Star Wars: The Old Republic: Deceived
Trojka

Na podstawie nowej gry wideo BioWare i LucasArts „Nasz czas wreszcie nadszedł. Przez trzysta lat czekaliśmy i rośliśmy w siłę, kiedy wy pławiliście się w blasku swojej chwały, przekonani, że wasz lud jest bezpieczny i chroniony. Mieliście strzec Republiki… ale zostaliście oszukani. Daliście się zwieść, omamić potędze Ciemnej Strony. Zostaliście oszukani… I teraz Republika upadnie”. Druga...

Na podstawie nowej gry wideo BioWare i LucasArts

Zostaliście oszukani… I teraz Republika upadnie”.

Druga powieść rozgrywająca się w okresie Starej Republiki i oparta na grze Star Wars: The Old Republic rozwija jej fabułę i przenosi nas wraz z zamaskowanym wojownikiem Sithów – Darthem Malgusem, znanym z popularnych trailerów Deceived (Oszukani) i Hope (Nadzieja) – w czasy, w których tajemniczy Zakon Mrocznych Lordów walczy z Zakonem Jedi.

Malgus przypuszcza na Świątynię Jedi na Coruscant brutalny atak, który zaskakuje i przeraża całą galaktykę. Wojna uczyniła z niego najmroczniejszego z wojowników Sithów, ale to pokój przekształci go w istotę znacznie bardziej odrażającą – kogoś, kim nigdy nie chciał się stać. Lecz nie ma już odwrotu. Nie może przed tym uciec, tak samo, jak nie może uniknąć nieuchronnego starcia z Jedi Aryn Leneer. Podczas ataku na Coruscant Malgus zamordował jej Mistrza, a teraz Aryn zamierza poznać prawdę – i nic nie jest w stanie jej powstrzymać.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2012

źródło okładki: amber.sm.pl

Moogwai89 | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przed lekturą "Oszukanych" Kempa należy obejrzeć dwa zwiastuny do gry "The Old Republic". Są one wprowadzeniem do książki i zarysowują sytuację geopolityczną. Otóż Sithowie przypuszczają atak na Alderaan, gdzie następnie dochodzi do negocjacji pokojowych. Aby wymusić na Zakonie Jedi podpisanie porozumienia, Darth Malgus dostaje się na Coruscant, niszczy ich świątynię, zabija Mistrza Zallowa oraz innych Rycerzy Jedi. Padawanką Zallowa jest Aryn Leneer, która przysięga zemścić się na Malgusie za śmierć swojego mentora.
Na początku śledzimy 3 wątki: Malgusa właśnie, Aryn Leneer oraz Zeerida, przemytnika i byłego żołnierza Republiki. W finale wszystkie te wątki splatają się w jeden i prowadzą do satysfakcjonującego finału.
Książka warta uwagi, chociaż nie jest już w ramach nowego kanonu.

Bandziorno | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to do tej pory najlepsza książka SW, którą czytałem! Obiecałem sobie, że ocenię ją oczko wyżej, niż "Revana", stąd 9/10.

Fabuła jest tak dobra, że gdyby przenieść ją do innego uniwersuum, lub nawet przestawić w realistycznej formie, ciągle by poruszała tak samo. Postaci w książce są niemożliwie prawdziwe! Odradzam czytać w miejscach publicznych - dwa razy się prawie poryczałem.

W tej części Old Republic nie zauważyłem "gierczanych" elementów, jak w "Revanie". Gdyby nie informacja z okładki w ogóle nie skojarzyłbym jej z grą komputerową.

Grażyna | 2015-01-07
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015

Asheraa | 2016-05-12
Przeczytana: 29 marca 2015

Jeśli przyzwyczailiście się do złych Sithów (o wersji filmowej mowa), którzy ukrywają się wśród zwykłych śmiertelników, by z czasem, w najbardziej odpowiednim momencie wyjść na światło dzienne i zemścić się na swych odwiecznych wrogach -Jedi, to czas zmienić swój światopogląd. Paul Kemp przedstawia bowiem opowieść o bohaterach Ciemnej Strony, którzy żyli w czasach świetności Imperium Sithów, a w dodatku woleli niszczyć niż przyglądać się światu w cieszącemu się pokojem.

I takich sithów właśnie lubię, dlatego też chętnie sięgnęłam po powieść autora. O głównym bohaterze Malgusie wiedziałam już co nieco od mojej prywatnej "spoilerki" i zarazem największej na świecie fanki Star Wars - Izy oraz z świetnych krótkich filmików udostępnionych na YT.

O ile Jedi nie zapadła mi w pamięć, o tyle Darth Malgus śni mi się czasami po nocach. Dlatego że był okrutny? Też, ale przede wszystkim był dość wyjątkowy jak na Sitha, a mianowicie - miał kobietę, którą UWAGA! darzył uczuciem. P.S.: Nie...

