rozwiń zwiń

Bezpośredni kontakt

Okładka książki Bezpośredni kontakt
Karen Traviss Wydawnictwo: Amber Cykl: Gwiezdne Wojny: Komandosi Republiki (tom 1) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Gwiezdne Wojny: Komandosi Republiki (tom 1)
Star Wars: Gwiezdne wojny
Data 1. wydania:
2004-10-26
Andrzej Syrzycki
Star Wars Gwiezdne wojny komandosi republiki

Wiele się nasłuchałem o tym jak dobra jest seria Karen Travis i głosy te nie kłamały. Powieść wciągająca od początku do końca, a do tego wywołała u mnie syndrom jeszcze jednego rozdziału. Jestem pod wrażeniem jak świetnie autorka oddała zachowania i myśli klonów, bo te tutaj są naprawdę autentyczne. Ta jedna książka dokonała to czego nie potrafiło siedem sezonów Wojen Klonów. W końcu klony stały się dla mnie w pełni ludzkimi postaciami, a na dodatek ciekawszymi niż wiele prawdziwych ludzi. Autorka ewidentnie konsultowała się z prawdziwymi komandosami bo mimo osadzenia jej w uniwersum Star Wars, jest ona niezwykle realna i prawdziwa. Już nie mogę się doczekać kolejnych, a podobno są jeszcze lepsze.

Drużyna Omega to oddział komandosów składający się z 4 klonów którzy jako jedyni ocaleli ze swoich drużyn w trakcie pierwszej bitwy na Geonosis.
Świeża jednostka zostaje wysłana na rolniczą planetę Qiilure, gdzie trwają tajne badania nad bronią biologiczną mającą zabijać tylko klony.
Drużyna Omega ma niezauważenie przeniknąć na kontrolowany przez separatystów świat, odnaleźć Jedi mającą informacje na temat budynku badań, porwać odpowiedzialną za produkcje wirusa naukowiec i zniszczyć zapasy wirusa. Misja wydaje się prosta ale już na samym początku coś nie idzie z planem. Czy pomimo przeszkód uda się wykonać misję?

Karen Traviss szczególną uwagę przywiązuje bohaterom.
Porusza też problem wykorzystywania klonów.
Jest w tu pewien mocny fragment w którym to Darman, jeden z komandosów i Etain, Jedi/informatorka prowadzą rozmowę na temat sensu życia klonów, Ludzi wychodowanych specjalnie by być żołnierzami w wojnie.
Fragment ten jest świetny.

Komandosi Republiki: Bezpośredni Kontakt to zwięzła i spójna historia która z pewnością zachwyci osoby oczekujące trochę bardziej przyziemnych Gwiezdnych Wojen.

Bardzo zwięzłe, oparte na ciągłej akcji losy drużyny Omega z młodą padawanką Jedi w trakcie Wojen Klonów. W tle fabuły autor dotyka problemu traktowania klonów jak mięso armatnie. Nasza Jedi staje przed pierwszą misją jako dowódca. Czy jej podopieczni - kloni - to dalej tylko bezimienne kukły?

Komandosi Republiki, taki akcyjniak, może być summa summarum, jak ktoś lubi wojny klonów..

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019. Przeczytałem jakieś chore ilości książek z serii Star Wars...

Jedna z lepszych książek w świecie gwiezdnych wojen. Klimaty Militarne

Jedna z lepszych książek w świecie gwiezdnych wojen. Klimaty Militarne

Całkiem niezła przygodówka. Nie jest to pozycja szczególnie ambitna czy porywająca, ale niczego takiego nie oczekuję od literatury tego typu.
Książka otwiera cykl o komandosach i zarysowuje problematykę moralną tworzenia klonów oraz ich relacji z resztą społeczeństwa. Rys postaci Jedi sprowadzony do marginesu – ale to zdecydowanie celowy zabieg.
Powieść wciągnęła mnie na tyle, że byłam w stanie przeczytać ją od deski do deski w wydaniu kieszonkowym (bardzo mały druk, od którego po godzinie czytania bolały mnie oczy)... ale ja jestem fanką Gwiezdnych Wojen.

Powieść wciągnęła mnie na...

Osobiście, dla mnie najlepszą trylogią "na papierze" jest cykl Zahna o wielkim admirale Thrawnie. Okazuje się jednak, że są i takie perełki w wykonaniu Karen Traviss, które też potrafią wciągnąć w świat Gwiezdnych Wojen, gdy już się przebije przez kilka początkowych stron. Ciekawe spojrzenie na Wojny Klonów ze strony szeregowych żołnierzy-klonów.

Dobrze skonstruowane czytadło. Sensacja i akcja umiejscowiona w uniwersum GW. Ciekawy wątek ukazujący dojrzewanie klonów, ale nie tylko. Interesująca ukazana więzi między klonami oraz wyjaśnienie różnic pomiędzy nimi.

Po wielu latach od przeczytania serii postanowiłem przeczytać ją ponownie z dwóch prostych powodów, po pierwsze wreszcie zdobyłem ostatnią książkę z serii i stwierdziłem, że warto przypomnieć sobie wszystkie przygody komandosów, po drugie książka przedstawia ciekawy temat i jednocześnie podejmuje próbę zmiany postrzegania sklonowanych żołnierzy z bezwartościowego mięsa armatniego na ludzi, którzy mają takie samo prawo do normalnego życia jak każdy inny, próbę według mnie całkowicie udaną. Oprócz serii książek “Komandosi Republiki” temat podejmuje w trochę mniejszym stopniu również serial “Wojny klonów”, w obu pozycjach główne role dostają klony Jango. Każdy żołnierz Wielkiej Armii Republiki zaczął się czymś wyróżniać od innych swoich bliźniaczych braci, głosem, akcentem, fryzurą, a przede wszystkim charakterem.

Komandosi dostają bardzo ważną misję, jeśli odniosą zwycięstwo wojna będzie trwać dalej, jeśli poniosą klęskę galaktyczna wojna nieuchronnie będzie zmierzać do przegranej Republiki. W zmaganiach z coraz to nowymi komplikacjami pomagać ma im adeptka Jedi, która wydaje się jedynie balastem dla genetycznie zmodyfikowanych, idealnych żołnierzy.

Przez te lata nic się nie zmieniło i dalej czyta się tę pozycję świetnie, zakończenie całej serii opowiadającej losy drużyny Omega zapowiada się bardzo pesymistycznie, akcja będzie się działa w czasie filmowej “Zemsty Sithów”, lubię takie zakończenia więc nie mogę się doczekać co się będzie działo.

Dla fanów SW pozycja obowiązkowa!

Dla fanów SW pozycja obowiązkowa!

Dodaj cytat z książki Bezpośredni kontakt