Świat Zofii

Okładka książki Świat Zofii
Jostein Gaarder Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co Seria: Biblioteka "Świata Zofii" literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Biblioteka "Świata Zofii"
Sofies Verden
Jacek Santorski & Co
1995-01-01
1995-01-01
Iwona Zimnicka
literatura norweska filozofia

Zbiór wartkich, ale jednak naiwnych opowiadań.

Autor z Norwegii, wprowadza dzieci w magiczny świat filozofii.. urojonej. Filozofia bowiem traktuje o penalizacji, śmierci, protytucji oraz wielu innych rzeczach. Jak to Arystoteles stwierdza w Etyce dla Syna: cnoty nie można mieć będąc dzieckiem, mężność przychodzi wraz z doświadczeniem (wiekiem).

Na grupie w stylu: Filozofia, jakby na przekór ciągle polecają ten tytuł. Właściwie to ja bardziej zalecałbym podręczniki do filozofii podane przez polskie MEN.
A sama filozofia to może być grecka, ale też judaistyczna bo tam mądrość jest kochanką Boga. Jednak mu poddana bezgranicznie. Za to w Grecji mądrość nie jest żadną boginią, prawda również nie bywa.

Boginiami są Mojry, Sprawiedliwość, Konieczność, Atena (Bogini Wojny) i wiele innych. A z drugiej strony kobieta wolna to albo kapłanka albo ta która prostytuuje się: kobieta zamężna musi być posłuszna mężowi bezgranicznie. No dość powiedzieć, że w Rzymie tym barbarzyńskim nie uznawano rozwodów.

Czego Wy chcecie Panie, dziewczęta i chłopcy? Filozofia nie daje wam wolności: ta was niewoli przez namiętności jaką obdarza was afekt do mądrości. Mądrość jednak nie jest łatwa, nosi tylko piętno prawdy. Obietnicą Morfeusza: spełnia się, człowiek wybudza się ze snu. Nie do postapokaliptycznego świata mordu. Do akceptacji rzeczywistości.

Problem w tym, że tak jak na obrazach Daliego, gdzie widzimy Narodziny Narcyza: człowiek jest głupi.

Czym jest ta książka? Ciecerzycą, substytutem. Czym jest filozofia? Krwistym lub przysmażonym stekiem, pełnowartościowym posiłkiem. Autor podaje więc karton zamiast posiłku.
"Zjedz sobie i poczuj smak, zobacz, to jest to, prawda?".

Zbiór wartkich, ale jednak naiwnych opowiadań.

Na grupie w stylu:...

Książka młodzieżowa ze wstępem do filozofii. Właściwie z opisem historii filozofii na przestrzeni wieków. Wymaga ciągłego skupienia i przez to może momentami nużyć. Przykładowo dla mnie najciekawsze były tak naprawdę fragmenty zwykłego życia postaci, nie sam "kurs filozofii". Książka dla młodzieży, ale też dorosłych, którzy chcieliby zacząć przygodę z filozofią - autor kompleksowo opisuje prądy myślowe z całej historii ludzkości.

Podeszłam do niej w ogóle nie znając fabuły. Na początku była ona dla mnie prawdziwą ucztą literacką. Nie doszłam nawet do początku książki, gdy już zaczęła mnie nudzić, ale mimo to dzielnie czytałam dalej. Plot twist w zasadzie tylko pogorszył moją opinię o tej książce, bo nie spodobali mi się wprowadzeni bohaterowie, wolałam, gdy Zofia i Alberto grali pierwsze skrzypce. Styl pisania był słaby - nie angażował, dialogi były sztuczne i plastikowe, ale zagadnienia filozoficzne były dobrze przedstawione. Książka ta trafi jednak do bardzo małej grupy odbiorców, ponieważ wg mnie skierowana jest do osób, które w ogóle nie znają filozofii, ale czytają dużo i długie książki.

Paradoks tej książki jest taki, że jest niby dla ludzi, którzy lubią filozofię, ale jeśli lubi się filozofię, najprawdopodobniej ma się już za sobą wszystko to, o czym w niej mowa.

