Świat Zofii

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Seria: Biblioteka "Świata Zofii"
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
1 831
Sofies Verden
literatura norweska, filozofia,
Dominika

Inne wydania

Tej pozycji nie trzeba nikomu przedstawiać. Świat Zofii to książka kultowa w wielu krajach, m.in. w Skandynawii, Niemczech, Japonii itd. Czytają ją zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Jest to pasjonująca powieść o piętnastoletniej dziewczynce. Zofia (bo tak ma na imię bohaterka) w tajemniczych okolicznościach odkrywa historię europejskiej filozofii. Książka integruje literaturę piękną z najprostszym z możliwych przekazem filozofii dla niefilozofów. Poprzez tę prostą i głęboką zarazem lekturę odkrywamy na nowo dawno jeż zapomniany albo nigdy nie poznany świat. Dzięki mistrzowskiemu przewodnictwu norweskiego nauczyciela filozofii, podążając śladami Platona, Sokratesa i Heideggera docieramy do SIEBIE SAMYCH otwierając się na niewyczerpane zasoby własnej mądrości i wrażliwości.

źródło opisu: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046602/jost...(?)

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046602/jost...»

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

„Cudowna podróż w głąb historii filozofii”

NAJWSPANIALSZA KSIĄŻKA JAKĄ W ŻYCIU CZYTAŁEM. Rewolucja w moich rankingach na ulubioną książkę wszechczasów. Każdy winien ją przeczytać: od dzieci po starców, od ludzi niewykształconych po profesorów filozofii. Szczególnie tych ostatnich wzywam do lektury, bo na ogół są tak wysublimowani, że używają języka niezrozumiałego dla ogółu. Ba, poszli nawet dalej: sami się nie rozumieją ze względu na wieloznaczność pojęć, ściślej to samo pojęcie u poszczególnych filozofów ma różne znaczenie. Do filozofii trafiłem dzięki książkom ks.J.Tischnera, a gdybym znał omawiany „Świat Zofii” wejście byłoby łatwiejsze.
Wspaniała konwencja sukcesywnego wprowadzania Zosii w świat tajemnic ułatwia czytelnikowi poznawanie podstaw i historię myśli ludzkiej. Według autora, dzieci i filozofowie nie przyzwyczajają się szybko do otaczającego świata i...

Łokieć_Pana_D | 2016-02-26

Ludzka percepcja to najlepszy kłamca. Gdy słyszę słowa "na pewno" mam gęsią skórkę. Na szczęście prócz "dwa razy dwa" jest jeszcze świat niezdefiniowany. Limitom się nie poddający.
Elementarz filozofii. Podręcznik, który nie boli. Lekko obrazem pisany i życiem pewnej nastolatki. Historia wszechświata, myśli człowieka - a obok bohaterka swoją ma tajemnicę. Sekretne rozmowy w świątyni, obcy nieznajomy. Nie wszystko można powiedzieć mamie.
Czytam kolejne strony i oczy mam coraz szerzej otwarte. Chwila, kto tu jest bohaterem? Kto kogo podgląda? Gdzieś za połową kapitalny zwrot. Fabuła wywinięta na lewą stronę. Wszystko jest już możliwe. Nic nie jest pewne. Zależy, z której patrzysz strony.
Czekam na chwilę, kiedy dzieciom swoim na biurku otworzę.

| 2015-10-29
ardnaskela | 2016-11-21

Świat Zofii to wspaniała książka, tak właśnie - wspaniała. Odpowiednia dla każdego, od dziecka po dorosłego. Bez wątpienia dla osób którzy filozofię lubią ale również dla tych którzy chcieliby ją polubić. Gwarantuje sukces w zrozumieniu czym jest filozofia po przeczytaniu tej pozycji.

| 2014-12-12

Ta książka jest genialna i jedyna w swoim rodzaju. Początek jeszcze tego nie zapowiada, chociaż od pierwszych stron jest nieźle. Ale wtedy mamy "tylko" ciekawie napisany przewodnik po filozofii dla każdego. I powoli, nim się zdążymy spostrzec, zaczyna się jazda. Jak na jakiejś szalonej kolejce górskiej. W dół i w górę! Coraz szybciej! Nie wiedziałem kiedy byłem już w innym wymiarze. Zofia, Hilda, Hilda, Zofia... Co się dzieje - myślę? Nareszcie, podkreślam, nareszcie jest tak, że książka "rozpędza się" ze strony na stronę i "rozpędza się" do samego końca! Rozpędza się "po coś". Jesteśmy "w tym" coraz głębiej, zaczyna boleć nas głowa, zaczynamy wątpić w siebie. Ja po tej książce kupiłem sobie, wczoraj, pierwsze klocki lego w życiu!
Szalejemy jak na dzikiej karuzeli, świetna zabawa, aż brakuje tchu - i refleksja - o zgrozo, czytamy o wiedzy? Czytamy o filozofii? O czymś, co u większości, wywołuje raczej reakcje odpychające. To nie zabawa? To nauka? Co się dzieje? Ale karuzela wiruje...

