Popularne wyszukiwania
Polecamy
David Ost
2
7,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
53 przeczytało książki autora
152 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Klęska "Solidarności". Gniew i polityka w postkomunistycznej Europie
David Ost
7,3 z 40 ocen
199 czytelników 12 opinii
2007
Najnowsze opinie o książkach autora
Klęska "Solidarności". Gniew i polityka w postkomunistycznej Europie David Ost
7,3
W zeszłym roku hucznie obchodziliśmy ćwierć wieku przemian. Media nie szczędziły starań, by dowieść jak bardzo lepsze jest życie w nowej rzeczywistości. Ta książka pokazuje jednak coś zupełnie innego. Stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do rozważań na temat przebiegu transformacji, zachowania i roli w niej związków zawodowych oraz kosztów, które ponosimy nadal.
David Ost pisze o przemianach z perspektywy robotników pracujących w zakładach całego kraju. a szczególnie w rejonach wielkiego przemysłu: hut, kopalń i fabryk zatrudniających w czasach PRL dziesiątki tysięcy osób. Wskazuje jak bardzo elita związku zbudowanego na ramionach robotników odwróciła się od ich potrzeb w pogoni za ułudą mitycznego kapitalizmu.
Książkę oczywiście warto przeczytać krytycznie i wyciągnąć własne wnioski. Autor stawia mocne tezy, które podpiera ogromną liczbą przypadków. Widać, że dobrze zna Polskę i jej losy na tle regionu. W końcowej części daje cień nadziei na lepsze jutro, ale był to przejaw anglosaskiego optymistycznego podejścia do życia, bo po paru latach wiemy, że jeśli się coś zmieniło, to na gorsze.
Polecam wszystkim zmęczonym propagandą sukcesu i tym, którzy chcą wyrobić sobie opinię na ten istotny temat.
Klęska "Solidarności". Gniew i polityka w postkomunistycznej Europie David Ost
7,3
David Ost w swojej pracy analizuje drogę Solidarności od związku zawodowego chroniącego robotników do związku zajmującego się polityką. Przedstawia przyczyny i powody porzucenia klasy robotniczej przez przywódców i elity Solidarności w okresie transformacji. Wciągu jednej dekady solidarnościowe elity zmieniły podejście do robotników w 1980 r. robotnicy byli idealizowani, stawiani za wzór obywatelskiej postawy w walce o godność i demokrację. Na początku transformacji te same elity przedstawiały robotników jako leniwych i roszczeniowych, tych którzy strajkują zamiast wspierać słuszne reformy gospodarcze i uważały ich za zagrożenie dla przemian w kraju. Autor w swojej książce próbuje dowieść że niechęć elit wywodzących się z Solidarności do utrzymania poparcia robotników po 1989 r., stworzyła próżnię dla nacjonalistycznej, katolickiej i radykalnej prawicy.
Jest to praca skierowana do czytelników, którzy szukają odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego Związek Solidarność po 1989 r. porzucił świat pracy ? Dlaczego robotnicy tak bezkrytycznie godzili się na wprowadzane reformy ? Czy liberalne elity swoimi działaniami, przyczyniły się do sytuacji w której scena polityczna podzielona jest między dwiema prawicowymi partiami politycznymi ? Dostajemy do ręki dogłębną analizę relacji między związkiem zawodowym, polityką i gniewem społecznym i możliwy wpływ tych relacji na kształt dzisiejszej i przyszłej sceny politycznej w naszym kraju. Mimo iż „Klęska Solidarności” została wydana w 2007 r., tezy i analizy w niej zawarte są jak najbardziej aktualne, nadal mamy świat polityki podzieloną między dwie największe partie prawicowe PIS i PO. Czy uda się nam wyjść z tego duopolu, czy nasza młoda demokracja dalej będzie się rozwijać ?