zachowania ludzi na polskich wsiach.

Z drugiej strony co ciekawe, autorka nie popada w psychologizm i momentami opowiada otwarcie o tym, co złe. Dotyka jakby metafizycznego zła, które tkwi w człowieku.

Uważam, że każdy...

Czyta się ją po kawałku, przepracowuje, odkłada, wraca za kilka dni. Ciężko oceniać książki tego typy ze względu na: a. tematykę i emocjonalne podejście do nich, b. typ narracji (przewagę tekstów źródłowych).

Historia świata związana jest ze śmiercią, wojną zniszczeniem. Podstawą do odbudowy - nie zawsze. Czasem nie ma już czego odbudowywać. Z 30% mieszkańców metropolii, zostaje maleńki ułamek. Reszta to trupy, leżące gdzieś pod ziemią.

Gdy poruszamy temat zagłady Żydów na ziemiach polskich, myślimy o hitlerowcach zakładających getta i obozy. O ICH bezwzględności. Nie o swoich rodakach, przynajmniej nie o czymś więcej, niż pojedynczych przypadkach.

Nie o chłopach, którzy woleli oddać sąsiadów Niemcom, niż zwrócić im majątek.

Nie o partyzantach, którzy znalazłszy Żyda, od razu skazywali na śmierć. I wyrok wydawali.

"Proszę, niech mi pan kupi chleba", a pan idzie na posterunek.

Dzieci bezradne na dziedzińcu. Nikt nie ukryje, sąsiedzi doniosą. Następnego dnia już ich nie ma, zaopiekowali się nimi Niemcy.

Po wojnie skazani, na pół roku, na rok, na dwa, na dożywocie, na śmierć. Lub uniewinnieni.

Bo kim my jesteśmy, w naszych ciepłych domach z kubkiem ciepłej herbaty i kanapką ze świeżymi pomidorami, by oceniać? Są przypadki jednoznaczne, są i te, w których nie da się niczego ustalić. Nie pomógł, ale sam chodził głodny, miał żonę, dzieci. Nie pomógł - skazał, ale czy bohaterstwa możemy wymagać? Czy mamy prawo rozkazywać - teraz naraź swoją rodzinę, teraz uratuj niewinnych, wyciągnij ich z machiny?

Czy życie człowieka "A", jest ważniejsze od życia człowieka "B"? A może ich życia są tak samo ważne?

Pytania się mnożą z każdą stroną, odpowiedzi nie ma. Nie tym razem. Kwestia odczuć i emocji zbyt subiektywna WTEDY, by dało się poddać jakiejkolwiek ocenie.

A sama książka? Wnikliwe studium, baza do refleksji. Przerażający horror, napisany przez rzeczywistość.

Odpowiedzialność za eksterminację Żydów w Europie ponoszą hitlerowskie Niemcy. Nie można odmówić im autorstwa samej idei, perfekcji planowania, systematycznego działania i precyzji wykonania. Niemniej na peryferiach zagłady znalazło się miejsce dla mniej lub bardziej dobrowolnych współpracowników niemieckiego przedsięwzięcia. Polscy chłopi byli wolontariuszami w dziele wymordowania Żydów cyt. B.Engelking

Książka dobra. Książka trudna. Książka warta przeczytania.

Jest to książka, mówiąca wiele o ludzkiej bezwzględności,okrucieństwie z jednej strony,a bezsilności i upokorzeniu z drugiej. Jednym słowem o ludzkiej bezgranicznej podłości.

• Z wojną w tle
  • Holocaust