Psychologia i filozofia nie są dziedziną, która mnie pasjonuje. Autor w sposób bardzo przystępny i obrazowy przedstawia myśli filozofów, ich spostrzeżenia i idee, jakby się mogło zdawać na początku, dobrze znane. Niejedno zagadnienie zawarte w książce, skierowało moje myśli na inne tory, na inne spojrzenie oczywistych zagadnień.

Po "Świat Zofii" sięgnęłam po raz pierwszy będąc nastolatką. W obecnym czasie, jako prawie 40-letnia kobieta sięgnęłam po nią po raz drugi. Jest to z całą pewnością dzieło, które warto przeczytać bez względu na wiek. Dzięki tej książce przypomniałam sobie o przeszłych filozofach, których co prawda, nauki po dziś dzień są znane. Ponadto człowiek może docenić swoje życie i czerpać przyjemności z małych rzeczy, bo niestety, ale często zapominamy, że świat jest złożony z takich pięknych i wyjątkowych rzeczy. Nie zatraćmy się w obojętnosci.

Podziwiam książkę za pomysł oraz za ogrom wiedzy którą przekazał autor. Nie mogłam się doczekać zakończenia ale jednocześnie strasznie mi się ta książka dłużyła i nudziła. Zdecydowanie nie jest to lektura na jeden wieczór. Czasami odpowiedzi, wtrącenia, Zofii podczas opowiadań o różnych nurtach wydawały mi się bardzo dziwne, strasznie sztuczne i nie wiem czy był to celowy zabieg. Samo zakończenie było ogromnie dziwne, dziwniejsze niż się spodziewałam (szczególnie jeśli chodzi o przyjęcie w ogródku). Ogólnie książka bardzo zmusza do myślenia i myślę że jest dosyć wartościową lekturą.

Ta książka jest połączeniem opisu życiorysu, dokonań i poglądów kilkunastu najważniejszych filozofów w całej historii ludzkości oraz losów pewnej norweskiej 15-stolatki. Rolą tej drugiej przeplatanej historii jest urozmaicić nieraz trudne wywody filozoficzne.

Podzieliłbym książkę na dwie części. Od starożytności do średniowiecza książka jest cudowna. Byłem zachwycony jak dobrze autor opowiada o kolejnych filozofach pisząc jasno, odróżniając jednego od drugiego oraz potrafiąc zainteresować. To nie tylko przedstawienie filozofów, opisy takie jak okres helleński czy okres kształtowania się religii dały mi więcej niż kiedykolwiek nauczyłem się w szkole. Przeplatana historia nastolatki dobrze spełniała rolę odskoczni od problemów filozoficznych.

Niestety od połowy książka się popsuła. Może bardziej współcześni filozofowie mieli naprawdę trudne poglądy, w każdym bądź razie zgubiło się moje zainteresowanie kolejnymi postaciami, przestałem je odróżniać, a ich wywody filolozoficzne zaczęły mnie męczyć. Przeplatana historia nastolatki też się popsuła nieco schematycznie brnąc w bajkową aurę...

Początkowo polecałbym każdemu kto kiedykolwiek miał styczność z filozofią lub będzie się jej musiał uczyć jako doskonały jasny podręcznik, z biegiem książki nie byłem już tego taki pewny. Ocena odzwierciedla całość książki.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Idealne wprowadzenie do tematu filozofii. Każdy z nas może się dobrze czuć w Zofię i razem z nią odkrywać myśli Wielkich Umysłów. Przez fabułę w tle, mózg czytelnika nie zdąży się znudzić potężną dawką wiedzy. Powieść oferuje nam podróż poprzez epoki z naciskiem na kontekst filozoficzny (co podpowiada tytuł). Najważniejsze postacie i ich postulaty są płynnie omówione.

Książka nie dla mnie. Nie odnalazłam się w niej.

Książka nie dla mnie. Nie odnalazłam się w niej.