Jastrzab | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane, Star Wars
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Darth Malagus wkracza do świątyni Jedi i staje oko w oko z kilkunastoma padawanami i rycerzami. Chwilę po nim, do budynku wpada statek desantowy z piętnastoma Sithami i rozpoczyna się jatka jakiej "Przebudzenie Mocy" może tylko pozazdrościć... Pewnie większość fanów Gwiezdnych Wojen dobrze wie o czym mówię: "Deceived" Rewelacyjny zwiastun gry internetowej Old Republic. Dokładnie ta scena wita nas gdy czytamy książkę. Podstępny atak na Coruscant i zerwane negocjacje na Alderanie to tło powieści Paula Kempa. Zapewne jak w domu poczują się tu osoby które grały w Old Republic, bo książka ta jest jej prequelem. Sam nieraz się dziwiłem ile znajomych postaci z gry pojawiło się na kartkach i jak ciekawie ich losy zostały powiązane. Ci mniej obeznani na pewno nie poczują się zagubieni, książka jest na tyle autonomiczna, że znajomość historii Starej Republiki nie jest wymagana do czytania.
Natomiast co do moich wrażeń: myślę, że są pozytywne. Historia jest w miarę ciekawa, wciągająca i...

Sebastian Janek | 2014-02-12
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Decived, podobnie jak umiejscowiony 300 lat wcześniej Revan jest powieścią napisaną pod grę The Old Republic. Tym razem nie musimy znać fabuły jakiejkolwiek gry, natomiast książka jest wstępem do od dawna zapowiadanej gry sieciowej z gatunku MMORPG o tym samym tytule. Stworzona na potrzeby gry marka The Old Republic została szczegółowo zaprojektowana i dzięki nowoczesnym narzędziom marketingowym umiejętnie wypromowana na różnych rynkach. Pod znakiem The Old Republic wydano realistyczne zwiastuny-zapowiedzi, materiały filmowe np. Timeline, komiksy oraz książki. I to właśnie zwiastunami i książkami się tutaj zajmę.

Tytułem wprowadzenia: Jeszcze dawniej niż dawno temu, w odległej galaktyce... Ponad 3650 lat wcześniej niż wydarzenia z oryginalnej trylogii, miała miejsce wojna Republiki z Imperium Sithów. Wojna trwała 28 lat. Początkowo wygrywało Imperium, jednak w końcu siły Republiki odwróciły losy wojny. Wówczas Imperator nakazał wynegocjowanie pokoju, miejscem podpisania traktatu...

Karolina | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Piękna i wzruszająca. Trzymające w napieciu opisy walk, zastanawianie się nad ich wynikiem, myślenie że już wszystko stracone - lub na odwrót, że teraz może być już tylko happy end. Może i był, zależy dla kogo.
Pozytywnie się rozczarowałam, bo myśłałam że nic nie przebije "Revana" :)

Reminiscencja | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Jedne z lepiej wydanych pieniędzy (w ostatnim miesiącu). Czyta się świetnie, wszystkie wątki wciągają i interesują, co więcej łączą się wzajemnie.
Trochę przewidywalna fabuła, przynajmniej w niektórych aspektach. Jedna rzecz na której się zawiodłam - happy end (przynajmniej połowiczny), podczas gdy mój nos od początku wyczuwał olbrzymią katastrofę, a właściwie katastrofy, dla wszystkich bohaterów książki. A nie ukrywam, że chciałabym w końcu trafić na dzieło, które nie pozostawia nadziei, jest ciężkie i okrutne. W "Oszukanych" są takie tylko fragmenty. Na duży plus: w książce nie da się znaleźć nieskazitelnych Jedi i do bólu fałszywych Sithów. YAY, w końcu nic nie jest tylko czarne i tylko białe!

jackob1985 | 2013-12-19
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Jedna z ciekawszych pozycji w uniwersum Star Wars. Czuć klimat Starej Republiki. Ciekawa intryga i dobrze zarysowane, zróżnicowane postacie. Mamy wszystko czego oczekujemy: nikczemnych Sithów, Rycerzy Jedi, wataszków pokroju Hana Solo :), dużo walki i zwroty akcji.
Dla fanów pozycja raczej obowiązkowa.

Tomek G | 2014-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Książka potraktowana jako odskocznia od bardziej złożonych pozycji, która okazała się miłym zaskoczeniem. Przy braku skomplikowanej fabuły, stawiane przed bohaterami wybory okazały się istotnym elementem, który jakoby wymusza na czytelniku pytanie: czy postąpiłbym tak samo?