Jedna z tych powieści, o których się nie zapomina. Zaznaczyłam ją jako powieść dzieciństwa:) - choć wydaje mi się, że przeczytałam ją całkiem niedawno - bo w liceum:)

Wprowadza w świat filozofii w sposób bardzo prosty, ale wyczerpujący. Informacje zawarte w tej powieści to swoiste vademecum filozofii. Język jest piękny i zrozumiały. Powieść czyta się jednym tchem.

Po przeczytaniu tej powieści, zupełnie poważnie, zastanawiałam się nad studiowaniem filozofii:) Ostatecznie zwyciężyła inna pasja:)

Kornelia | 2010-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2010
Sagittaire | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

"Nie lubię prac poświęconych wyłącznie filozofii. Według mnie filozofia powinna być skąpo wydzielaną przyprawą do sztuki i życia. Zajmowanie się tylko nią jest równie dziwne jak jedzenie samego chrzanu." [cyt. Borys Pasternak, z książki Doktor Żywago]. Kilkanaście lat po przeczytaniu Doktora Żywago pamiętam z niego tylko ten cytat, który zawsze wyznawałam całym moim sercem i rozumem.

Obiektywnie patrząc "Świat Zofii" jest świetną książką o filozofii. Przystępnie napisana, ujmująca aspekty filozoficzne bardzo klarownie i ciekawie, wydobywająca z nich najbardziej pasjonujące kąski intelektualne, stanowiąca kopalnię wiedzy filozoficznej. Jeżeli w kimś jest potencjał filozoficzny, to ta książka może go wprowadzić głębiej w świat dzieł mniej przystępnych autorów.

Problem tylko w tym, że we mnie potencjału filozoficznego brak. Dla mnie treści filozoficzne powinny być przyprawą do innych potraw, nie zjadam ich solo. Dlatego lektura mnie niemiłosiernie wymęczyła. Dawno nie pamiętam...

klaudia -l | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010

Kiedy zaczynałam czytać tę książkę, miałam wrażenie, że jest ona przeznaczona dla czytelnika nieco młodszego niż ja. Szybko jednak przekonałam się, że tak nie jest; książka okazała się czymś większym, niż mogło by się zdawać na początku.

W tej książce Gaarder prezentuje się z zupełnie innej strony, niż znałam go dotychczas. Nie dość, że w pomysłowy i interesujący sposób udało mu się przekazać wiele istotnych informacji (a jeśli chodzi o filozofię, nie jest to wcale łatwe), to na dodatek zupełnie zaskoczył mnie koncepcją wykreowanego przez siebie świata, niemalże zabawą w Boga. Nieprawdą jest, że czyta się ją ciężko - przynajmniej ja nie odczułam nadmiaru opisów czy informacji. Ciekawa jeszcze jestem, czy zrozumiałam całe jej przesłanie.

Z początku niezbyt obiecująca, potem jednak czytana jednym tchem i z żalem pozostawiona po zakończeniu ostatniej strony. Serdecznie polecam tę książkę i jestem pewna, że jest to pozycja, do której kiedyś jeszcze wrócę.

Marcin | 2014-11-28
Przeczytana: 26 listopada 2014

To jest w pewien sposób piękna książka. Odbieram ją nie tylko jako kurs filozofii dla młodzieży, "Świat Zofii" to przede wszystkim pochwała dla ludzkiej myśli, dla naszego człowieczego rozumu i naszej fantazji. Wyraz zdumienia i zachwytu nad tym cudem zwanym życiem.

Niezwykle przystępna synteza najważniejszych myślicieli i najważniejszych prądów myślowych w dziejach ludzkości. Samo stwierdzenie że ta książka jest "dla młodzieży" nieco zubaża jej wartość. Niejednemu dorosłemu zalecałbym lekturę tej książki. Co przeciętny Kowalski wie o filozofii? Jakieś migawki ze szkoły, pobieżne wzmianki, parę nazwisk i to pewnie tyle. Nie oszukujmy się, nie każdy jest też na tyle bystry i lotny by czytać ze zrozumieniem wywody samych filozofów. Ja też miewam kłopoty z odcyfrowaniem co dany autor/myśliciel miał na myśli. Z pomocą przyszedł Jostein Gaarder. Muszę przyznać że więcej wyniosłem ze "Świata Zofii" niż z semestralnego przedmiotu "Filozofia" odbytego na studiach. Niestety...

Literacki Horoskop LC – Książkowy Strzelec

Listopad w pełni, a to może oznaczać tylko jedno: czas na Strzelca, znak, którego kolorem jest złoto, a najlepszym dniem – czwartek. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień.